Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Burak İğlikçi

Toplum Psikolojisi ve İstihbarat Örgütleri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Güç ve kişilik çatışmaları bireyler arasında olduğu gibi toplumlar arasında da temel paralel psikolojik dinamiği taşır.Toplumsal kaosu ve ahengi bozan nedenlerin başında kışkırtmacılık gelir. İnsan ilişkilerinde benzerlikleri değil farklılıkları, daha çok görme özelliği ilişki yönetiminde çatışmayı farkında olmadan artırır. Bazı kişilikler, insanların farklılıklarını kullanarak kavga çıkartır. Örneklendirme verirsek sağ ve sol çatışmaları inançlar üzerinde ayrıştırma vs. gibi saymaya kalksak sayfalar dolusu örnek çıkar. Bu farklılıkları kullanan gizli servis ve yabancı istihbarat örgütleri, yıllarca ülkemizde kardeş kavgaları çıkardı. Toplumun en hassas yerlerinden dem vuruyorlar. Konumuza dönecek olursak. Özellikle gücü zayıf, egosu büyük kişiler kavga ve çatışma çıkararak kontrollerini devam ettirmek isterler. Tarihte bir çok çatışma provokatör ajanlarca böyle, başlatılmıştır. Toplumun psikososyal sermayesi, kültürel değerleri, dili ve dini değerleridir. Yaşadığımız 21 nci yüzyılda ise bu saydığımız değerlere sistematik olarak saldırı vardır. Toplum mühendislerinin silahlarından biri de sanat mühendisliğidir. Kimdir sanat mühendisleri. Yönetmenler,eleştirmenler, vb. Sonuç olarak, Hollywood filmleri politik,kültürel ,iktisadi ve askeri büyü sanatının muhteşem örneğidir.

Filmleri 7 den 70 e hitap ediyor. Evlilik programları sistematik olarak ailesel ve kültürel yapımızı bozmak için tasarlanmış proje programlardır. Değerlerimizin , farkında olalım. Birlik içinde milli ve manevi kültürel ve dini değerlerimize sahip çıkalım. Toplumun algılarını ve geleneklerini aynı zamanda duyarlılıklarını değiştirmenin en önemli ayağı medyadır. Medya yoluyla algılarımıza müdahalenin farkında olalım. Medya sahası yabancı gizli servislerin açık operasyon sahalarıdır. Sosyal medya üzerinden psikolojik harp ve. Kara propaganda destekli paylaşımlar mevcut. Küresel istihbarat örgütleri boş durmayacak. Her türlü oyunlara karşı. Milletçe dikkatli olalım. Örnek verirsek ülke genelinde sosyal medya üzerinden toplumu tahrik edercesine servis edilen, Suriye'li mülteciler üzerinden kurgulanan çirkin bir oyun oynanıyor. Devam edelim ,Sosyal medyada sanal gerçeklik ile bireylerin zihinlerinde toplumsal ve sosyal hayatin tahrip edilmesi kültürel değerlerin erozyona uğraması bir açıksa beyaz propaganda, Kaynak belirsizse gri propaganda ,Kaynak gizli-sahte ise siyah propaganda. Psikolojik harbin en önemli enstrümanlarından olan propaganda bireyler ve toplumların üzerinde tutum değişikliliği yapmak amacıyla kullanılır. psikolojik harp tekniğidir. Kitle kontrolünün en büyük silahı propagandadır. Zihin kontrolcülerin sürekli ve kesintisiz olarak uyguladıkları Harp taktiği psikolojik savaştır.

Propaganda bir fikrin her çesit araçtan istifade etmek suretiyle hedef kitleye telkin edilmesidir.

Propaganda teknikleri;

1- Konusuna göre; Askeri, siyasi, ekonomik ve Dini kültürel propagandalardır.

2- Metoduna göre; Korkutucu yıldırıcı, ikna edici, ajite edici propagandalardır.

3- Hedef topluma göre; Dost -tarafsız ve rakip topluma göre propagandalardır.

4- Kaynagına göre dir. Bir toplumun, içgüdüsel davranış eğilimlerinin art niyetli odaklar tarafından saptanması, o toplumun düşmanın elinde kuklalaşmasını kaçınılmaz kılar.Toplumsal bilincin istenilen noktalara çekilebilmesi için, kısa vadeli taktiksel veya uzun vadeli stratejik etkiler yaratılabilir. Uzun süreli psikolojik yönlendirmeye maruz kalan bir halk kitlesi, kurgulayıcıların istedikleri olaylar doğrultusunda galeyana gelecek, ancak gerçekten tepki gösterilmesi gereken durumlarda ise sessiz kalacaktır. Düşünmesi istenilmeyen şeyleri düşünmeyecek, yapması istenilmeyenleri yapmayacaktır. Ancak istenilen durumlarda, bir piyon misali tetiklenerek devreye sokulacaktır. Toplum olarak gelişen dünyada her oyunun psikolojik savaş tekniklerinin farkında olmalıyız.

Kaynak: Nevzat Tarhan - Açık internet derlemeleri.

  YORUM YAP / YORUM OKU
Kadir Kapıcı   31.12.2018 20:49:07
Harika bilgi dolu eline diline sağlık
BURAK İĞLİKÇİ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS