Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

TV ekranlarında ilmin sadakası verilir mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Geçtiğimiz Mart ayından bu yana pandemi koşullarının gerektirdiği mecburiyetler ile, yüz yüze eğitim uzun bir süre askıya alındı. Kademeli olarak kimi seviyelerde örgün eğitime geçilse de formel eğitimde önemli bir oran hala online eğitimlere devam ediyor.

Pandeminin hayatın her alanını kuşattığı bu süreçte zoom gibi platformlar üzerinden eğitimler, seminerler ve konferanslar da devam ediyor. Geçtiğimiz cumartesi günü zoom üzerinden gerçekleşen sertifikalı insan hakları eğitim programına başladım. Programa katılım muazzamdı. İlk derste 250'ye yakın dinleyici olarak insan hakları konusunda temel kavramları dinledik. Sertifikalı insan hakları eğitim programına ek olarak pazar günü itibariyle de 7 ders sürecek sıkılaştırılmış siber politika ve siber güvenlik programı başladı. Bu programa da zoom üzerinden 200 civarında kişi katıldı.

İnsan hakları eğitim programı ve siber politika ve siber güvenlik eğitim programı ücretsiz olarak ilgilenen ve öğrenmeyi seven herkese açık olarak düzenleniyor. Siber Politikalar Dergisi (CyberPolitik Journal) yönetici editörlüğünü yürüten ve aynı zamanda Selçuk Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Nezir Akyeşilmen'ın öncülüğünde her yıl düzenlenen siber politika temalı konferanslar siber politika alanında ülkemizde akademiye önemli katkılar sunuyor. Buna ek olarak bu yıl pandemi koşullarında herkese açık ve ücretsiz olarak sunulan bu eğitimler de bilgi ve iletişim çağını idrak eden her eğitimci ve öğrenciye önemli katkılar sunuyor.

24 Nisan – 8 Mayıs arası gerçekleşecek İnsan Hakları Eğitim programı detayları şu şekilde:

**Moderatör: Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Güler – Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
Doç. Dr. Murat Tümay – İstanbul Medeniyet Üniversitesi
İnsan Haklarının Kavramsal ve Tarihsel Arka Planı
**Moderatör: Doç. Dr. Demet Mangır – Selçuk Üniversitesi
Dr. Öğr. Üyesi Vahap Coşkun – Dicle Üniversitesi
- İfade Özgürlüğünün Kişisel ve Toplumsal Değeri
**Moderatör: Dr. Öğr. Üyesi Sadullah Özel – Batman Üniversitesi
Prof. Dr. Nezir Akyeşilmen – Selçuk Üniversitesi
- Dijital Dünyada İnsan Hakları ve Etik
**Moderatör: Dr. Öğr. Üyesi Önder Afşar – Selçuk Üniversitesi
Dr. Zeynep Ardıç- İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- İnsan Hakları ve Küresel Fakirlik: Amartya Sen ve Thomas Pogge
**Moderatör: Doç. Dr. Segah Tekin – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Dr. Vanessa Tinker – Collegium Civitas
- İnsan Hakları Eğitimi ve Barış Eğitimi (İngilizce)
**Moderatör: Prof. Dr. Şaban Çalış - Selçuk Üniversitesi
Prof. Dr. İhsan D. Dağı – ODTÜ
- İnsan Hakları ve Küresel Siyaset: Aktörler, Kurumlar ve Süreçler

Bu vesile ile Ramazan ayını idrak ettiğimiz günlerde sadakanın sadece para ile verilmeyeceğini hatırlatmak isterim. Peygamberimiz (SAV) “Tebessüm etmek de sadakadır” buyurmuşlardı. İlmin de sadakası oluyor. Profesör Nezir Akyeşilmen'in öncülüğünde gerçekleşen bu seminer dizisi tam da bunu gösteriyor. TV ekranlarında uzmanlık alanlarında analizlerini sunan profesörleri hemen her akşam görüyoruz, ancak uzmanların anlattığı canlı ders niteliğinde böylesi programlar da çok gerekli ve diğer hocalar da böylesi girişimlere öncülük etmeli…

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS