Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Üç stratejik karar... PKK... DEAŞ... Göçmenler...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Hükümet, Milli Güvenlik Kurulu'na da yansıyan görüş ve öneriler doğrultusunda kritik konularda politika güncellemesi yapıyor.
Duygusallıktan arındırılmış akılcı hamleler, genelde olumlu karşılanıyor.

Peki, ne oluyor?
Birinci eksen... PKK terörü ile kesintisiz mücadele, toplumsal rehabilitasyon, güvenliğin sürdürülebilir kılınması ve alternatif siyasi kanalların açılması.

İkinci eksen... DEAŞ terörünün Türkiye'de taban bulma eğilimi ve Türkiye'yi açıkça hedef alması karşısında bu tarz terörün uzun yıllar devam etme ihtimalini de dikkate alarak etkisizleştirme stratejisi.

Üçüncü eksen... Yeni göçmen politikası. Yani... Türkiye'nin eskisi gibi göç veren ülke olmaktan çıkması ve göç alan ülke kimliği ile entegrasyon modelleri geliştirmesi, bu amaçla küresel işbirliklerini artırması.

***

Birinci noktada devletin zirvesinin ortak değerlendirmesi netleşmiş durumda. Terör örgütü PKK ağır darbe almasına rağmen Irak ve Suriye'deki şartlar, Ortadoğu'da hesabı bulunan belli başlı devletlerin dönemsel dış destekleri ile ayakta kalmaya çalışıyor. Lakin halktaki karşılığı hızla zayıflıyor. Örgütün eylem kapasitesinin kırılması için, bölge halkının tercihlerinde PKK'ya müzahir unsurların mümkünse hiç bulunmadığı veya en alt düzeyde yer aldığı siyasal hareketlere şans tanınması gerekiyor. Bir başka ifadeyle güvenlik reçeteleri netice verdiğinde, önceki çözüm sürecine benzer yöntemler yeniden canlandırılmayacak. Bölgede, silahsız siyasete umut bağlayan aktörlerin önü açılacak, devlet de inşa ve ihya faaliyetlerinin yanı sıra ertelenmiş idari, siyasi ve hukuki reformları bir müzakere aracı gibi algılanmasına fırsat vermeden hayata geçirecek.

İkinci nokta ise DEAŞ'ı doğuran, besleyip, büyüten koşulların bir adım ötesini düşünmekle başlıyor. Bunun anlamı, DEAŞ'ın mesajlarından etkilenen, DEAŞ stilini benimseyen, inanç çizgisinde manipüle edilmiş grupların Türkiye'yi ve temsil ettiği değerleri tehdit olarak tanımlaması ve terörün hedefi haline getirmesidir. Türkiye'nin, DEAŞ terör örgütü gerçeği ile yıllara sari mücadelesi artık başlamıştır. Uzman ekipler yetiştirilmesi, örgütün insan ve para kaynağının kurutulması, propaganda araçlarının durdurulması, iletişiminin kesilmesi çok meşakkatli ve her açıdan maliyetli bir dönemin kapısını açmıştır.

Üçüncü nokta sadece Suriyeli sığınmacılara ve bugünkü şartlara indirgenemeyecek kadar ciddi hal almıştır. Göçmenler için transit ülke olmanın ötesinde Türkiye, göçmen kabul edecek ülke konumuna gelmiştir. Bunun, iç ve dış nedenleri mevcuttur. Eleştirilecek yönler de bulunabilir. Ancak gün, göçmenlerin Türkiye için diyasporaya dönüştürülmesi, uyumlarının sağlanması, mali yüklerinin uluslararası toplumla paylaşılması, oldukça yenilikçi sosyolojik, güvenlik, eğitsel ve sağlık tedbirlerinin alınması günüdür.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS