Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Ten toprağa değmeden!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yaşımız, ilerledikçe hayata ve olaylara farklı pencerelerden bakabilmeyi alışkanlık haline getirerek, yaşadığımız tecrübelerle de geçmişe baktığımız oranda umutlarımızın da daha yukarıda bir değere sahip olabilmesi için emek vermeye başladığımızı fark ettim.

Önceleri tecrübeye çok dikkat etmeden yaşayarak; yaşadığımız zorluklarla tecrübenin de yaşanmadan sadece sözle veya nasihat dinleyerek elde edilmesinin imkânsızlığını görmeye başladık. Bazı şeylerin yaşanması gerekiyormuş. Çünkü tercihlerimizi yaptığımız alanlarla tecrübenin yaşanmasını istediğimiz için. İstemediğimiz ama başımıza gelen bir takım olaylar, sınanmanın ötesinde bir şey değildir.

Buna kaderci bir değerlendirmeyle bakmak yerine; elimizden geleni yapıp, yapmadığımız veya yapamadığımız şeyleri gözden geçirmekle gelinen noktanın, verdiğimiz kararların bir sonucu olduğu kanaatini yakalayabilmeliyiz.

Hiç kimse, yeryüzünde tek belirleyici değildir. Bu belirleyicilik konusunda etkisinin olmadığı anlamına gelmese de; tek etkenin kendisi olmadığını bilerek, diğer çevresel şartları da gözetmekle karar vermeye yetkili olduğu düşüncesini ortaya çıkarabilmelidir.

Dünyanın kendisi etrafında döndüğünü zannedenler bir gün nasıl yanıldıklarını anlayacaklardır. Bu anlama eylemi eğer ten toprağa değmeden gerçekleşirse bahtiyarlık ama ten toprağa düştükten sonra yapılacak bir eylem olarak algılanıyorsa gafletten başka bir şey olmayacaktır.

Bireyselliğin, egoizmin doruk yaptığı dönemlerde kendinden başka bir varlığın olmadığını zannederek etrafa nizamat vermeye kalkışanlar; kendi çukurlarından debelenmekten başka bir yolu tercih etmemiş olacaklardır.

Debelendikçe batanlar gibi, hayatlarında çevrelerinde örülenmiş standartlarda tutacağını zannedenler, kendi başlarına öldükleri dünyada cenazelerini para verilerek tutulmuş belediye çalışanlarının omuzlarında bitirmeye mahkûm olacaklardır.

İnsanoğlu bir başkasına muhtaçlığını kendi cinsinden olan insanlar anlamında bir şekilde kendi istediği gibi çözebilirken; hayatına dair muhtaçlıklarında Allah'a ait olan muhtaçlığını göz ardı etmemelidir.

Yaratanını unutan yaratılmışların; diğer yaratılmışlardan farksız olarak hayatın gerçekliği ve standartları içinde defnedilmekten başka çaresinin kalmadığını bilmek gerekir.

Dünya hiçbir yaratılmışın yetkisiyle, dönmekten, hareketten kendisini alacak durumda değildir. Kendisi için belirtilen kaderiyle hayatına devam ederken; yaratılmışların ortak kaderle devam edeceği hayatı hiçbir yaratılmışın bitirmesi, ara vermesi veya devam ettirecek güce sahip olması mümkün değildir.

Aklı olup kullanan insana düşen önemli görevlerden birisi; hayatın içinde ne kadar bir güce sahip olduğunu bilerek, sonrasında gücü nispetinde sorumluklarını yerine getirmenin derdine düşebilmektir.

Sorumluluklarımızla gücümüz arasındaki bu bağlantı sonrasında yaptıklarımız veya yapamadıklarımız sonucun belirlenmesinde çok önemli bir yere sahip olacaktır. Yaptıklarımızla, yapmadıklarımız sonucunda başkasından beklenmeyecek sonucu belirleme işini Allah'a teslim etmekten başkaca bir çaremiz kalmayacaktır.

Yaptıklarımızın olumlu olması sonuçlarının olumlu olmasını ve yüzümüzü güldürmesi beklenirken; yapmadıklarımızın da hesabının sorulacağı bir gün mutlaka gelecektir.

Yaptıkları ve yapmadıklarıyla kendini yükselten insanların, yanlışlara karşı tavır alışını da sorgulamaları gereken bir durumdur. Yapılması gerektiği halde yapılmayıp yarım veya eksik bırakılan her eylemin sonucunun güdük, ebter ve olumsuz olması kaçınılmazdır.

Sonuçları değerlendirmek için başkasını suçlu görmek kimsenin kendini kurtarmasına veya sorumluluklarını yerine getirmeyişin sonucunda yaşanılacak olumsuzluklarda herkesin kendi payına düşeni görmesi ve değerlendirmesi gerekir.

Her insan bir gün hesapla karşılaşacak ve ne yaptıysa, hangi niyetle yaptıysa, onun bedelini ödeyerek ya mükâfatlandırılacak ya da cezalandırılacaktır.

Hiç kimse iyi niyetle ve istediği sonuca ulaşmak için gereğini yerine getirerek kötü sonuçla karşılaşamaz. Eğer kötü sonuçlar karşımıza çıkıyorsa ya niyetin ya da yaptıklarımızın yeniden gözden geçirilmesi gerekir.

Yaratan adildir ve hiç kimseye adaletsizlikte bulunmaz.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS