Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Tilki masalı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Hayat bedel ödemeyi gerektirir.
Kimileri kendince bedeli başkasına ödetip, nimetlerinden kendisi faydalanmaya çalışabilir. Hem de davalarına dair pek çok bedel ödemiş insanların emeklerinin üzerine oturarak…
Bu hiç bitmemiş tarih boyunca. Kendilerince hayatın hep güzel yönlerini görmek isterken yeterli emeği vermeden ve çileyi çekmeden başkalarının sırtından yükselmeye çalışan pek çok akıl yetimi insan maalesef zaman zaman toplumu idare eden mekanizmalarda, siyasette, ticarette, bürokraside karşınıza çıkarak motivasyonunuzu bozabilir.
Sürü sahibinin gönlü asla sürünün talan edilmesiyle ilgili olmadığı ve buna göz yummayacağı bilinir. Çobanların sürüyü nasıl yönettiklerinden haberdar olmadan, gözünüzün önünde olan bitenlere seyirci kalarak akıp giden hayat içinde bazı aksaklıkları görebilirsiniz. Kuzuların kurda teslim edilmesi nasıl yanlış olursa, bütün hikâyeleri tavukların üzerine kurulu tilki masalları da canınızı sıkabilir.
Bunlara bakıp canınızı sıkmamak gerekir.
Bazen sürüleri teslim ettiğiniz çoban köpekleri, kurtlara davetiye çıkarır da siz haberdar oluncaya kadar sürüye kurt dadanmış ve hemen hemen hepsini talan etmiş olur.
Sanki çok kolay kazanılan sermayeler ve imkânlarmış gibi birileri iktidarı, imkânları, hayatı, vakti, insanları kolayca harcamayı görev bilip uyarıldıkları zamanda “bir başka seferde inşallah bu uyarınızı dikkate alalım “diyerek biraz da hafife alan suratlarıyla ,aynı yanlışları her alanda yapmaya devam ederler.
Eee ne yapalım yani hep kavga mı edelim diyebilirsiniz. Kavga etmeyelim ama umutları çarçur edenlere de bir gün söyleyecek ve mazeret kabul edilecek meşru sebeplerimiz ve yöntemlerimiz olmasın mı?
Hiçbir şey söylemeyerek sessiz kalarak kabul eden ve beklentisine kavuşmayı bekleyen kasap kedileri gibi ne verilirse onunla yetinelim diyecek memur reflekslerinden öteye bir sorumluluğumuz yok mu? Ne dersiniz?
Siz kapıda bekleyen kasap kedisi olmaya devam ettikçe; imkânları hiç hak etmeyenler aralarında paylaşırken bu toprakların asıl sahibi olan halkın yüzüne kim, nasıl bakacaktır.
Ellerinde bulunan imkânları sanki kendilerine verilmiş kullanımları sadece kendileriyle ilgili haklarmış gibi düşünenlerin dikkatini çekecek bir durumda olmayacak mıyız?
Kendilerine verilenler emanetlerdir. Acaba yetkisi olan siyasetçi, bürokrat ve patronlar kendileri bir şeylerini birilerine emanet etseler nasıl davranırlar ve takip ederlerdi?
Neden hala birileri fonksiyonu olmayan organların düşmesini bekleyen evrimci mantıklarla düşürülmeyi beklerler anlamış değilim.
Düşersiniz bir gün hem de eşekten düşmekten beter bir halde düşersiniz. Kendinizi bulunmaz Hint kumaşı kabul edebilirsiniz ama Hint kumaşı olsanız bile ederinizi veren birileri alır ve satar sizleri.
Abartmanıza gerek yok elinizde geçici olarak bulunan yetkileri ve güçleri.
Dünyanın en abartılı güçlerine sahip olan nice hükümdarlar, zenginler ve bürokratlar bir gün kimsenin dönüp bakmadığı varlıklara dönüşmüştür.
Bir de isminden başka kimsenin haberdar olmadığı gönül ehli garipler vardır ki onların bulduğu irfan ve hikmet halini koltuklarınızda asla bulamayacağınızı bilmeniz gerekir.
Bu sözler kızgınla söylenmiş bir söz dizini değildir. Ama bir gün düşebileceklere hatırlatmadan öte; dostluğun ve kardeşliğin hukuku gereği sonraki pişmanlıklara şimdiden bahane uydurmanıza engel olma düşüncesiyle yapılmış uyarılardır.
Aynı makamlara oturan bunca sizden önce gelip geçenler hala ders olmadıysa bekleyin bir gün nasıl devrileceğinizi hep birlikte izleyeceğiz.
Düşmeden,
Düşürülmeden,
Düşkünleşmeden.
Sadece düşünen olmanız asıl muradımızdır.

18/06/2019

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS