Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hasan Kaya

Yalama yapma gayretkeşliği

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

"Yalama Yapmak" toplum arasında yaygın olarak kullanılan bir deyimdir.Teknik olarak somunun,düzensiz kullanılması sonucunda deforme olmasınedeniyle tutmaz olup boşa dönmesi anlamında kullanılır.Gündelik hayatımızda ise, toplumiçin önemtaşıyan değerleri itibarsızlaştırmak adına algı operasyonlarında dolgu malzemesi olarak kullanılan deforme edici davranışlar için kullanılır.

Bütünün parçalarını bir birine tutturmak için vida ile somun ne kadar gerekli ise, toplumları ayakta tutan,milli birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu kaynaştıran,tarihin süzgecinden geçmiş,kabul görmüş, gelenekselleşmiş ve toplumun karakterini yansıtan toplumsal değer yargıları da bir o kadar önemlidir.

“Komşusu aç iken, tok yatan, bizden değildir.”Hadisi ŞerifindekiPeygamber (SAV)'in“ Bizden değildir.” reddiyesine maruz kalmamak için hermümin, inancı ve elindeki imkânları ile komşusuna, fakir, fukaraya, garip gurabaya, yolda kalmışa, düşküne sahip çıkmış, gözetmiş ve elinden gelen yardımı sağ elinin verdiğini sol elinin görmeyeceği bir gizlilik içinde yapmıştır.

Göçmen kuşlar ve kimsesiz, evlenemeyen genç kızlar için çeyiz yardımı yapılmasından tutunda akla hayale gelmeyecek birçok hayır ve hasenat amaçlı kurmuş olduğu vakıflar, bugün tarumar edilmiş olsa da tarihimizin yüz akının birer nişanesidir.

EcdadımızınHilal-i Ahmer Cemiyeti, günümüzde Kızılaydiye yapılmış isim değişikliği ile faaliyetine devam etmekte, güzel ve faydalı hizmetlerine devam etmektedir.Ancak geçmişimizden gelen birçok değerimizin erozyona uğratıldığıgibi, günümüzde de müesseseleşmiş yardımlaşma kurumu olan Kızılay birilerinin gözüne fena batmış olmalı ki, bu güzide kurumumuzu yıpratmak ve yaptığı hizmetleri görmezden gelip“Yalama Etmek” için yıpratma kampanyasıbaşlatıldı.

Elazığ depremi ile koordineli bir şekilde başlayan,“ Biz bize yeteriz Türkiye'm ”sloganı ile başlatılan yardımkampanyası ile zirve yapan ve “ Zırnık Vermem”kindarlığına dönüşen nefret söylemleri ile yıpratma kampanyasıdevam etmiştir.

Cumhurbaşkanımızın “ Biz bize yeteriz Türkiye'm ” çağrısı ile başlatılan yardım kampanyasına, IBAN numarası üzerinden yıpratma kampanyası muhalefete rağmen halkımız büyük bir teveccüh göstermiş, yardım kampanyasına iştirak etmiştir.

Hal böyle olunca da, yıpratma kampanyası ilenetice alamayacaklarını anlayanlar,bu defa suyu bulandırmak, yardımlaşma kampanyalarını siyasi rant görüntüsü verebilmek, toplum açısından çok önemli olan yardımlaşma değerlerimizi “Yalama yapmak” için algı yaratmak ve bilgi kirliliğioluşturmak için harekete geçtiler.

Belediyelerin zekât ve sadaka toplama gibi bir görevi ve yetkisi olmadığı halde, İmamoğluzekâtve sadaka istemeye,Mansur Yavaş daAnkara'daki Mahalle Bakkallarındaki veresiye defterlerinin yırtılmasışovunu başlattı.

CHP den İYİ Partiye yapılan yirmi milletvekili arasında bulunan şimdinin İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan'da Anadolu'ya has olan ve en ücra köşelerine kadar uygulanan “Askıda” uygulamasının mucidi imiş gibisahiplenip“Askıda Ekmek” uygulaması başlattığını duyurdu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanıda altta kalmamak için hedefibiraz dahabüyük tuttu, Şehir Hastahanelerine alternatif “Sahra Hastahanesi”yaptığıiddiası ile ortaya çıktı.

Bir de bağışıklığı güçlendirdiği için İstanbul'ahalka dağıtılmak üzere 100 ton limon getirilmesi vakası var ki, sormayın gitsin; tam bir Aziz Nesinlik trajedi oldu.

Koronavirüs salgını nedeni ilegöstermelik olarak düzenlenen ve birçoğusdik yarışına dönen yardım kampanyalarındaki yaşananlar, Demirel'in 1991 seçimlerindeki :"kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim" vaadiniakıllara getirdi.

Türk halkını hafife almayın. Kimin değerlerine gerçekten sahip çıktığını, çalışıp çabaladığını, kiminde sahip çıkıyormuş gibi yaparak toplumun önemsediği değer yargılarını tiye alıp yalama yapmak için uğraştığını çok iyi biliyor ve görüyor.

Bunun için yüzyılların kazanımı olan gelenek ve göreneklerimize gerektiği gibi sahip çıkılmalı, orasından burasından çekiştirip “Yalama yapmak”için boş yere çabalamak yerine, yardımlaşma ruhunun edep ve adaplarına uyulmalıdır.

Yoksa halkımızı, “ Makarnacılar ve Limoncular”diye ayrıştırmanın hiç kimseye faydası olmadığı gibi,yardım yapıyorum adı altında siyasi şov yapmaya kalkanların gayretlerikuru gürültü kirliliğinden başka hiçbir işeyaramayacaktır.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
HASAN KAYA DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS