Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Tıp bayramı kutlu olsun!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Tıp Haftasını idrak etmekteyiz. Tıp Bayramı ve Tıp Haftası ne zaman ve neden kutlanmaya başlanmıştır beraber bakalım:

Osmanlı Devleti'nde Sultan II. Mahmut'un ıslahat hareketleri sonucu ilk Tıp okulu, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla 14 Mart 1827 yılında Şehzadebaşı'ndaki Tulumbacı konağında kuruldu. Tıp bayramı bu şekilde, tarihimizde 14 Mart yerini almış oldu. 1894 yılında Sultan II. Abdülhamit'in emriyle Haydarpaşa'daki Tıbbiye Binası inşa edilmeye başlandı. Bu görkemli binaya 6 Kasım 1903'te taşınıldığı bilinmektedir. Binaya önce Askeri Tıbbiye sonra, Sivil Tıbbiye taşındı ve 1909 yılında iki mektep birleştirerek Darülfünun Tıp Fakültesi halini aldı.
Tıp Bayramına dair ilk resmi kutlama, 14 Mart 1919'da işgal altındaki İstanbul'da yapıldı. O gün tıp okulu öğrencileri, Hikmet Boran'ın önderliğinde işgali protesto etti. O dönemin ünlü doktorlarının da destek verdiği protesto, tıp bayramında, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihe geçti.

1919 sonrası gelişmelere bakacak olursak, 1933'de “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” nin İstanbul Üniversitesi'ne dâhil olduğunu görürüz. Peşinden de 1945'te Ankara Tıp Fakültesi, 1954'te ise Ege Tıp Fakültesi kurulmuştur. Tıp Bayramı'nın ülkemizde 1929'den 1937'ye kadar, 12 Mayıs tarihinde kutlandığı bilinmektedir. Bu tarihin belirlenmesinde Bursa'daki Yıldırım Darüşşafakası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başlamasının rolü olduğu kaydedilmiştir, ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilerek yeniden eski tarihe dönülmüştür. 1976 yılında ise 14 Mart'ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının yanı sıra, bu tarihi içine alan tüm hafta Tıp Haftası olarak kabul edildi. Tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramı kutlu olsun!

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS