Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Türkiye ve AB ilişkisinde yeni bir dönem başlamalı artık

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

1 Kasım 2015 Türkiye Erken Genel Seçimi daha önce de yeterince yazılıp, çizildiği gibi AK Parti'nin müthiş bir başarısı ile sonuçlandı.

Türkiye'de seçmenler 18 Kasım 2002'de ilk defa iktidara gelen AK Parti'yi 18 Kasım 2015'te tekrardan güçlü bir iktidar olacak şekilde meclise seçti.

Avrupa Birliği'nin Türkiye Gerçeği'ni, sadece Türkiye'nin değil dünyanın bir çok yöresindeki müslümanların da lideri olan Recep Tayyip Erdoğan'ı, tüm karşı çabalara, provakasyonlara ve komplolara rağmen her seçimden zaferle çıkmayı başaran AK Parti olgusunu ve cunta teşebbüslerine, terör eylemleri ile sindirilmeye kalkışılmasına karşı demokrasiye sahip çıkan Türkiye seçmenini çok iyi analiz etmeli.

AB, Yeni Türkiye'yi iyi okumalı!

Yeni Türkiye, eskinin o AB memurları önünde iki büklüm olan eski Türkiye'den çok farklı.

Yeni Türkiye'nin o eski Türkiye'nin sahip olduğu idam cezası, işkence, inanç ve fikir özgürlüklerini kısıtlama tarzı politikalarından arınmış demokratik bir cumhuriyet.

Yeni Türkiye, AB'den eski Türkiye'den alışık olunduğu gibi hak etmediği bir “üyelik” hediyesi beklemiyor.

Yeni Türkiye AB üyeliğini şu anda AB üyesi olan bir çok üyeye kıyasla çoktan hak etmiş ve ister Kopenhag Kriterleri olsun isterse de Maastricht Kriterleri olsun AB normları açısından hiç bir eksiği olmayan bir ülke konumunda.

Yeni Türkiye tüm İslam Alemi için başarılı bir demokrasi örneği ve Ortadoğu coğrafyasında barışın kalıcılığı için olmazsa olmaz ülke konumunda. Doğu Akdeniz'de, Balkanlar'da, Kafkaslar'da ve Ege'de Türkiye olmaksızın tek bir işbirliğinin başarılı olma şansı yok.
Bir hafta sonra G 20 liderlerinin bir araya geleceği Antalya aynı zamanda Yeni Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin ve nasıl dev adımlarla demokratiklşetiğinin, modernleştiğinin ve güçlendiğinin en güzel sembolü durumunda.

İşte AB artık bu Yeni Türkiye ve bu ülkenin halkının tam desteğine sahip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve de AK Parti Hükümeti ile yeni bir başlangıç yapabildiği oranda geleceği ve çıkarları açısından en doğru adımı atabilmiş olacaktır.

1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimi'nin ardından Türkiye Hükümeti bakanlılarını yeniden düzenlemekte. Koşullara uygun düzenlemeler yapılmakta. Bu kapsamda, büyük ve güçlü bir ülke yönetimine uygun bir şekilde Başbakan Yardımcılığı sayısının beşe çıkartılması, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor, Ulaştırma ve Denizcilik, Orman ve Su, Gümrük ve Ticaret'in de aralarında olduğu bazı bakanlıkların yeniden daha da farklı yapılandırılması ön görülmekte. Ayrıca İnsan Hakları ve Göç Bakanlığı gibi çağımızın değerlerine ve sorunlarına uygun yeni bakanlıkların da kurulması planlanmakta.

Yeni Türkiye'nin yeni hükümetinin kurulması ile birlikte, beş kritik konuda derhal hızlı adımlar atılması bekleniyor.

Türkiye'nin insanının hak ettiği ve artık 12 Eylül 1980 cuntası tarafından kaleme alınmış olanın tamamen bertaraf olmasını sağlayacak olan yeni anayasa ve başkanlık sistemi çalışmaları başlatılıyor.

Ekonomik Dönüşüm Programı ile ekonomik kalkınmanın eski hızına kavuşmasının sağlanması planlanmakta. Bir yandan kanlı terör örgütü PKK ile günün 24 saati sürekli mücadele sürdürülürken diğer yandan sabote edilen Çözüm Süreci'nin terörü red eden yeni aktörlerle hayata geçirilmesini sağlayacak Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi hayata geçirilecek. 2023 yılına yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesi için gerekli adımlar atılacak.

Ve en önemlisi güçlü diplomasiyle AB üyelik süreci hızlandırılacak.

Kısacası gördüğünüz gibi Türkiye AB üyeliği hedefinden hiç vaz geçmediği gibi tam bir kararlılıkla bu süreci hızlandırmak niyetinde.
İşte tam da burada AB'ye büyük sorumluluk düşmekte.

AB'nin üst düzey yetkilileri bu hafta çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Türkiye'deler. AB Komisyonu Basın Sözcüsü, AB Komisyonu'nun Birinci Başkan Yardımcısının aralarında olduğu bir heyetle Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn Ankara'ya geliyor. Ankara'daki temaslarında AB ile Türkiye'den yetkililerin mülteci krizi için çalıştıkları “AB-Türkiye Ortak Eylem Planı”nı görüşecekler.

Öte yandan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB Dış İlişkileri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici de 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek G20 zirvesinde Türkiye'de olacaklar.

Bu gelişmeler hem güzel hem de değerlendirilmesi gereken bir şans.

AB Türkiye ile sadece mülteciler krizinin çözümü için değil AB'nin geleceği içinde görüşmek ve hala Türkiye'nin haklı olarak beklediği açılması gereken başlıklar ve vize gibi konularda Yeni Türkiye'yi iyi okuduğunu göstermek zorunda.

AB eski Türkiye'nin muhatabı gibiymiş bir tavır içinde kalırsa yani Yeni Türkiye'ye ayak uydurmazsa kendisi kaybeder!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS