Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Türkiye'de medya ve iletişim çalışmaları

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Medya ve iletişim çalışmaları yayımlayan bilimsel dergileri vakit buldukça takip etmeye çalışıyorum. Doktora tezimden sonra da, siyasal iletişim ve medya-politika ilişkilerine dair akademik yayımlar üzerinde çalışmaya devam ettim.

Medya ve iletişim çalışmaları konusunda yayımlanan çalışmaların son örnekleri geçen gün e-posta kutuma düştü, bahsettiğim yazılara Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi'nin web sitesinden ulaşılabilir.

Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi ya da kısa adıyla TALİD, Bilim ve Sanat Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından “Birikimsiz (B)ilim Olmaz” mottosu ile 2003 yılında yayımlanmaya başlayan altı aylık hakemli bir dergi. Hediyetullah Aydeniz'in editörlüğünü üstlendiği TALİD'in son sayısı, Türkiye'de Medya ve İletişim Çalışmaları teması ile yayımlandı. TALİD'in son sayısındaki çalışmalar şu şekilde:

Türkiye'de Kamu Diplomasisi Akademik Literatürü Üzerine Bir İnceleme: Medya, İletişim ve Halkla İlişkiler Çalışmaları Alanı Olarak Kamu Diplomasisi Ergün Köksoy

Türkiye'de Yapılan Yetiştirme Kuramı Tezlerinin Kuramın Özellikleri Bakımından Bir Değerlendirmesi Ömer Özer

Türkiye'de Medya ve İletişim Çalışmaları Bağlamında Kültür Tartışmaları (1980-1992)Tahsin Sayar Banu Sayar

Basın Yayın Yüksek Okullarından Fakültelere Türkiye'deki Medya ve İletişim Eğitiminin Dönüşümü: Müfredatlar Üzerine Bir İnceleme Fatih Baritci

Türkiye'de İletişim Bilimleri Adına Bir İlk Girişim: Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nin Kuruluşu ve Açıköğretim Fakültesi'ne Dönüşümü Fırat Güneş

Tanzimatçılığın İflası: Meşrutiyet Dönemi Basınında Türkçü Aydınların Tanzimat Eleştirisi (1912-1918) Nergiz Aydoğdu

“Kadın, Ailenin Dahiliye Nâzırıdır.” Bir Osmanlı Kadın Dergisi: Parça Boğçası Nermin Genç Şenay Döner

Türkçe Kur'an Tartışmaları ve Mısır'daki Yansımaları M. Suat Mertoğlu

Oya Tokgöz ile Türkiye'de Medya ve İletişim Çalışmaları Üzerine Söyleşi Oya Tokgöz

İnal Cem Aşkun ile Türkiye'de Medya ve İletişim Çalışmaları Üzerine Söyleşi İnal Cem Aşkun

Medya ve iletişim alanındaki araştırmaların, sosyolojiden, tarihe, siyaset biliminden söylem analizi çalışmalarına kadar uzanan geniş bir çerçevede interdisipliner bir biçimde sosyal bilimler akademisinde daha fazla ilgi çekmeye başladığını gözlemlemek mümkün. TALİD gibi dergiler de bu noktada önemli bir role sahip. 

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS