Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Toplumu anlamada iki sosyolojik figür: Anthony Gıddens ve Manuel Castells

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Toplumsal dinamikleri anlamaya yönelik analizler sunan önemli iki düşünür olan Anthony Giddens ve Manuel Castells'e dair kısa bir değerlendirme yazımın konusunu oluşturmakta.

Günümüzde, Internet ve bilgi teknolojileri bireyler ve devletler için önemlidir. Bugün içinde yaşadığımız toplumun eskiye benzemediğini vurgulayan Castells, özellikle teknoloji, enformasyon, internet, ve küresel ağ hareketleri gibi bir takım yeni argümanlar ile günümüz yapılanmasını analiz etmiştir. Günümüzde küreselleşme ile birlikte enformasyon toplumuna geçiş olduğu bilinmektedir.

Castells'in Enformasyon Çağı: Ekonomi, Kültür ve Ağ Toplumunun Yükselişi adlı eserinde vurguladığı teorik yaklaşım incelendiğinde enformasyon toplumu, internet, ve enformasyonel kent gibi yeni bir takım kavramların günümüz toplumunu analizde önemli olduğunu dile getirebiliriz.

Günümüz toplumunu anlamada etkili bir diğer sosyolog Anthony Giddens'tır. Küreselleşme kavramını inceleyen Giddens aslında sadece uluslararası ilişkilere değil, tarihe ve toplumsal dinamiklere de yer vermiştir. Giddens'ın kimsenin net olarak anlamadığı, ama etkisini hepimiz üzerinde hissettiren bir küresel düzene doğru sürüklenmekte olduğumuz tezinin bulunduğumuz düzeni özetlemekte odlunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar

Castells, M, Enformasyon Çağı I: Ekonomi, Kültür ve Ağ Toplumunun Yükselişi, Çev. Ebru Kılıç, İstanbul: Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2005.

Giddens, A. Elimizden Kaçıp Giden Dünya: Küreselleşme Hayatımızı Nasıl Yeniden Şekillendiriyor, Çev., Osman Akınhay, İstanbul, Alfa Yayınları, 2000

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS