Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Takkeler arası savaş

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bazı kavgalar vardır kazanacak tarafı önceden bellidir.

Kazanacak tarafı belli olan kavgaların yanında başladığında kazanacağını ümit ettiğiniz ama ilerleyen vakitte bazı zaafları kendine imkân haline dönüştürerek kavgayı kazanma ihtimalini yükselten tarafların bulunduğu kavgalar.

Kavgalarda bazen tek kişi, bazen de toplumların karşı karşıya gelmesi kaçınılmazdır.

Sokak kavgalarının olduğu bir dünyada, toplumların kavgaları da olur.

İyi hoş da insanlar hep kavga mı ederler, başka işleri yok mudur?

Hepsi kavga etmez; bazıları da ya bir tarafı desteklerler, bazıları tarafsız kalırlar ve seyrederler. Bazıları da vardır ki bu kavgadan nasıl para kazanabiliriz diye düşünürler. En son kesim için kavga ne kadar uzun sürerse o kadar çok kavgaya birilerini dâhil etme ve daha çok para kazanacak tüketim yolları açma ihtimali vardır.

Kavgaların çok olduğu bir bölgenin insanları olarak, kendimizi nasıl konumlandırdığımız çok önemlidir.

Kendini tarafsız olarak niteleyenlerin pek çoğu yakın zamanda kavganın tarafı haline getirilmek için en yakınlarından başlayarak, canlarını yakacak bir takım ameliyelerle işin içine sokulurlar. Girenlerin bir kısmı duygusal yaklaşımlarla kavgayı devam ettirmek üzere yemin ederler. Ama kavga uzadıkça bir an evvel bitse de biz de normal hayatımıza dönsek diyerek kendince gururunun esiri haline dönüşür.

Duygusallıkla girilen savaşlar zararla bitmeye mecburdur.

Bilinçle yapılan savaşlar çok uzun süre devam etseler de mutlaka bir kazanan taraf hep bulunacaktır.

Sovyet Rusya'nın yıkılmasıyla başlayan süreçte savaş tamtamları çalınan Afganistan, Çeçenistan ve sonra da başka bölgeler eklenerek batının çıkarlarını koruduğunu fark etmeyen insanların, yaptıklarını kutsayan sözler sarf etmeleri pek çok gencin, kimin için yapıldığı belli olmayan savaşın kaybettirdiği insanlar olarak saflarda yerini almıştır.

Tarihe bir gün not düşebilmek adına birilerine karşı verilen savaşların kimler tarafından desteklendiğini ne kadar önceden görebilirsek; yapılanların sonuçlarını almak da o kadar kolay olacaktır.

İnancından kaynaklanan bazı terimleri kullanarak oluşturulacak anlayışların sadece bir süreliğine kullanılıp atılacak sarf malzemeleri olarak gördüğü insan unsurunu korumak, aklını başına getirmek adına yapılması gerekenler bellidir.

Destekleyenlere bakılırsa Avrupa ve Amerika'nın olduğu aşikâr bazı cephelerde yapılan savaşların, verilen mücadelenin kuklaları değil kuklacıyı seçerek sürdürülmesi gerekir.

Kuklacının kendine verdiği rolü kutsayan veya özgürlük mücadelesi nitelemesi ile başkasına ders vereceğini zannedenler kaybetmeye mahkûm olanlardır.

Kuklacının başına ister fötr, ister takke, ister kippa ile görünmesi, sadece zaman içinde rollerin oynanmasındaki kostüm değişikliğinden başkaca bir eylem olmadığı görülmelidir.

Takke görünce bizim çocuklar, kippa görünce şer güçler tiplemesi; sadece kuklacıyı memnun edecek savaş oyunlarından başka bir şey olmayacaktır.

Birbirlerini tekbirlerle katledenlerin şehadete ermeleri söz konusu değildir. Kimse kendi siyasi emelleri için bizi birbirimize kırdıracak rollerle artık kimseyi kandırmasın diyorsanız, haydi gelin sürdürülen savaşları bir kere daha gözden geçirin.

Özgürlük mü?

Cihad mı?

Kazananı kim?

Bu düşüncesizlikle bunları değerlendirecek salim akıl sahipleri olamayacağımız kesin.

Kavgada yumruk sayılmaz diyerek bize gaz verenler, bunca gencin, insanın katlinin hesabını nasıl verecekler?

Eğer haklılık arıyorsak; hakkı ikame edecek akıl ve güç sahibi olmanın yolları aranmalıdır.

Hem kavga edip, hem de zararsız bitecek bir kavga olamaz.

Testiler çarpışınca birinin kırılması kaçınılmazsa; başkasının tezgâhladığı kavganın tarafı olma yerine; kuklacıyla savaşan erler olma onurunu yaşayacak erdemliler olmanın çaresini aramak gerekir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS