Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Yalnızlık

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yalnızlık Allah'a mahsustur derler.

Doğrudur.

Yalnızlık ve tek olmak onun şanına yakışandır.

O hiçbir şeye muhtaç değildir ama her şey ona muhtaçtır bizim inancımıza göre.

Ona muhtaçlık bütün yaratılmışlar için söz konusudur. Ona muhtaç olmadığını zannedenler zanlarının boşa çıktığını gördükleri gün geri dönmek isteseler de, artık dönemeyecekleri noktada olduklarını fark edeceklerdir.

Dünyaya gelirken yalnız gelen insanın sorumluluk sahibi olduğu andan itibaren pek çok konuda yalnız karar vermesi, yalnız kalması ve hayatın bazı dönemlerinde yalnızlıkla kendini olgunlaştıran ve tekâmül ile zaman içinde asıl hedefine ulaşmayı bilen olması gerekir.

Zaman içinde insan hayatı yaşarken, karar verirken, kavga ederken, desteklerken, karşı çıkarken yani hayatın pek çok alanında çekinir veya tereddüt eder, yalnız kalmaktan korkar.

Korkmasının pek çok sebebi olabilir ama pek çok korku aslında sonuçlarına bakıldığında insanın kendi ürettiği endişelerinden başkası da değildir.

İnsan anlayışında ve yaptıklarında bilgiyle donanmış görgüyle bezenmiş olabilseydi korkması veya tereddüt etmesi için sebep kalmayacaktı.

Ne zaman ki diğer insanların söylediklerinden edindiğini bilgi veya davranışlarını doğru kabul etmeye başladı, o günden sonra artan bilgi ve davranışın çeşitliliği onu da kararsızlığa veya tereddüte sevk etti.

İnsanın ikilem içinde oluşu, öncelikle şeytanın en çok sevdiği bir ortamın oluşması demektir.

Endişeli hallerinizin insanda oluşturacağı kararsızlıklarla; ya gözünüzü korkutan veya olmayan gücünüzü var gibi gösteren olmasına sebep oluverdi.

Korkusunun da azminin de temelinde duygular bulunan insanoğlu; her sesin kendisiyle ilgili olduğunu düşünerek başkası ne der derdine düşerek asıl yapması gerekenleri bir kenara bırakıp başkasının dedikleriyle işler yapmaya, kararlar vermeye başladı.

Aslında bu kısır döngüydü. Birine göre doğru, diğerine göre yanlış derken aynı yerde dönüp duran aklını, bilgisini ve tecrübesini başkasının söz ve tecrübesine bırakarak akletmekten uzak kalmakla durduğu yerde patinaj yapan insan konumuna düşüvermiş oldu.

Olması gereken neydi?

Olması gereken insanın temeli olan sağlam bilgileri edinmesi, tecrübeye değer vermesi ve akletmekten asla uzak kalmayarak kararlar vermesi ve nihayet sonuçlarına katlanacak yürekliliği göstermesi gerekirdi.

Kendisi karar verme durumunda olamayan insanın, hep başkasından alacağı işaretle hareket etmeye çalışması, gönüllü robot olmaktan öteye geçmeyecek bir durumdur.

İnsanın akıl yetisini devre dışı bırakarak çalıştırmayışı; bir yönüyle akıl nimetine yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ama; bu sadece akıl diye isimlendirdiğiniz nimetin tek başına kullanımıyla tatsız tuzsuz bir yemeğin yenilmesi arasında bir fark kalmayışı demektir.

Oluşturduğunuz hayat tarzının sadece akla dayanan olması ne kadar yavan olursa; kararlarınızın da akıl dediğiniz ama aslında sadece duygularınızın ağır bastığı kararlar olması, hevanın isteklerinin hayatınıza hâkim olmasından başka bir şey getirmeyeceğini düşünmemizi gerektirir.

Akıl; sorumluluğun sebebi, gereği ve bir yönüyle sonuçlarının da belirleyicisidir. Bu sebeple kendini akıllı olmakla tarif edenlerin; bilgi ve görgülerine de değer vererek değişime açık olduklarını göstermeleri gerekir.26/09/2017

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS