Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Türkler engellemelere rağmen oylarını verdiler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Avrupalı Türkler tüm engellemelere rağmen oylarını verdiler

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine 6 gün kala yurtdışındaki Türk seçmenler oylarını kullandı. Bir çok Avrupa ülkesinde seçimlere katılımı manipüle etme çabalarına rağmen her türlü zorluğu aşarak sandık başına gittiler ve çoğunlukla da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçtiler.

Türkiyeli seçmenlerin Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi seçmelerini engellemek amacıyla her türlü haksız rekabet ve çifte standart gündeme geldi.

Bizzat bazı AB üyesi ülkelerin hükümetleri ve siyası partileri seçimlere müdahale ettiler. Tüm siyasi etik kurallarını çiğneyerek taraf tuttuklarını açıkca ilan ettiler. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve AK Parti'yi destekleyen tüm etkinlikleri engellerken, terör örgütü PKK'nın sözcüsü konumundaki HDP'ye açık destek verdiler. Bizzat PKK mensubu olduğu bilinen teröristlerin ve sempazitanlarının organize ettiği seçim propaganda faaliyetlerine göz yumuldu.

Almanya'da Sol Parti ve Yeşiller, her türlü etik kuralı ayaklar altına alarak HDP için seçim çağrıları yaptılar. Seçmenleri etkilemek için her yola başvurdular.

Tüm bu çirkinlikler Avrupa'daki Türkiyeli seçmeni daha da kararlı hale getirdi. Türkiye karşıtlarının ve Türkiye'de seçmenin demokratik tercihini sabote etmeye çalışanların bu çabaları aslında Türkiye'ye desteği arttırdı.

Oylar sayıldığında bir kez daha Avrupalı Türklerin büyük bir çoğunluğunun Recep Tayyip Erdoğan'ı ve AK Parti'yi seçtiği ortaya çıkacak. Bunu engellemek imkansız.

Yurt dışında oy kullanımında son iki gün öncesi 1,198 milyon oy kullanıldı.Almanya:588.209,Fransa:146.464,Hollanda:96.049,Belçika: 57.563,Avusturya:45.211. Son referandum oylaması ile kıyasladığımızda %9,7 artış olduğunu görmekteyiz. Yurtdışında oy verme işlemi bittiğinde 1 milyonun üzerinde seçmenin oy vermiş olduğunu sevinçle tespit edeceğiz.

Yurtdışı seçmenlerin oyları Türkiye'de oldukça önemli. Son seçimlerde büyük bir çoğunlukla AK Parti'yi seçtikleri için bazı kentlerde AK Partili milletvekili sayısının artmasını sağlamışlardı. 24 Haziran 2018 akşamı da eminim böyle olacak.

Avusturya'da olduğu gibi camileri kapayan, Almanya'da olduğu gibi ülkenin en iyi iki futbolcusunu Recep Tayyip Erdoğan ile buluştukları için medyada linç edenler ve Belçika, Hollanda, Almanya ve Avusturya'da olduğu gibi FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarına sığınma olanağı sunanlar “Avrupalı Türkler niçin Recep Tayyip Erdoğan'ı seçiyor?” diye hiç sormasınlar.

Çünkü Avrupa'da yaşamakta olan müslümanlara ve Türklere Recep Tayyip Erdoğan ve onun Cumhurbaşkanı olduğu Türkiye sahip çıkmakta.

Avrupalı Türk seçmenler Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi seçtikleri takdirde Türkiye'nin güçlü bir ülke olacağını iyi bilmekteler. “Eski Türkiye'nin çapsız ve kişiliksiz politikacılarının Avrupalı Türkleri nasıl yalnız bıraltığını ve sahip çıkmadığını da” en iyi bilen onlar.

24 Haziran 2018 akşamı bazı AB üyesi ülkelerde Recep Tayyip Erdoğan tekrardan Cumhurbaşkanı seçilmesin diye çırpınan malum çevreler bir kez daha büyük bir hayal kırıklığı yaşamaya hazır olmalılar.

Tüm kamuoyu yoklamaları Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci turda seçileceğini tespit etmekte. Ayrıca TBMM'de de “Cumhur İttifakı'nın” çoğunluğu alacağı belirginleşmekte. Kamuoyu araştırmalarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan % 50,3 ile %55 arası bir oy oranı ile tekrardan Cumhurbaşkanı seçilecek.

Türkiye'de ve yurtdışında tüm seçmenlerin çoğunluğu ile yeni sisteme son şeklini vermek üzere hükümetini kuracak. Bence AB ve tüm diğer muhataplarımız da bu duruma göre hazırlıklarını yaparlarsa akıllıca olur.

Bu yazımı bir kenara saklamalarını öneririm. Çünkü 24 Haziran 2018 akşamı yazılanların gerçekleştiğini görecekler.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS