Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Teröristlere “özel sığınma hakkı” skandaldır

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Teröristlere “özel sığınma hakkı” bir demokrasi skandalıdır

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında var olan sorunların başında bazı AB üyesi ülkelerin Fettullah Gülenci terör örgütü FETÖ'ye verdikleri “özel” destek gelmekte. Bu durum bugüne kadar hiç yaşanmamıştı. Avrupa bugüne kadar “faşist cuntacıların” kurbanlarının sığındı bir kıta konumundaydı. 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra ise ilk defa Avrupa “Binlerce insanın katledilmesi” emrini verenlerin ve “kanlı bir askeri darbe ile Türkiye'yi faşist-yobaz bir zihniyetin diktatörlüğünce yönetilmesini” isteyen Fettullah Gülen'in emrindeki “canilerin” sığınması amacıyla “sığınma yasaları” çıkartılmamış olmasına rağmen bizzat onların “torpilli sığınmacı” oldukları kıta oluverdi.
Almanya ve Belçika gibi ülkeler bu konuda maalesef listenin ilk sırasındalar. FETÖ terör örgütü üyesi teröristler için bu ülkeler tam bir “FETÖ oteli” gibi bir konumdalar. Özellikle Almanya ve Türkiye arasındaki sorunların ana kaynağı FETÖ terör örgütüne sunulan destek.
Oysa Almanya'da bence tüm dünyaya örnek olabilecek bir şekilde kaleme alınmış olan “Sığınma Hakkı” Hitler faşizminin ardından çıkarılan dersler sonucu Almanya Anayasası'nın sunduğu çok değerli bir hak. Bu hakkın günümüzde FETÖ'cü teröristler için mahkemelerde hesap vermekten kurtulma olanağı olması ise bu “Sığınma Hakkı'nı” vaktiyle kararlaştıran demokratların “kemiklerini sızlatıyor” olsa gerek.
Almanya ve Türkiye arasında var olan krizin sona ermesi için canla başla uğraşan Almanlar ve Türkler var. İki taraf arasında gerçekleştirdikleri diyalog ortamlarında iki ülke arasındaki iki ülkeye de zarar veren bu durumun sona ermesi için “çözümler” aramaktalar. İyi ki varlar. Bu çabaları kesinlikle destekliyorum. Türkiye'nin AB üyeliği yolunda kararlılıkla ilerlemesi ne kadar doğruysa Almanya'nın da Türkiye ile sağlıklı ilişkilere sahip olması o derece gerekli.
Geçenlerde iki Alman gazeteci işe bir sohbetim esnasında gazetecilerden biri çok doğru bir tespitte bulundu. Bu Alman gazeteci ülkesinin gerçekte çok zor verilen ve verilmesi çok uzun bir sürece bağlı olan “sığınma hakkının” FETÖ terör örgütü mensubu subay ve diplomatlara bu kadar kolay veriliyor olmasını bir “skandal” olarak tanımladı. Çok haklı. Alman gazeteci “bir subay ya da diplomat nasıl oluyorda bu kadar kolay siyasi sığınmacı olabiliyor?” diye sormakta. Normalde bu durum Almanya'da da hiç alışılmamış bir durum. Onlarca FETÖ terör örgütü üyesi terörist bu sayede “insanlık suçları nedeniyle hesap vermekten” kurtuluyorlar. İnsan hakları ve demokrasi adına tam bir skandal! Aralarında “binlerce insanın” ölüm emrini vermiş generaller, “sivillerin katledilmesine” göz yummuş subaylar ve diplomatlar var.
Eğer Fettullah Gülen Türkiye'de amacına ulaşmış olsaydı Türkiye'de milyonlarca insan baskı altında yaşayacaktı. Kendi terör örgütü içinde üyelerinin kiminle evleneceğine kadar her konuda emir-komuta ile karar verilen bu terör örgütünün kurmak istediği rejim “Kuzey Kore” tarzı bir rejim olacaktı. Binlerce insanın katledilmesi ve yüzbinlerin stadyumlarda toplanması ve tutuklanması planlanarak başlatıldı 15 Temmuz 2016 tarihinde kanlı darbe girişimi. Türk milletinin kahramanca direnişini hesaplayamadıklarından ve Türkiye'nin vatandaşları gerçekten kahramanca direndikleri için başarılı olamadılar.
Ancak buna rağmen 15 ve 16 Temmuz 2016 günleri teröristler tamamen etkisiz hale getirelene kadar Türkiye'nin en uzun 48 saatinde 248 sivil katledildi. 2196 vatandaş ise yaralandı. Bilanço ortada!
Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, geçenlerde FETÖ'den tutuklu kamu görevlilerini açıkladı. Tamı tamına 49697 kişi! 8628 tutuklu ile polisler listenin başında. İkinci sırada 7444 tutuklu ile askerler yer alıyor. Yargıdan ise 2151 tutuklu var. Binlerce kişi hakkında da yakalama kararı çıkartılmış. Örgüt "gediklilerinin" çoğunu yurtdışına kaçırdı.
Türkiye bir hukuk devleti olarak bu kanlı darbe girişiminin hesabını soruyor.
Buna karşın Alman medyasından örneğin 15 Temmuz darbe girişimine karışan ve Almanya'ya sığınma başvurusu yapan 2 Türk generalin Giessen bölgesindeki geçici yerleşim bölgelerine gönderildiklerini öğreniyor ve şaşırıyoruz. Sanki iki sıradan “siyasi sığımacı” gibi işlem görüyorlar ve ardından da hiç bir “sığınma hakkını” gerçekten hak eden sıradan sığınmacının “rüyalarında bile göremeyeceği kadar “hızlı” bir şekilde bu hakkı elde ediyorlar. Aynısı Almanya'da NATO üssünde pilot olan FETÖ terör örgütü üyesi için de geçerli.
Kısacası FETÖ terör örgütü mensupları “torpilli sığınmacı” statüsündeler.
Alman Anayasası'nın 16. maddesindeki “sığınma hakkı” bu teröristlerce “istismar edilmekte”. Yukarıda dile getirdiğim gibi bir Alman gazeteci bu durumdan haklı olarak çok rahatsız. Bence bir çok Alman demokratın da bu konuyu düşünmesinde yarar var. Almanya'nın çok değerli sığınma hakkı “Fettullah Gülenci terör örgütü” için bir “araç” haline geliyorsa bu işte bir “yanlışlık” var. Hele bu yüzden Almanya ve Türkiye ve de AB-Türkiye ilişkileri büyük zarar görüyorsa bu “skandal” bu şekilde devam etmemeli.
Bu konuda ben demokrasiye ve insan haklarına değer veren Alman demokratlardan çok umutluyum.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS