Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Türkiye’nin AB’ye ihracatı arttı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye ve AB arasında ilişki söz konusu olduğunda krizden bahsedilir. bazı AB üyesi ülkeler ile Türkiye arasında gündemde olan bazı sorunlar sık, sık dile getirilir. Maalesef Avrupa Parlamentosu gibi bazı AB kurumlarında Türkiye'ye yönelik önyargılı faaliyetler akla gelir. Yanlış da değil. İşte gene geçen hafta daha önce PKK terör örgütünün “AB terör örgütleri listesinden” çıkarılması için imza kampanyaları organize eden iki AP milletvekili bu sefer de Fettullah Gülenci FETÖ terör örgütünün Türkiye'de aranan üst düzey bir yöneticisi ile Brüksel Basın Külübü'nde bir konferans gerçekleştirdiler. Avrupa Parlamentosu içinde PKK terör örgütü için çalışmaları nedeniyle pek sevilmeyen ve milletvekillerinin çoğunluğu tarafından desteklenmeyen bu iki ismini yazmaya bile gerek görmediğim vekil bu sefer de Fettullah Gülenci FETÖ terör örgütü için seferber olarak bizi şaşırtmadılar. Kanlı terör örgütlerini savunan milletvekillerinin Avrupa Parlamentosu'nun itibarına verdiği zarar sanırım bir çok milletvekilini de rahatsız etmekte.

Ne mutlu ki Avrupa Parlamentosu'nda sadece olumsuzluklar gündeme gelmiyor. Geçen hafta AP Başkanlığı tüm meclis grup başkanlarının onayıyla insanlık adına çok anlamlı ve değerli bir karar aldı. 21 Kasım 2017 tarihinden itibaren artık AP'de geçerli bir terör örgütleri listesi var. AP, Avrupa Konsey'inin 4 Ağustos 2017 tarihli terör örgütleri listesini aynen üstlenerek çok önemli bir adım attı.
Bu listede 13 terörist ve 21 terör örgütü mevcut. AP'nin 21 Kasım 2017 kararına göre terörizmle topyekün mücadeleye kararlı bir destek vermek amacıyla bu listede yer alan şahıs ve örgütlerin AP'ye davet edilmeleri ve onların propagandasının yapıldığı ortamların gündeme geldiği etkinlikler organize etmek yasak. Bundan böyle milletvekillerinin listede yer alan teröristlerin ve terör örgütlerinin kendileri ile temas etmesi durumunda AP'nin kendi Güvenlik ve Koruma Müdürlüğüne durumu bildirmeleri ve gereken tedbirleri alması isteniyor.
Ayrıca Avrupa Konsey'inin teröristler ve terör örgütleri listesinde değişiklikler yapıldığında yani yeni yeni terör örgütleri bu listeye eklendiğinde AP için de otomatik olarak geçerli olacağı da kararda belirtilmiş durumda. Yani henüz bu listede olmayan PKK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı PYD/YPG ya da Fettullah Gülenci FETÖ terör örgütü için de yarın aynı yasaklar söz konusu olabilir. Maalesef bazı terör örgütlerinin aslında AB için ne derece zararlı olduğu gerçeği bazen geç fark edilebiliniyor. İşte PKK terör örgütü örneğinde de yaşadığımız gibi.
Ancak biz gene de AP'ye teşekkür ediyoruz. PKK terör örgütü bugüne kadar AP'yi bir propaganda platformu olarak kullandı. Bundan böyle bu mümkün olmayacak. Hatta geçen yılı sonunda Alman bir AP milletvekilinin himayesinde gerçekleştirilen “Kobani Sergisi'nde” bol sayıda “PKK terör örgütü paçavralarının” ve “PKK terör örgütünün lideri bir caninin” sergilenen fotoğraflarda ustaca yer alması artık mümkün olmayacak. PKK terör örgütü başka isimler altında propaganda yapamayacak. Bu durum geçen hafta açıklanan karara tamamen aykırı.
Türkiye ve AB ilişkileri açısında yukarıda dile getirdiğim gibi güzel ve olumlu gelişmelerin olması sevindirici bir durum. Türkiye'nin AB'ye ihracatı 2017 yılının Eylül ayında 2016 yılının Eylül ayına oranla yüzde 7,9 artmış durumda. Rakam olarak 5 milyar 904 milyon dolar!
Hatta son aylarda sorunlu olarak tanımladığımız Türkiye ile Almanya ilişkileri açısından da çok olumlu bir gelişme ise Türkiye'nin Almanya'ya ihracatı 1 milyar 234 milyon dolarla AB ülkeleri için de birinci sırada. Yani Türkiye en fazla ihracatı Almanya'ya yapmakta.
Hele Ekim ayı rakamlarına göz attığımızda durum çok daha sevindirici. Ekim ayında Türkiye'nin AB'ye ihracatı yüzde 15,6 arttı. Bu rakam olarak 13,5 milyar dolar demek. Ayrıca bu rakam son 10 yılda bugüne kadar Ekim ayı sonunda ulaşılan en yüksek rakam. Artış oranı itibarıyla 2017'nin ilk 10 ayında ortalama artış yüzde 11'e ulaşarak 129 milyar dolar olmuş durumda.
Ekim ayında Almanya'ya yapılan ihracat ise 1 milyar 424 milyon 896 bin dolar.
Tüm bu gelişmeler ekonomik ilişkilerin önemini de sergilemekte. AB'de Türkiye ile sorunlu çevrelere inat açık bir şekilde ortaya çıkan gerçek Türkiye ve AB arasıdaki ilişkinin özellikle ekonomik alanda ne derece güçlü olduğu.
Dileğimiz bu ekonomik tablonun siyası alanda da yaşanabilmesi. Umutluyuz.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS