Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Murat Beyaz

Zifiri beyaz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

“İnsan kendi şiirini değerlendiremez. Kendi sesini değerlendiremez. Bunun için sanatçının kendini savunmaya geçmesi gereksiz ve boş bir iştir. Sanatçı için gerçek yargıyı çoğunca çağdaşları da veremiyorlar. O yargı geleceğindir.” Cemal Süreya
Yıllarca emek vererek çıkmasını hayâl ettiğim şiir kitabım ‘Zifiri Beyaz'ın 24 Mart 2020 tarihi itibarı ile yayımlanmış olmasının heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum. İlklerin birer ‘göz ağrısı' olduğu mutlaktır. Bu vesile ile mutluluğumu paylaşan tüm gönül dostlarıma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun, var olun.
Zifiri Beyaz'ın editörü sevgili Fahri Tuna'nın önsözünden bir bölüm: “O zarif hisli rakik bir yüreğin sahibi. Yüreğin kalemin dizelerin. Böyle bir yüreğe de en çok şiir yakışırdı zaten. Yakıştı da. Yakışıyor da.
Bu toprağın sesi Murat Beyaz'ın kalbi. Bu toprakların acılarını sevinçlerini dertlerini hissediyor ve yazıyor dize dize, mısra mısra, şiir şiir, o.
İlmek ilmek dokumuş yarım asırlık ömründe şiirini Murat Beyaz. Acı acı, hüzün hüzün pişirmiş. Hayat denilen yangın meydanında çok meydan savaşları vermiş; kâh galip çıkmasını bilmiş, kâh elini kolunu kaptırmış kutlu zafer uğruna: Yüklendiği hüzünleri sabırla bal eyleyerek şiirini yoğurmuş, bizlere sunuyor artık.
Ay'a sığınan gecelerde yol süren münzevi bir kağnıdır onun yüreği bazen, bazen arefeden ağlayan bayramdır. Zifiri gecelerde beyaz renkli hüzündür onun şiiri. Gençlik replikleri de vardır onun dizelerinde, boşlukta raks eden avazlar da.
Kırık Nal Sokağında edebiyat üstü az tezatlı, tam pişmiş şiirlerini sunuyor gönül hazinesinden bizlere Muratçığım.
Eyersiz ve mekânsız günlerden geçip gelen bir at gibidir çoğu kez Murat Beyaz'ın şiirleri. Yorgunluğu yaşamın, akıyor sırtından dizelerinde onun. Murat'ın fettan dizeleri beyaz bir gölge gibi çökecek içinize yer yer, diyeyim size.
Okuyun ve bir ikindi kuşu duyarlığıyla kaybolun Murat Beyaz'ın şiir kitabının içinde. Korkmayın, kendinizi bulacak ve mutlu olacaksınız.” Fahri Tuna
Sevgili kardeşim Ömer Çalışır'ın, Zifiri Beyaz'ı takdiminden bir bölüm: “Bu elinizdeki kitap da devrimsel bir hayat sürecinin sonuçlarından yalnızca bir parçası. Zifiri bir beyazlığın içinde dua niyetiyle hayatın getirdiği zorluklara isyan etmeden başkaldıran sevgili ağabeyim Murat Beyaz'ın bu ilk kitabının içinde, kendinizi bulacağınız dizelerle birçok kere karşılaşacak, zamanın bir diliminde sonsuzluğa atılan bir imzaya şahit olacaksınız.
Kalemi ile olan dostluğunun hiç bitmeyeceğini düşündüğüm sevgili Murat Beyaz'ın bu ve bundan sonraki çalışmalarında da elini sırtımızda hissettireceğinden hiç kuşkum yok.Yine ve yeni, ortak hissiyatımızı terennüm eden mısralarında buluşmak dileğimle…” Ömer Çalışır
NACİZANE: Söyleyecek sözlerim varmış meğer./Arzı endam eden cihana./Kullanıp, kurutmak için asılacak boşluğa./Kelimelerim varmış…/Yeni çıkmış denizden./Sırılsıklam, ıpıslak, taptaze./Sularım varmış meğer./Tatlı tuzlu…/Ses dalgalarını kabartacak,/köpürtecek nacizane. Murat Beyaz

Rabbimin keremi; eşim ve ailem başta olmak üzere, manevi desteklerini her zaman yanımda hissettiğim Hocam-Ağabeyim-Editörüm sevgili Fahri Tuna'ya, kitabımın ismini öneren ve son okumasını yapan sevgili kardeşim Ömer Çalışır'a ve Zifiri Beyaz'ın mizanpajını hazırlayan sevgili arkadaşım Nail Kurt'a sonsuz teşekkürler.

Bu salgının cemi cümlemizce sağlık ve afiyetle tez zamanda atlatılmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum. ALLAH tüm insanlığa şifalar nasip etsin. Amin.

Teker üzerinden selâmlarımla.

Murat Beyaz

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
MURAT BEYAZ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS