Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Statükocu tavır

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yaşımız ilerledikçe karakterimizin oturması, hangi konuda ne tavra sahip olacağımızın belirginleşmesi gerekir. Sanki bunu bulamayan varlıklar topluluğu haline gelmişiz gibi bir durum var.
Başkasının kendini nasıl tarif ettiğine bakarken bir türlü kendini bulamayan varlıklarla karşılaşmak bizi “Kendin ol” sloganına rağmen; başkası olabilmek için bütün orijinal hallerinden vazgeçenleri görmek, biraz düşünülmesi gereken bir durum.
Kimlik ve kişilik bulmayı beceremeyen varlıkların başkasının kimlik ve kişiliklerinin arkasına sığınması anlaşılır bir durum değil
Güçlü iktidar dönemlerinde güçlülerin yanında olmayı ve yağcılığı maharet sayanların tek doğrusu “güçlünün yanında olmak ”diye tarif edilince arkasından gelecek olan sadece ve sadece şahsiyetsizliktir.
Davası ve derdi olmayan varlıkların nasıl bir acziyetle kendi elleriyle kendilerini, köleleştirdiklerini görmek artık bizi hiç şaşırtmıyor.
Kendince akıllı olduğunu zanneden ama bir türlü zeki olduğu halde aklını kullanan olamayışları; bir yanlışlıktan ötekine koşmayı ibadet diye tarif eden adam rollerini oynamaları bize gidişatın kötülüğünü gösteriyor.
İnsanın yaşı ilerledikçe refleksleri, tavırları ve tepkileri yerine oturmuş olması gerekirken; yaşı ilerlediği halde çocuk masumluğundan veya ergen çakallığından kendini kurtaramayan varlıklarla aynı dünyada yaşama zorunluluğu bazen canımızı acıtıyor.
Kendini bulmayı beceremeyenlerin başkasına yol gösterecek pozisyonda kalması veya makamı işgal etmesi, iyi bir gelecek için daha uzun bir yolumuzun olduğunu bize işaret ediyor.
Başkalarına nizamat vermeyi kendine biçilmiş gömlek kabul ederek etrafı şekillendirmeye çalışanların kendilerini bulamayışları, kime ne fayda getirir diye sormadan edemiyoruz.
Eskiler rabbini bulan insanın kendisini bulmasının kolay olacağını ifade etmeleri; şimdilerde artık rabbimi buldum iddiasında olan bazı tarifsiz varlıkların, sözü henüz hazmedecek bir kimliğe ve kişiliğe sahip olmadıklarını anlamamızı kolaylaştırmaktadır.
Gelişmek için gelişmeye açık olmak gerekirken son model cep telefonu olduğu halde; tuşlu telefonun kullanım standartlarından kendini kurtaramayanları maalesef başarısızlığa götürmektedir. Yeniye alışkın olmayı beceremeyen bazı varlıkların, eskiyi dayatarak ülkeyi bir başka kaosa sürüklediğini görmezden gelemeyiz. Kendini geliştirmek yerine korumacı veya statükocu yaklaşımlarla yükselenleri eleştirmeyi veya aşağıya doğru asılmayı geleneğe sahip çıkmak gibi bazı güzel sözlerin arkasına sığınarak aktarmaları kendini gizlemeye çalışan hırsız konumundan başka bir şey olamayacaktır.
İktidarda olmayı şımarıklık veya başkasına üstünlük taslama sebebi kabul eden varlıkların, iktidardaki iyi niyetli kendini bulmuş adamları kirlettiğini düşünmeden edemiyorum.
Kendini bulmaya niyetli olanlar eleştiri ve teklifleri bir nimet olarak algılarken; kendini bulamamış muktedirlerin azgınlıktan öte bir menzile ulaşamadıklarını görmek mümkün veya olası hale gelmiştir.
Ne yapalım bu da böyle diyerek sessiz kalmayı bir strateji mi kabul etmeliyiz yoksa kıymeti bilinmese de uyarmayı ve yanlışlarını ifadeyi kendimize insani bir görev kabul ederek devam mı etmeliyiz?
Yapılacak iş bellidir. Aradığınız makam dünyada bir yeri işgal ise bunu elde etmek için tüm yalakalık, yağcılık yollarını deneyebilir ve başarılı yönetici rollerini oynayabilirsiniz. Ama bilmelisiniz ki kralın çıplak olduğu söylemekten geri durmayacak hala saf ve temiz çocuk ruhlular aramızda dolaşmaya devam ediyorlar.
Sizin canınız sıkılacak diye sessiz kalmayı tercih edecek birileri kalmadı. Çünkü siz çocuklarında masumluklarını kirletmeye kalkışıyorsunuz.
Oturun ,oturduğunuz yerde…..

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS