Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Kadir Usta

'Yol Ayrımında ki Türkiye'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Hayat insanlara sürekli seçenekler sunar. Bir tercih yaptığınızda kimi zaman pişman olur ve geri dönersiniz, nede olsa hayat bazen hatalardan dönme ve diğer tercihleri değerlendirme şansıda verir ama ülkeleri yönetmek böyle olmuyor maalesef. Devleti yönetenler bir karar verdiğinde bunun sorumluluğu kendilerinde olsa da bu kararların getirisini de götürüsünü de yaşayan o ülkenin vatandaşları oluyor. Bu nedenledir ki devleti yönetenlerin sorumluluğu her anlamda çok büyük ve çok ağırdır.

Bunca yıldır her Amerika ile müttefik olduğumuz söylemlerini dinledik, ısrarla bize Amerika'nın iyi taraf olduğu ve Rusların kötü taraf olduğu empoze edildi. Böyle gördük daha doğrusu böyle gösterildi. Önümüzdeki bazı gerçekleri göremedik, sorgulayamadık. Mesela 12 eylül darbesini yapanlar için "bizim çocuklar" diyebilen bir Amerikan başkanının nasıl olup da bize dost olduğunu sorgulayamadık, sorgulayamazdık da çünkü Türkiye üzerine uygulanan medya ve algı operasyonlarıyla darbeyi %91 ile onayladık hatta darbecileri alkışladık.

O dönemleri hatırlarken kendimi darbeyi savunduğum günlerde anımsıyorum. Kan durmuş silahlar susmuş ve halk huzur içindeydi. Ülkede kardeş kanı akmasında gerisi önemli değil diye düşündü hemen herkes. Oysaki yıllarca TAN GAZETESİ en çok okunan gazete olarak ülkemiz tarihinde absürt bir dönemin izlerini yaşadık. Kendimize geldiğimizde ise artık bir şeyleri kavramaya başlamıştık ama çok da zaman kaybetmiştik.

Ak parti ilk kurulduğu dönemlerde kalben desteklemiştim. Hatta fikrende örtüştüğüm pek çok ortak nokta vardı ancak sosyal demokrat bakış açımla ters düştüğüm de pek çok şey oldu. Özellikle cemaatin Ak Parti içinde açıkça güçlenmesi ve bu konuda desteklenmesi Ak Partiye olumsuz bakmama hatta karşı tavır almama neden olan yıllardı. Ak Parti kadrolarına kıyasla ben Fettullah Gülen denen hainin zararlarını ve yalanlarını çok daha uzun yıllar önce görenlerden oldum, ama dinletemedim kimseye o süreçte.

15 Temmuz günü halkın hemen her kesiminden insanları tankların karşısına çıkartan ise artık çok daha bilgili çok daha gerçeklere vakıf olmalarıydı. Asında bizi en çok eleştirdiğimiz şey kurtardı. Hani diyoruz ya "çobanın elinde bile 3 bin liralık telefon var" çok savurganız 3 aylık maaşımızı bir telefona yatırıyoruz diye... işin aslı o telefonlardaki iletişim gücü, halkın bilgi alma kapasitesini de son derece geliştirdi. Sosyal medyanın yanı sıra bitin haber kanallarına erişimini çok kolay hale getirdi. Yaşananları daha iyi sorgulama ve fikirleri kıyaslama şansı tanıdı.

15 Temmuz da Atatürk Havaalanında on binlerce insan birbirini tanımadan kardeşçe korkmadan ölüme yürürken onların aynı fikirde, aynı yolda olduğunu anlamalarını sağlayan şey bu iletişim değilmiydi? Etrafıma baktığımda hemen herkes olayları telefondan takip ediyordu hatta o kadar detaylıydı ki, havaalanının VIP tarafından bekleyen binlerce insan Cumhurbaşkanı diğer tarafa geçiyor haberini yine ellerindeki telefondan aldılar ve Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamaya 5 metre yan tarafa geçtiler. bu kadar hassas ve detaylı olabilmenin altında bu teknolojik alt yapıda hiç kuşkusuz rol oynuyor. Tabi ki bunları bize satanlar tüm bu yaşanacakları hesaba katmamıştır ama olsun sonu hayırlı oldu.

Artık Amerika'nın bizim gerçek anlamda dostumuz olmadığı ve bizim demokrasimize işine gelmediği zaman kurşun sıktırabileceğini defalarca görerek öğrendik. Bu zorlu günlerde Rusya'nın da bize düşmanca değil dostça yaklaştığını da gördük.

Demem o ki... yakın gelecek bir yol ayrımına gebe olabilir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
KADİR USTA DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS