Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Tabelayla Türkiye partisi olunmaz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

ABD, Avrupa ,Ortadoğu, Rusya hangisine bakarsanız bakın siyaset yöntemlerini iç koşullara değiştirdiklerini görürsünüz. Ülkeler artık siyasi alanlarını güçlerine göre ya mezhepler ya etnisite yada kapitalizm üzerinden kurguluyorlar veya gücü elinde tutanın emriyle söyleneni yapmak zorunda kalıyorlar. Herkes durumunu kabullenmiş, kimse hayal dünyasına dalmıyor.

Peki Türkiye siyasetinde neler oluyor ?

T.B.M.M'de olan dört siyasi partimiz var.

CHP tam olmasa da çoğunlukta bir mezhep partisi haline geldi. Türkiye'de böyle bir siyasi hareketin başarılı olması imkansız,sabahtan akşama kadar, emekli, işçi, köylü,memur dese herkese 5 bin TL maaş vaadi verse bile alacağı oy % 25-30 bandına çakılır kalır asla iktidar olamaz. Çünkü bu toplum mezheplere karşı duyarlıdır. Önce bunun aşılması gerekiyor.

MHP sünni milliyetçilerin partisidir. Elbette MHP'de hem sünni hemde Türk olmak ana şart değildir ancak partinin omurgasını sünni milliyetçiler oluşturuyor. İşte MHP'nin çıkmazı da burada başlıyor. Türkiye'nin bütününe mesaj veremiyor. Dar bir alanda sıkışıp kalıyor, gün oluyor barajın biraz üstü, bazen baraj altı mevcut kitlesiyle yoluna devam ediyor.

HDP de MHP gibi ana omurgasını etnisite üzerine oturtmuş. HDP hem sünni Kürtlerden hem alevi Kürtlerden oy alıyor. Elbette başka etnik kökenlerden, inançlardan da oy alıyordur ancak ana aksa bakmak lazım. Hatırlarsanız 7 Haziran seçimlerinde yüzde 13 oy alan HDP Kasım seçimlerinde yaklaşık 1 milyon oy kaybetti. Zaten MHP,CHP ve HDP'nin alabilecekleri en üst oy sınırı da düşebilecekleri en alt sınırdaki oyları da bellidir.

Tek başına iktidar olma şansları yoktur, Türkiyelileşme ve Türkiye'nin her noktasında güçlü bir şekilde var olma şansları yoktur. Örneğin 26 milletvekili çıkaran bir ilden 2 vekil çıkarmak elbette önemlidir dikkate alınmalıdır ancak Türkiye'nin yönetimine dahil olmak anlamında karşılığı yoktur. MHP ve CHP doğuda tabela partisi HDP batıda tabela partisi olarak mı Türkiye'yi yönetmeye talipler ? Bunun adı reel politikada halüsülasyondur biran önce bu rüyadan uyanmaları ve Türkiye gerçekleriyle yüzleşmeleri gerekiyor.

AK Parti Türkiye'de sünni Müslümanların tartışmasız tek adresidir. Çünkü sünni Müslüman çoğunluğun gideceği başka bir siyasi parti yok. Muhalefet partileri ne yaparlarsa yapsınlar bunu değiştiremezler. AK Parti istemediği sürece iktidardan gitmez. AK Parti Türkiye'nin bütününde var olan herkesin ortak noktası haline gelmiştir. Muhalefet partilerinin siyaset dilleri üç aşağı beş yukarı aynıdır. Sürekli kendisini tekrar eden bir dil başarıya ulaşabilir mi ? Asla edemez. Muhalefetin öncelikle anahtarı kendilerinde olan hapsoldukları o dar alandan çıkmaları gerekiyor. AK Parti Alevilerin, Kürtlerin, başka etnik kökenlerin, inançların Türkiye'de yaşayan herkesin ilk tercihi  olmasa da tartışmasız ikinci tercihidir. Zaten büyük çoğunluk AK Parti'de bunun görülmesi lazım.

Muhalefet partileri eğer ki Türkiyelileşmek ve Türkiye'ye hizmet etmek istiyorlarsa bunun tek yolu AK Partiyle ortak hareket etmekten geçiyor. Kimse kendilerine AK Partinin varsa yanlışlarına ortak olun demiyor ancak doğrularına destek vermekten kaçmayın diyor. Yapılacak Yeni Anayasa çalışmalarında Türkiye kendi kaderini çizecek. Muhalefet partileri için Türkiyelileşme adına büyük önem arz eden yeni anayasa muhalefet liderleri için tünelden önce son çıkış anlamı taşıyor.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS