Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Zeytinliklerimiz büyük önem arz eder

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ülkemizdeki doğal kaynakları korumak ve israfını önlemek için mesuliyet ve görev üstlenen bakanlık T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıdır. Bu bakanlık sanayi fabrikalarının enerji ihtiyacının karşılanması gerekçesiyle Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe koyduğu ve zeytinlikleri maden talanına açan "Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 01 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete'nin 317565 sayılı baskısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Kamu yararı adı altında zeytinliklerin maden sahalarına dönüştürülmesinin önünü açacak olan bu yönetmenlik değişikliği maalesef zeytinliklerimizin yok olması için verilen izinlerin resmiyete dökülmüş halidir.
Çevre örgütleri, bu yönetmenlik değişikliğinin Anayasa'nın 14. maddesi ve “ Zeytin Koruma Yasası” olarak bilinen "Zeytinciliğin Islahı ve “ Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun" 'un tamamına aykırı olduğuna dikkat çektiler. Çevre örgütlerinin yayınladığı bildiride, 21/9/2017 tarihli ve 30187 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Maden Yönetmeliğinin 115 inci maddesine eklenen fıkra ile “Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda madencilik faaliyeti yürütecek kişinin faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini taahhüt etmesi şartıyla Genel Müdürlük tarafından belirlenen çalışma takvimi içerisinde zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilebilir” hükmü getirildiğine dikkat çekerken, “Zeytinliklerin katlinin fermanı bu gün resmileşti” diyerek basın açıklamaları yaptılar. Basın açıklamaları sonunda tüm çevre örgütleri karardan hemen geri dönülmelidir diyerek; zeytine, incire ve tüm doğaya sahip çıkmaya devam edeceklerini dile getirdiler.
3573 Kanun numaralı “ZEYTİNCİLİĞİN ISLAHI VE YABANİLERİNİN AŞILATTIRILMASI HAKKINDA KANUN” yönetmelik değişikliğiyle ortadan kaldırıldı. Yapılan değişiklikler ile zeytinliklerde maden ve enerji projeleri yapılabilecek. Yönetmenlik değişikliği uyarınca maden rezervlerinin zeytinlik alan içerisinde olması durumunda işletme sahibi mevcut zeytin ağaçlarını ya uygun başka bir yere taşıyacak, ya da maden faaliyetlerinin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski haline getirecek deniliyor. Bu hükmün ne denli uygulanabilir olduğunu ise geçmişteki yaşananlara bakarak kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Eğer hükümler tam olarak uygulanır ise, sözde! T.C. Tarım ve Orman Bakanlığınca uygun görülecek alanda dikim normlarına uygun, faaliyet gösterilecekmiş. Bu yönetmelikle artık maden şirketleri fütursuzca ve tabiat dengesini gözetmeden zeytinlikleri yağmalayacak.

Ülkemizde en zengin zeytinlik alanların yer aldığı Marmara, Ege ve Akdeniz yörelerimizdeki üreticiler için adeta bir idam fermanı niteliği taşıyan bu yönetmenlik değişikliği, aynı zamanda milli gelir kaybı ve üretici köylünün de yok olmasının zeminini hazırlayacak bir uygulama olacaktır. Özellikle Balıkesir, Bursa, Aydın, Muğla ve Manisa başta olmak üzere Ege ve Marmara Bölgesi'nin önemli bir ürünü olan zeytinin madencilere altın tepside sunuluyor olması, bu yörelerde faaliyet gösteren birçok zeytin işletmesinin de kapanacak olması yanında istihdam kaybına da neden olacaktır.
Zeytin üreticileri ve zeytin emekçileri başta olmak üzere ülkemizin doğal kaynaklarının yok edilmesi anlamına gelen bu karardan en kısa zamanda geri dönülmesi gerekmektedir.
Şevket Gölük

  YORUM YAP / YORUM OKU
Zeki Arslan   24.04.2022 02:47:19
Sayın Şevket Gölük beyefendi, makalenizde değindiğiniz zeytin ve zeytinlikler hakkındaki düşüncelerinize katılıyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Ramazan ULAŞ   24.03.2022 09:15:54
Aydın ilinde zeytinlik işi ile uğraşan biri olarak makalenizi ilgiyle okudum. Zeytin ağaçları ve tarımda üretim çocuklarımızın geleceğidir. Teşekkürler ediyorum.
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS