Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Sefer Yazıcı

Yelpazede yer bulma

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Önceki yazımızda cumhur ittifakının sosyolojik okumasını yapmaya çalışmıştık. Milli-gayri milli diye yapılan kutuplaştırma düşüncesinin dinamikleri neler onlara değinmeye çalışacağız bu yazımızda. CHP'nin kurucu değerlerinden uzaklaşıp uzaklaşmadığına dair birkaç örnekleme yapmaya çalışacağız. Bunları yaparken de İYİ Partinin yelpazedeki konumuna değineceğiz.

Değerli okurlar 31 Mart seçimlerinin doğasının farklı olduğunu ifade ettik. İki kutuplu bir seçimi çok uzun yıllar sonra tekrar yaşayacağız. Ekonomik problemler ile muhalefet partilerinin senkronizasyon problemleri seçimin sonucunu belirleyeceğini düşünüyorum.

ABD ile bozulan ilişkiler, dövizdeki yükseliş, ekonomik daralma vb. ister istemez vatandaşımızın alım gücünün, işsizlik oranını şiddetli bir şekilde etkiledi. Bu etkinin iktidar partisine olumsuz puan kazandıracağı bir gerçek. İşte bu nokta da demokrasilerin vazgeçilmezi muhalefet partileri ne kadar çözüm önerileri üretebilecek en temel soru bu. Cumhur ittifakının karşısına iddia ile dikilen dışarıdan HDP destekli İYİ Parti-CHP ittifakı ne şekilde çare olacak? Bu çoklu bileşenden tek ses çıkacak mı? Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerinden bir muhalefet mi yoksa inanca saygıyı temel alan ve vatandaşın gerçek ve hayal dünyasına dokunabilen bir atmosfer oluşturabilecek mi?

Yerel seçim yine olması gerektiği gibi olmayacak. Yine birçok oydaş oyunu siyasi tercihine göre verecek. Bu aday belediyemizi kalkındırır, güzel hizmetler sunar düşüncesinden uzak bir anlayış hakım. Partiler adayları belirlerken reyini kullanacak halkımızın tercihlerini çok da dikkate almadıklarını görüyoruz. İlgisiz kişilerin çok farklı yerlerden aday gösterildiklerini de görüyoruz. Şu bir gerçek ki bu seçim bir bilek güreşi şeklinde geçecek. Eğer TBMM başkanı İstanbul'dan aday gösteriliyorsa işin tehlikeli boyutu ortada demektir. Demek ki İstanbul'da da artık futbol çift kale oynanacak. İktidar partisi İstanbul'u kaybetmek istemiyor. Onun için de en güçlü adayını vitrine çıkarıyor. Karşısında ki CHP adayı Ekrem İmamoğlu da çok güçlü bir aday. Karadenizli, bildik CHP refleksleri olan biri değil, iletişim dili düzgün, İYİ Parti'nin açık HDP'nin örtülü olarak desteğini almış durumda. Bu da demek oluyor ki mücadele çok çetin geçecek. Seçim sonucunu belirleyecek en önemli faktör propaganda süreci olacak. Kim daha etkin bir kampanya yürütürse seçimi o göğüsleyecek.

CHP'nin Kemal Kılıçdaroğlu'dan sonra kurucu değerlerinden uzaklaştığını görüyoruz. Bu değerlerden uzaklaşmanın doğruluğunu ya da yanlışlığını ifade etmiyorum sadece durum tespiti yapıyorum. CHP'nin hızla HDP'ye yakınlaştığını görmemek için kör olmak gerek. Sezgin TANRIKULU vb. milletvekilleri ayrıca İstanbul ve İzmir'deki birçok ilçe belediye başkanları HDP ve YPG konusunda yaptıkları açıklamalar hatta yardımlar söz konusu. Habur olayı ve açılım sürecinde iktidar partisini darağacına çekip en ağır ithamları yapan CHP'nin ulusalcı kanadı şimdilerde tasfiye edilmiş, yerlerine HDP ile arka kapı diplomasisi ile ittifak yapar hale gelmiştir. Bunun altını özellikle çizmem Kürt seçmenimizin düşüncesinin yok sayılması veya HDP'nin Türkiye partisi olması gerekliliğine karşı çıkma düşüncemden değildir. Siyaset netlik ister ve bir de omurga ister. Kullandığımız sivri ifadeler bir gün önümüze gelebiliyor. Bunu yakından yaşayan biri olarak bu satırları kaleme alıyorum.

Şimdi gelelim İYİ Partinin konumuna. HDP'nın ittifakta yerinin olup olmadığı tartışıla dursun. HDP İstanbul ve İzmir'den aday çıkarmayacağını deklere etti. Bu ifade bile zımni ittifakı göstermekte. Ankara adayı Mansur Yavaş'ın ülkücü geçmişi HDP'ye fren yaptırmış. Adana, İstanbul özellikle İzmir ve birçok büyükşehrin ilçe belediye başkan adayları zaten HDP çizgisine yakın. Demek oluyor ki İYİ Parti yelpazede kendine sağlam bir yer bulamadı hala. Çünkü çok yalpa yapıyor. İlk önce adı paralel yapıyla anıldı. Meral AKŞENER'in ihanet örgütüne yapılan müdahalelerde en sağlam savunuculuk yaptığı kamuoyunun malumu. 15 Temmuz kalkışmasından sonra ise tornistan yapmak mecburiyetinde kalındı. Şimdi de yargı sürecini itibarsızlaştırma boyutunda görevlerini ifa ediyorlar. Kısaca İYİ Parti milliyetçi muhafazakâr çizgide kendine yer bulma gayretinde olmadı. Sadece Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerinde her türlü ittifaklara yakınlık gösterecek hale geldi. MHP'yi iktidar partisi için kullandığı eski konuşmaları vitrine çıkarmaya başladı. Peki, İYİ Parti CHP için önceden ne diyordu şimdi ne diyor? CHP ile ittifak için dün ne diyordu şimdine diyor? Bir de unutmadan İYİ Parti'nin dünü ne kadar diye de düşünmüyor değilsiniz. Eyvallah.

  YORUM YAP / YORUM OKU
SEFER YAZICI DİĞER YAZILARI
6 MAY
2020
15 NİS
2020
7 MAR
2019
17 ŞUB
2019
3 ŞUB
2019
31 OCA
2019
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS