Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ahmet Özkan

Tarihindili

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir."
(Mustafa Kemal Atatürk)

Mustafa Kemal, Edirne'de yaptığı yurt gezisinden sonra bir ilkokula gitmek ister. Mustafa Kemal Atatürk okula varır ve baş öğretmenine "Bizi birinci sınıf dersliğine götürür müsün?" der ve baş öğretmen "Baş üstüne Atam!" diyerek sınıfa götürür. Sınıfta bazı öğrenciler tahtaya "Atatürk çok yaşa" yazarlar. Sınıfa giren Mustafa Kemal Atatürk'ü gören çocuklar hızlıca sıralarına doğru giderler ve otururlar. Baş öğretmenin demesine kalmadan çocukların hepsi ayağa kalkar. Mustafa Kemal Atatürk, çocukların tahtaya yazdıklarını görür ve beğenir. Daha sonra baş öğretmene dönerek "İzin verirseniz bir soru soracağım" der ve öğrencilere dönerek, insanla hayvan arasında ne fark olduğunu sorar ve öğrencinin birisini ayağa kalkarak. "Atam insan şaha kalkmıştır, at da şaha kalkar, ama her zaman değil" cevabını verir. Atatürk'ün gözleri ışıl ışıl olmuştu. Daha sonra sınıftan çıkar ve yanındaki kişilere "Baylar, çocuklarımı nasıl buldunuz?" der.1

Sadece cephede olan kişiler değil, köylerde bulunan çocuk ve kadınlarda çok zorluklar çekmiştir.2Türkiye'de ise 14 binden fazla şehit çocuğu vardı.3

Mustafa Kemal, aynı zamanda evsiz olan, sağlıksız olan, bakacak kimsesi olmayan çocuklara da sahip çıkarak ilgilenmiştir.4Sağlıksız olanları iyileştirdi, eğitim göremeyen pırlanta gibi gençleri okuttu, yurt dışına gönderdi.

Mustafa Kemal Atatürk, sevdiklerine "çocuk" diye seslenirdi hep. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara sevgisi büyüktür. Mustafa Kemal Atatürk, etrafında çocukların olmasını çok istemiştir, etrafında koşturan çocukları görmek çok istemiştir. Sabiha Gökçen, konuşmasının bir bölümünde ise şu cümleleri kurar: "Bizim yetişmemizde dikkat ettiği konular, yalan söylemememiz, dürüst ve ciddi olmamız, dedikodu yapmamamız ve başkalarını çekiştirmememizi, insanlarla ilişkimizi saygı ve sevgiye dayanmasını isterdi." diyor.5 Atam manevi çocuklarını bile çok güzel yetiştirdiği buradan belli.

1930 yılında çıkarılan kanun ile birlikte kimsesi olmayan çocuklara sahip çıkarak yeme, içme, kıyafet gibi ihtiyaçlarını karşılamıştır. Emzirme evleri kurarak ailesi olmayan çocuklara burada yardımcı olmuştur.6

Kimsesi olmayan çocuklara değer verip "Çocuk Esirgeme Kurumu" kuran o oldu. Kız çocuklarını düşünüp, kız çocuklarına değer veren yine o oldu. Köy okulları açan, köy enstitüleri kuran yine o oldu. Gençliğe, çocuğa değer vererek Atatürk Cumhuriyeti istikbale yükseliyordu. Atatürk Cumhuriyeti yerin içine girerek karanlıkta boğulmayacaktır. Daima dinamik olacaktır, ileriye dönük ve Atatürk Cumhuriyeti'ne yakışan bir genç olmalıdır.

Kaynakça:

1- Süleyman Karagöz, Atatürk ve Çocuklar, Ankara, 1997, s.9-13.

2- Sinan Meydan, Atatürk Etkisi, İnkılap Yayınları, 2. Baskı, İstanbul, 2019, s. 262

3- Sinan Meydan, Atatürk Etkisi, İnkılap Yayınları, 2. Baskı, İstanbul, 2019, s. 262

4- Sinan Meydan, Atatürk Etkisi, İnkılap Yayınları, 2. Baskı, İstanbul, 2019, s. 263

5- Şahin, a.g.e, s.236.

6- Sinan Meydan, Atatürk Etkisi, İnkılap Yayınları, 2. Baskı, İstanbul, 2019, s. 264

  YORUM YAP / YORUM OKU
Ali   27.12.2019 15:49:51
Çok güzel bir konu olmuş elinize sağlık devamını bekliyoruz.
AHMET ÖZKAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS