Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hilmi Daşdemir

Yerli ve Milli Enerji ile Kalkınacağız

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye'nin kalkınmasının, ayağa kalkmasının, ekonomik büyümesinin yavaş olmasının en önemli sebeplerinden birisi kaynak yetersizliği ve mevcut kaynakların çok önemli bir kısmını enerji ithalatına ayırmış olmasıdır.

Türkiye fosil yakıtlar açısından çok zengin olmamakla birlikte yenilenebilir enerji potansiyeli açısından oldukça önemli kaynakları olan bir ülke.

‘'Toprak işleyenin, su kullananın.'' diye bir söz vardır. Aynı sözü yenilenebilir enerji için de kullanabiliriz. Çok ciddi anlamda jeotermal, güneş ve rüzgar potansiyeli bulunan bu topraklar için de dönüştürebiliriz. Artık, topraklardan ekin biçmekle birlikte enerji de biçeceğimiz ‘'Güneş Tarlaları'' var. Rüzgar güllerimiz var. Çoğu değerlendirilemeyen jeotermal kaynaklarımız var ki kullanamadığımız için de ‘'Jeotermal su akar, Türk bakar.'' sözü akla geliyor.

Türkiye dünyanın en stratejik konuma sahip ülkelerinden birisidir. Bulunduğumuz coğrafya itibari ile sürekli emperyalist ülkelerin ‘'at koşturduğu'' sürekli operasyonlara sahne olan bir ülkedir.

Şimdiye dek güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji açısından potansiyelimizi ortaya koyacak ciddi adımlar atılmaz iken son dönemde çok ciddi adımlar atılmaktadır.

Enerji Bakanı Berat Albayrak gençliğini ve zekasını enerji konusundaki Yerli Enerji ve Maden Stratejisi ile ortaya koymuş durumda gözüküyor. Enerji politikalarında dışa bağımlılığı azaltacak çok ciddi çalışmalar var.

Öncelikle rakamlara bir göz atalım; Türkiye ihtiyacı olan doğalgaz ve petrol ithalatı için 44 milyar USD, maden ithalatı için 10,6 milyar USD harcıyor. Toplam cari açık ise 31,6 milyar dolar. Bu veriler Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı 2016 yıl sonu verileri.

Doğalgaz ithalatımız 47 milyar metreküp bunun % 55'i Rusya'dan, % 20'si İran'dan, % 12'si Azerbaycan'dan, % 13'ü ise Nijerya ve spot piyasadan karşılanıyor.

Elektrik üretiminde ise % 16,3 yerli kömür, % 17,43 ithal kömür, % 32,07 doğalgaz, % 24,61 hidro ve 5,67 rüzgar enerjisi kullanılıyor. Hala güneş enerjisi fark edilir düzeyde değil.

Dünyadaki bilinen 90 çeşit madenin 77'si ülkemizde bulunuyor. Bunlardan birçok tartışma ve spekülasyona konu olan bor madeni rezerv olarak tüm dünyadaki bor madenleri içerisinde öne çıkıyor. Dünyada işletilen toplam 496 milyon tonluk rezervin 375 milyon tonu Türkiye' dedir.

Ancak, bordan üretilen deterjan konusunda ne yeterli tanıtım var ne de ciddi bir dağıtım ağı var. Kişisel temizlikteki dışa bağımlığımızı da dikkate

alacak olursak konunun ehemmiyeti daha çok anlaşılabilir. Mevcut bor rezervleri ile öne çıkabilecek, iç piyasada ciddi bir pazar payına ulaşıp, ciddi de bir ihraç ürünü olabilecek bordan üretilen deterjanın tanıtım, pazarlama ve üretim kapasitesinin artırılması ile niçin yeteri kadar ilgilenilmediğini de anlayabilmiş değilim.

Diğer taraftan enejideki verimsiz kullanım, gerekli izolasyon ve yalıtımın olmaması da ayrı bir problem. Yine Enerji Bakanlığı'nın enerji verimliliği hedefine bakacak olursak 8,4 milyar USD ki böyle bir tasarruf ile çok ciddi yatırımlar yapılabilir.

Şu an doğalgaz 81 ilde var. Birçok ilçeye de ulaşmış durumda. İlçe ve köylerdeki göçün de önemli sebepleri arasında sayabileceğimiz konfor ihtiyacı doğalgaz ile sağlanabilir ve kırsaldaki vatandaşlarımız da hak ettikleri konfora ulaşmış olurlar.

Son dönemde artan hibrit otomobiller, elektirikli otomobiller, elektirikli motorsikletler ve otobüsler de dışa bağımlılığı belli düzeyde azaltacaktır. Güneş tarlaları ile şehirlerin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanacak, rüzgar, güneş ve jeotermal kaynakların hayata geçirilmesi ile dışa bağımlılık her geçen gün azalacaktır. Tabi bu noktada hala elektrikli otomobil üretimi noktasında aranan ‘'babayiğit'' bir türlü ortaya çıkıp elektrikli otomobili üretememişlerdir. Her konuda olduğu gibi bu konunun da devletten beklendiğini gözlemliyoruz. Yıllardır konuşuluyor ama yerli elektrikli otomobil üretilip ortaya çıkarılamıyor bir türlü.

Çok tartışılan nükleer enerji konusu da önemli, bugün gelişmiş ülkelerin hepsi nükleer enerji kullanıyor. Türkiye, nükleer enerji konusunda yeni yatırım yaptığı için yeni teknoloji kullanarak geçmiş, eskimiş teknolojilere yatırım yapmamış olacak.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından açılışı yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali Türkiye'nin Enerji ihtiyacının % 10'unu karşılayacak ve 2023'de devreye girecek. Yenilenebilir enerji kaynaklarının etkinliğinin artması ve nükleer enerji ile birlikte Türkiye enerjide dışa bağımlılıktan büyük oranda kurtulmuş olacak. Son dönemdeki gerek Afrin operasyonu ve diğer gelişmelerle birlikte Türk Milleti'nin kendine ve ülkesine güveni artmış durumda, bunu en net bir şekilde yürütücüsü olduğum, Optimar Araştırma'nın yapmış olduğu Ortadoğu ve Dış Politika (ODPAR) Araştırması'ndaki ‘'Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'de Türkiye'yi nerede görüyorsunuz ‘' sorusuna verilen cevaplarda görüyoruz. Katılımcıların % 32,7'si Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olarak görüyor. % 25,3'ü de bölgesinin ve İslam dünyasının en güçlü ülkelerinden birisi olarak görüyor. Araştırmada bölünür ve küçülür diyenlerin oranı % 9,6 ve bugünden daha kötü bir durumda olur diyenlerin oranı % 1,1. Kısaca, Türkiye'nin geleceğinden umutsuz olanların oranı sadece % 10,7 ve Türk Milleti kendisine ve devletini yönetenlere güveniyor.

Diğer taraftan; aynı araştırmada Türkiye dış politikada hangi ülkeler ile birlikte hareket etmelidir. Sorumuza Türk Cumhuriyetleri ve İslam ülkelerini % 25 ile Rusya takip ediyor. Buradan batının ikiyüzlü olduğunu ve müttefik (!) lik hukukuna riayet etmediklerini görerek, gerek turizmde gerekse de enerji konusundaki yatırımlarda Rusya ile birlikte hareket etmesi olumlu karşılanıyor.

Özetle; Türkiye'nin ekonomik kaynak yokluğundan bir türlü gerekli yatırımları yaparak ortaya çıkaramadığı enerjisi, yerli ve milli enerji politikalarımızla ortaya çıkabilir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HİLMİ DAŞDEMİR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS