Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Bedri Can Akdal

Toplumun Bilgi Kaynağı 'Gazetecilik'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Gazeteciler toplumda meydana gelen olaylar ve durumlar hakkında bilgi toplayarak, topladığı bilgileri değerlendirip, yorumlayarak kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlarlar. Tabiri caizse gece gündüz gazeteciler sokağın nabzını ölçmeye çalışırlar. Bu yüzdendir ki çok yorucu bir meslekleri bulunur.

Bir gazeteci hangi işleri yapar

Gazeteciler toplumda meydana gelen sosyal, siyasal, kültürel ve benzeri birçok alandaki olayları izlemektedir. bu izledikleri olaylar arasındaki bilgileri değerlendirerek araştırmaya değeri olan bilgileri belirlerler.

Gazeteciler araştırdıkları olaylar hakkında kimlerden bilgi alması gerektiğini araştırırlar.

Gazeteciler çeşitli kaynaklardan bilgi toplamaya çalışırlar. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ederler ve bu bilgileri anlaşılır bir dille kaleme alırlar.
Ayrıyetten bir gazeteci fotoğraf ve görüntü alıp bu fotoğraf veya görüntüyü düzenleyebilmelidir.

Gazeteci hangi malzeme veya aletleri kullanılabiliyor olmalıdır?

Bir gazeteci bilgisayar, fotoğraf makinesi, faks, telefon, mikrofon ve çeşitli kırtasiye malzemelerini kullanılabiliyor olması gerekmektedir.

Gazetecide bulunması gereken özellikler

gazetecilik mesleğini yapmak isteyen bir kişi düşüncelerini söz veya yazı ile dile getirebiliyor olmalıdır. Bununla da kalmayıp bu düşünceyi ya da başka düşüncelerini düzgün bir şekilde başkalarına aktara bilmeleri gerekmektedir. Gazeteci olan kişiler çevrelerinde olup biten olaylara karşı ilgi ve dikkatli olmaları gerekir. Gazeteciler girişkin ve başkalarıyla iyi iletişim kurabilen kişiler olabilmesi gerekmektedir. Okumaya meraklı kişiler olmalılar.Gazetecilik mesleğinde çalışan kişilerin gerektiğinde stres altında çalışabilmeleri gerekmektedir. Gazeteciler insanlarla ilişki kurmayı seven bireyler olmalıdırlar. Ayriyetten yaratıcılık meslekte başarılı olmanızı sağlamaktadır.

Gazetecilik mesleğinde çalışan kişilerin çalışma ortamları nasıldır?

Gazeteciler haberin yazım aşamasında bürolarda çalışırlar fakat gazeteyi yazabilecekleri bir haber bulabilmeleri için açık havada, dağda, kavgalı ortamlarda ve benzeri yerlerde çalışmak zorunda kalabilirler. Hatta kavgalı ortamlarda çalıştıkları durumlarda saldırıya uğrama ve kendilerine zarar gelme ihtimali vardır. Gazeteciler çoğunlukla düzensiz olarak çalışabilirler. Sürekli seyahat halindedirler ve bu seyahatleri esnasında değişik insanlar ve olaylarla karşılaşabilirler. Ayriyetten gazeteciler bir röportaj için günlerce bir kişinin peşinde koşabilirler ve ailesinden uzakta kalmak zorunda kalabilirler.

Gazetecilik mesleğinin eğitimini nerelerden alabiliriz?

Gazetecilik eğitimi için lise veya dengi bir okuldan mezun olduktan sonra, üniversitelerin iletişim fakültesi gazetecilik bölümünü kazanmanız gerekmektedir. Eğitim genellikle 4 yıllık bir lisans eğitimidir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra gazetecilik lisans diploması verilir ve böylece bireyler mesleğe sahip olabilirler.

Gazeteciler nerelerde çalışabilirler?

Alanında iyi kendini geliştirebilmiş bir gazeteci hiçbir koşulda işsiz kalmaz. Gazetecilik sayesinde dünyanın her yerindeki bir haberden bilgi alabiliyoruz bu yüzdendir ki gazetecilik kaybolmayacak bir meslektir. Bir gazeteci haberciliğin olduğu her yerde çalışma imkânına sahiptir. Bu yerlere örnek olarak basın yayın kuruluşları verilebilir.

Gazetecilerin kazanç durumu nedir?

Bir gazetecinin kazancı çalıştığı habere, işverenin tutumuna, iş yerinde iş sözleşmesi yapılıp yapılmamasına göre değişmekte olup, çalıştığı kurumun belirlediği maaşı alırlar. Aylık olarak bir gelir elde edebildikleri gibi haber başına da bir gelir elde edebilirler.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BEDRİ CAN AKDAL DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS