Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Türkiye'de yeni bir darbeye zemin mi oluşturuluyor?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Doğu Perinçek uzun süredir çok sert bir şekilde HDP'nin kapatılması gerektiğini söylüyor.Çıktığı her programda,fırsat bulduğu her ortamda 'HDP kapatılsın' diyor.Geçmişte terörist başı Abdullah Öcalan'ı ziyaret etmesi,elinden gül alması Kürt sorunu hakkında güzellemeler yapması gibi kolaycılığa kaçıp meselenin ciddiyetinden uzaklaşmayalım.Bir kere öncelikle sorgulamamız gereken en önemli nokta Doğu Perinçek'e bunları kim söyletiyor ? Doğu Perinçek üzerindeki soru işaretleri her geçen gün artıyor, güncelliğini korumaya devam ediyor.Perinçek hedef şaşırtma konusunda yeteneklidir. HDP'ye sözlü açık saldırı yaparak, girdiği gizli tehlikeli ittifakların sinsi planlarını, gözden kaçırma yeteneğine ve tecrübesine sahip bir kimliktir..Öncelikle tane tane bağırmadan,üstümüzü başımızı yırtmadan şu iki konuyu anlayalım.

1-Selahattin Demirtaş hakkında AİHM verdiği 'derhal tahliye edilmeli' kararı.
2-HDP'nin kapatılması için AİHM 5.dairesinin 30 Haziran 2009'da verdiği İspanya'nın Bask bölgesinde etkili olan Herri Batasuna Partisine verilen kapatma kararının refarans alınması gerektiği konusu.

Selahattin Demirtaş hakkında AİHM verdiği karar bireyseldir sadece Demirtaş'ı ve muhataplarını bağlar. Oysa ki HDP bir siyasi partidir,kapatılması halinde Batasuna'ya verilen karar aynı şekilde HDP'ye de uygulanır,HDP kapatılır.Ayrıntılarda boğulmadan kısaca özetlersek, Batasuna terör örgütü ETA'nın eylemlerini kınamadığı için kapatıldı, aynı şekilde HDP'de PKK'nın eylemlerini kınamadığı için direk kapatılır hiç kimse ağzını açıp konuşamaz kararlar açık ve bağlayıcıdır.Selahattin Demirtaş kararı bireysel ,Batasuna kararı ayrılıkçı bir siyasi partinin kapatma davası kararıdır.Şimdi bu iki kararı birbiriyle iç içe sokup millette kafa karışıklığı yaratabilirsiniz ancak uzağı gören insanların gönlüne kin ve nefret tohumu ekemez, gerçekleri değiştiremezsiniz..Batasuna ve Demirtaş için verilen kararlar farklıdır, işkembeden değil yasalara bakarak konuşmak gerekir.Sel suyunu hiç kimse yükseklerde uzun süre zapt edemez, enaniyet zaafiyetine düşüp göklere kafa tutulamayacağını aklı başında herkes bilmelidir.'AİHM Türkiye düşmanı verdiği kararları tanımıyoruz Demirtaş'ı serbest bırakmıyoruz' demek tamamen Türkiye'nin tasarrufunda olan bir konudur bedelini ödedikten sonra dilediğinizi yapabilirsiniz.Sağa sola racon kesmek,milli hassasiyetleri istismar edip, duygusal refleksleri hareketlendirmek bazı siyasilerimizin uzmanlık alanı asıl netleştirilmesi gereken mesele hesabı kimin ödeyeceği millet mi kişiler mi ?

Durum bu kadar açık ve netken neden Perinçek,avanesi ve bir süre AK Parti'de siyaset yapan bir kaç isim Perinçek'in kervanına katılıp HDP üzerinden Türkiye'nin hukuk sistemini sorgulanır duruma getirmek için algı oluşturuyor ? Amaç HDP'nin kapatılması ise bütün şartlar Türkiye'nin lehinedir ancak amaç ortalığı karıştırmak,kaos oluşturmak, HDP'ye omuz vermek ise izlenecek yol Perinçek'in yoludur.Hiçbir HDP'li şu son süreçte Perinçek kadar HDP'ye faydalı olmamış oy kazandırmamıştır.Perinçek konuştukça HDP oyları artıyor,sempati kazanıyor, tüm kamuoyu yoklamaları bunu gösteriyor.
Diğer tarafa bakıyorsunuz MHP lideri Devlet Bahçeli İYİ Parti oylarını yükseltmek için yoğun bir çaba içerisinde açıklamalar yapıyor.Bahçeli'nin Meral Akşener'e yönelik 'evine dön' çağrısı bugüne kadar MHP kanadından gerek Akşener'e gerekse İYİ Parti'ye söylenen bütün kem sözlerin hiçbir hükmünün olmadığını,bühtan olduğunu tescillemiştir.

Bahçeli'nin İYİ Parti lideri Akşener'e yönelik bu çağrısını doğru okumak gerekir.Dün 'teröre destek verdiğini, teröristlerle beraber ittifak kurduğunu söylediğiniz İYİ Parti'ye bugün 'evine dön' derseniz.Konuştuklarınızın ağırlığı kalmaz,böylesi ağır ithamları bir çırpıda ağzınızdan çıkarır,sonra hiç söylememiş gibi davranırsanız, ciddiyetiniz tartışmalı hale gelir.Sadi Şirazi'nin güzel bir sözü var 'Barışma ihtimalin olan bir kimsenin eline kuvvetli yumruğunla vurma.Olur ki bir gün onun ayağına karınca gibi düşersin'.Ben Sayın Bahçeli'nin bu çağrısını hesaplayarak yaptığını düşünüyorum.MHP oyları ciddi manada eriyor.Milliyetçi oyların büyük kısmı uzun süredir İYİ Parti çatısı altındadır. Bahçeli Akşener'in MHP'ye dönmeyeceğini herkesten iyi biliyor bu sebeple milliyetçi oylara İYİ Parti'yi işaret ediyor.Herkes biliyor ki ne kadar çok kamuoyu önünde olursanız, o kadar çok destek bulur,kendinizi ifade etme şansı yakalarsınız.Bahçeli İYİ Parti'ye böyle bir zemin hazırladı.'Evine dön' açıklamasıyla İYİ Parti'yi Türkiye'nin gündemine oturttu, bu müthiş bir destek olarak okunabilir.'Evine dön' diyerek İYİ Parti hakkında mesafeli olan önemli kitleyi harekete geçirdi bir anlamda kefaletini ortaya koydu. İYİ Parti temizdir,terörle,teröristle hiçbir bağı yoktur,geçmişte söylediklerimiz bühtandır, demiş oldu.Bahçeli CHP'nin yerine İYİ Parti'yi Ana Muhalefet partisi olarak düşünüyor.Çünkü MHP'nin Türkiye geleceğinde yeri yok İYİ Parti bu anlamda Bahçeli'nin tutunabileceği son dal.Türkiye çok büyük bir siyasi mühendislik hamlesiyle karşı karşıyadır,bu kadar hareketlilik uzun süre kendisini gizleyemez kısa vadede sert siyasi hareketlerin yaşanacağı bir iklime girileceğinin işaretleridir bu yaşananlar.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS