Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Yasir Kadıoğlu

Örgütün mesajı ve Devletin mesajı!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 19 Ocak akşamı Adana'da tırların durdurulmasından bir kaç gün önce Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir dosya teslim eder. Dosyada, operasyonu yürüten askeri yetkililer ile tırların aranması kararını veren savcılar arasındaki bazı görüşmelerin kayıtları yer almaktadır. Dosyayı inceleyen Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan rutin çalışmaların devam ettirilmesini ister.

MİT, hangi tırların, hangi jandarma komando birlikleri tarafından, hangi bölgede durdurulacağını bilmesine rağmen o tırlar yine de yola çıkar.

19 Ocak akşamı, bütün basın kuruluşları Adana'da üç yüz jandarma komando tarafından aranan MİT tırlarının haberlerini geçmektedir.

Jandarmanın aramasına göre, tırların içerisinde, farklı niteliklerde mühimmat yer almaktadır. Resmi olarak silah ve mühimmat satışı yapmaya yetkili fabrikalardan çıkmış olan mühimmatlar, Başbakanlık makamı dışında hiç bir devlet organına karşı sorumlu olmayan MİT'e teslim edilmiştir. Jandarma'ya yakın kaynağıma göre tırların içerisinde yüklü miktarda, 7.62 mm çapında mermiler, 12.7 mm çapında DŞK mermileri ve şeritleri, 23.5 mm çapında çeşitli silahlarda kullanılabilen uçaksavar mühimmatı ve şeritleri, 106 mm çapında geri tepmesiz top mühimmatı ve çeşitli çaplarda mühimmat bulunmaktadır.

Tırları durduran üç yüz jandarma komandoyu yöneten kahraman komutan, yedi tırın ciddi bir tehdit olduğunu düşünmüş olacak ki aramaya güçlü sinyal kesiciler de eşlik etmektedir. Sinyal kesici cihazlar, herhangi bir arama durumunda yapılabilecek bombalı bir saldırıya karşı önlem olarak getirilmiştir.

Her şey savcıların istediği gibi gitmektedir. Tek bir handikap vardır: Tırların yükü jandarma tarafından kamera kaydına alınmak istenmektedir fakat tırların yanında bulunan Fiat Linea marka araçta bulunan iki kişinin MİT personeli olduklarını beyan etmesi, görüntü almak isteyen jandarmanın elini kolunu bağlamaktadır.

Şimdi Mahir Zeynalov'un attığı twiti hatırlayalım. Zeynalov'un Today's Zaman'dan alıntıladığı o twitte şu ifadeler yer alıyordu: Türk Savcılar, El Kaide bağlantılı kişilerin tutuklanmasını emretti. Erdoğan tarafından atanan polis şefleri emri uygulamadı.

Operasyon sürecinin bir ayağını Batı'yı ikna etmek için "El Kaide örgütünü destekleyen Erdoğan" söylemine oturtanlar için bu algı delillendirilmelidir. El Kaide'ye destek veren Başbakan algısının oluşturulabilmesi için bir delile, bir kamera kaydına, televizyonlarda tekrar tekrar gösterilecek bir haber kolajına ihtiyaç duyulmaktadır. Adana'da yapılmak istenen, bu delilin imal edilmesi girişimiydi. Suriye'de El Kaide bağlantılı gruplara giden silahlar yakalanacak ve silahların Türk Hükümeti ile ilgisi daha sonra bir skandal olarak ortaya çıkacaktı.

Tam o sırada arama emrini veren savcı, operasyondan sorumlu komutanı arar ve bütün operasyonun kamera kaydına alınmasını ister. Komutan, tırların MİT'e ait olduğunu söyleyerek arama yapılmasının dahi sorun oluşturduğunu dile getirir. Kamera kaydı alınması ve bazı basın organlarına sızdırılması, kaydı alan komutanın bütün askeri kariyerinin sekteye uğraması anlamına gelecektir. Muhtemelen bahse konu komutanın üstleri dahi bu aramanın bedelini askeri kariyerleriyle ödeyeceklerdir.

Arama bitirilir. Kamera kaydı sızdırılamaz. Bunun yerine MİT tarafından el konulan kamera kayıtlarının bir kısmı servis edilir. Kamera kayıtlarında yer alan çarpıcı bir kare basına verilir. İki jandarma komando, G - 3'lerini Fiat Linea'nın içerisinde oturan iki MİT personeline doğrultmuştur. Operasyonu yaptıran paralel odağın verdiği mesaj açıktır: Jandarmanın MİT'e silah çektiği bir operasyonu yapmayı dahi göze alıyoruz.

21 Ocak günü Başbakan'ın önüne yeni bir dosya konulur. Başbakan'ı ve MİT'i El Kaide üzerinden vurmak için operasyonu planlayan odağın bütün ilişkileri deşifre olmuştur.

Operasyonu planlayan savcıların özel yetkileri alınır ve görev yerleri değiştirilir.

Operasyonu yürüten askeri yetkilinin yapılacak ilk askeri şurada emekliye sevk edilmesi kararlaştırılır.

Operasyondaki irtibatı sağlayan teğmenin bütün bağlantıları da MİT tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri ile paylaşılır.

Ayrıca, MİT'e ait malzemeleri taşıyan tırların plakalarını düzenli olarak bazı gazetecilere servis eden Jandarma İstihbarat'a bağlı muhbirler deşifre olur.

Sadece iki saat durdurulan MİT tırları da yola devam eder.

Devletin paralel devlete mesajı da açıktır: İstihbarat örgütlerine sızdırılmış elemanlarınızın bir kısım paralel örgüt mensupları ile özel yetkili savcılara gönderdiği bilgilerle, devletin jandarmasının devletin istihbarat kurumunun personeline silah çekmesi pahasına operasyonlar düzenleseniz dahi, geri adım atmayacağız.

Başbakan'ın, "İnlerine gireceğiz." derken kastettiği buydu. Devlet, inlerinde gizli bekleyen örgüt mensuplarının başını kaldırmasını bekliyor. Hep birlikte görüyoruz ki varlığını gösterenlerin de inlerine muhakkak giriliyor.

Şimdi durum şu: Örgüt, hızla yeraltına çekiliyor. Kripto cemaatçilerin dört bir yanı sardığını düşünenler de yanılmıyorlar. Fakat, kimin örgüt mensubu olduğu bilgisiyle ilgili yapılan bütün istihbari saptırmalara karşın bütün gerçek bilgiler devletin elinde.

Yakında Adana'da yapılan tır aramalarının videosunu hep birlikte izleyince göreceğiz ki tuzak kuranlar aslında büyük bir tuzağın içerisine düşmüşlerdi.

Önümüzdeki yazı: Kripto cemaatçilerin büyük sırrı
YASİR KADIOĞLU DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS