Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Türkiye İttifakı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Başkan Erdoğan'ın Türkiye İttifakı çıkışı yeni dönemde siyasetin yapması gerekenlerin ipuçlarını veriyor.
Bir anlamda daha önce söylediği "kızgın demiri soğutma" yaklaşımının devamı niteliğinde.
Böylece Başkan Erdoğan, uzun zamandır genel siyasette sağlanamayan konsensüsün asgari müştereklerini ortaya koyan bir kavramlaştırma yapıyor. Bununla da partiler arası ittifaktan çok, ülke siyasetinin ortak ilkeler üzerinde buluşmasını arzu ediyor.
Bu yaklaşımı, klasik darbe dönemlerinde devreye sokulan "milli mutabakat hükümeti" modelleriyle karıştırmamak gerekiyor. Burada söz konusu olan partilerin, ister tek başına ister ittifak kurarak kendi kimliklerini koruyarak, "milli sorunlarda ve terör konusunda" ortak tavır almaları ve asgari müştereklerde buluşmalarını sağlamak.
Ortaklaşmanın en kritik noktası ise siyaset-terör ilişkisidir. Geçmişte marjinal partiler düzeyinde kalan şiddeti görmezlikten gelme tutumu, günümüzde artık merkez siyasete taşınmış ve tehlikeli bir hal almıştır.
Bu gerçeği en net içimde, darbe yapan FETÖ ve Türkiye'ye karşı açık savaş ilan eden PKK ve bileşenleri karşısında merkez siyaset zemininde yer alan muhalefetin ilkeli tutum alamamasında görüyoruz. Muhalefet düne kadar da bu tutumunu sürdürdü.
Türkiye İttifakı bunu zorlayan bir süreci başlatıyor.
Kolay görünmüyor ama muhalefetin de şeffaf olmayan, gizli kapaklı bu ilişkiyi sürdürmesi zorlaşıyor. Artık toplumda infial yaratan siyaset-terör ilişkisi ve kapıya dayanan milli sorunlar karşısında muhalefetin net bir tavır alması gerekiyor. Cumhur İttifakı'nın da şiddetin devreden çıkmasına paralel yeni bir siyaset diline ihtiyacı var.
Bu yüzden de Türkiye İttifakı tezinin iyi anlaşılması ve iyi anlatılması gerekiyor.
Henüz netleşmemiş bu tezle ilgili Cumhurbaşkanlığı çevresinde yapılan ilk çalışmalar bize bazı ipuçları veriyor. Şöyle özetleyebiliriz:
Kurtuluş ve kuruluşun kapsayıcı ve koruyucu felsefesine sahip çıkmak: Cumhuriyet'imizi ve Kurucu Liderimiz Atatürk'ü ülke ve milli değerlerimiz olarak sahiplenmeyi güçlendirmek.
Vatan ve millet bütünlüğü: Türkiye'nin; coğrafi ve siyasi bütünlüğünü ve birliğini koruma ve güçlendirme mücadelesini tavizsiz sürdürmek.
Güçlü demokratik devlet: Devleti demokratik yoldan ve demokratik devlet olarak güçlendirmeye devam etmek.
Demokrasimizi, hak ve özgürlükler alanımızı yurtseverlik esasına dayalı geliştirmek: Sınırları belirsiz liberalizmden değil Yurtsever Demokrasiden yana olmak. Siyasi ve hukuki sistemimizi; tarihsel, kültürel, yerel, toplumsal ve manevi tüm yapıcı değerlerimize uyumlu kılacak bir yaklaşıma sahip olmak.
Terör ve şiddet siyasetiyle mücadele etmek: Türkiye ve insanlık için şiddet siyasetiyle, terörle ve terör örgütleriyle kesintisiz ve kararlı mücadele içinde olmak.
Uluslararası toplumda eşitlik: Küresel toplum içinde merkez aktörlerden biri olmak için gösterilen çabaları güçlendirmek.
Emperyalizme ve faşizme karşı olmak: Yeni tip emperyalist saldırılara ve küresel faşizm oluşturma çabalarına karşı Demokratik Dünya Toplumuyla birlikte mücadele etmek. Bu bağlamda İslam düşmanlığıyla, ırkçılıkla ve bağımsızlığını korumaya çalışan ülkelere yapılan emperyalist saldırılarla mücadele içinde olmak.
Ülke liderliği... Türkiye'nin siyasal icrasının merkezi olan Cumhurbaşkanlığını "Ülke Liderliği" olarak kabul etmek, konumlandırmak ve güçlendirmek...
Dünle bugünün sentezi olan bu ilkelerde buluşmak ittifakları ortadan kaldırmayacağı gibi şiddete karşı ortak tavır alınması, hem sivil siyaseti güçlendirecek hem de o çok şikayet edilen kutuplaşmayı ortadan kaldıracak.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS