Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Türkiye’deki ‘ekonomik tetikçiler’ kimler?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Seçime giderken kur üzerinden yaşanan hızlı dalgalanma, "üst akıl" tartışmalarını yeniden alevlendirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başbakan'a devletin tepesindeki isimler, ısrarla kirli bir operasyondan söz ederken, muhalefet partileri ve bir kısım medya tam tersi görüşteydi.
Onlara göre "üst akıl" diye bir şey yoktu. Oysa dünya ve Türkiye bu gerçeği,1950'lerde devreye sokulan kontrgerilla yani Gladyo örgütlenmesinden sonra yaşanan çatışmalardan, suikastlardan ve bağıra bağıra gelen darbelerden iyi biliyor.
Üstelik bu sadece buzdağının görünen yüzü. Öteki yüzünde çok daha dehşet verici bir gerçek var.
Bunu da bizzat o işlerin içinde yer alan ABD'li "ekonomik tetikçi" John Perkins, Türkiye'de de çok bilinen "Bir ekonomik tetikçinin itirafları" isimli kitabında anlatıyor.
Belgeseli de yapılan kitabında Perkins, şöyle diyor:
"Ekonomik tetikçi dediğim kişiler, birçok ülkeyi trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet vardır." 
Burada asıl önemli olan Perkins gibi ekonomik tetikçilerin hedefe koyduğu ülkeler. O ülkelerin ortak özelliği küresel soyguna karşı çıkan, itiraz eden siyasi aktörlerce yönetilmesi... Yani bugünkü deyimle "yerli ve milli" olmaları.
ABD için doğal kaynaklar ve stratejik açıdan önemli olan bir ülkede, ne zaman itiraz eden bir lider göreve gelse hemen ekonomik tetikçiler harekete geçer.
Kimi iş adamı, kimi halkla ilişkiler uzmanı, kimi istatistikçi kimi de gazeteci kılığında hedef ülkeye girer. Görevlerini Perkins'in hocası Claudine şöyle tanımlıyor: "İşin, dünya liderlerini, ABD'nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmek."
Bunun için her yol mubahtır. Eğer lider bu yöntemle yola gelmezse bu kez devreye itibarsızlaştırma, toplumsal kargaşa, tehdit ve şantaj girer.
Peki, ekonomik tetikçiler başarısız olursa ne olur? Bu kez devreye "Çakallar" girer. Yani CIA ajanları... Onlar da ya darbe yaptırırlar ya da suikast... Perkins anlatıyor. "Eğer bizler tökezlersek, daha hain bir tetikçi türü olan çakallar ortaya çıkar. Ve çakallar da başarısız olursa askerler ortaya çıkar."
Bu süreçlerin Türkiye'de ve dünyada sayısız örneği var. İlk örneği ise İran...
İran olayını Perkins şöyle anlatır:
"Ekonomik tetikçiler ilk olarak 1950'lerde ortaya çıktı. 1953 yılında İran'da Musaddık diye biri iktidara geldi. Petrolü millileştirdi. Tuhaf bir politikacıydı. Bu hoşumuza gitmedi. Theodore Rossevelt'in torunu CIA ajanı Kelmit Roosevelt'i gönderdik. Kelmit cebinde birkaç milyon dolarla gitti ve çok etkili çalışarak kısa süre içinde Musaddık'ı indirip yerine petrolkonusunda eli açık olan Şah'ı getirmeyi başardı." 
Aynı şeyler daha kanlı bir biçimde Guatemala'da, Ekvador'da, Venezüella'da ve Panama'da da hayata geçirildi. Perkins o dönemlerin bizzat tanığıydı.
Türkiye'ye gelince... Son 60 yılında yaşanan darbeler ve iç kargaşaların arkasında da aynı akıl vardı.
Peki, son dönemde yaşanan olaylarda üst aklın ekonomik tetikçileri ve çakalları yok mu?
Gezi kalkışması, 17-25 Aralık yargı darbesi, TIR Operasyonları, terör saldırıları ve 15 Temmuz kanlı darbe ve işgal girişimi, sadece iç siyasi gerginliklerin ürünü müydü yoksa devrede görünmeyen ekonomik tetikçiler ve "çakallar" da var mıydı?
Küresel "Çakallar"ın FETÖ'cüler olduğunu 15 Temmuz'da açıkça gördük.
Peki, ekonomik tetikçiler?
Onlar da hâlâ sahadalar ki operasyon devam ediyor.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS