Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Yalçın Şimşek

Sözcü, Akit, küfür, amigdala vs.

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ay'a ayak da bassa, Mars'ta yeni bir yaşam da arasa ilkellikten bir türlü kurtulamıyor insanoğlu…

İlkeliz tartışmada, ilkeliz paylaşımda, ilkeliz farklı düşündüğümüzde…

İlkeliz, ilkel amigdalamızın kurbanıyız!..

sozcu

Bir nedenle tartıştığınız bir insan, eğer hiç beklenmedik bir anda yüzünüzün ortasına bir yumruk atıyorsa, bilin ki amigdalanın esiridir…

5. kattaki bir ofiste hummalı biri çalışma içerisinde iken, biri heyecanla içeriye girip, “deprem oluyor” diye haykırdığında, biri can havliyle camdan aşağıya atıyorsa kendini, bilin ki o da amigdalanın kurbanıdır…

İlkelliğimizin, ilkel davranışlarımızın, içgüdülerimizin, sonradan pişman olduğumuz birçok davranışın tetikleyicisidir amigdala…

Beynimizin alt kısmına saklanmış küçücük bir bölge olan amigdala, canlılarda gelişen ilk beyin olarak; açlık, tokluk, cinsel içgüdü, üreme dürtüsü, kavgaya katılma veya kaçma gibi duygularını kontrol ediyor.

akit1

Haşarı bir çocuk gibi düşünmeden karar verip davranan amigdalaya, daha büyük ve daha kompleks olan serebral korteks dahi hükmedemiyor.

Oysa insanda sonradan gelişen ve beynin o gizemli kıvrımlarından oluşan serebral bölge; tam bir bilge, tam bir sanatçı:

Bilgi ağı yaratıyor, sorguluyor, çıkarımda bulunuyor; iyi, güzel ve doğru kavramlarını anlıyor, estetik değerler üretiyor, düşünüyor, felsefe yapıyor, problem çözüyor vs.

Kaba bir tabirle; içgüdüsel olarak hızlı karar verip uygulayan amigdala ilkelliği, sorgulayarak yavaş karar veren serebral bölge ise gelişmişliği temsil ediyor…

Bilim insanları, amigdalayı ancak gelişmiş ve hızlı karar alabilen serebral korteksin frenleyebileceğini belirtiyorlar.

sozcu1

Ancak serebral korteksin de eğitimle, düşünsel ve sanatsal aktivitelerle, eleştirel yaklaşımlarla, tartışarak, analiz yeteneğini geliştirerek, daha fazla okuyup daha fazla müzik dinleyerek gelişebileceğini vurguluyorlar.

Serebral korteks geliştiğinde, aniden yumruk atmanızı, birden küfür etmenizi, ya da kaçmanızı emreden amigdalayı frenleyerek, bu kararları vermeden önce düşünüp taşınmanızı sağlıyor…

Bunları öyle laf olsun diye yazmıyorum. İster medyaya, ister sosyal medyaya bir göz atın ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Dünya giderek gelişiyormuş!.. Tamam dünya gelişiyor da, biz neden gelişen dünyaya uyum için serebral korteksimizi değil de o minik ilkel amigdalamızı büyütmeye çalışıyoruz?!..

Nasıl oluyor da Sözcü ve Yeni Akit gibi insanın amigdalasına seslenen gazeteler bu ülkede yüzbinlerce satabiliyor?!..

Nasıl oluyor da, referandumda “evet” oyu vereceğini açıklayan Hülya Avşar için birileri, açık bir fotoğrafını da kullanarak, “sen 35 yıldık kime hayır dedin ki?” diye bir paylaşımda bulunabiliyor?!..

akit

Nasıl oluyor da bir partinin genel başkanı, “başkanlık gelirse kan dökülür” diye tehditler savurabiliyor?!..

Nasıl oluyor da bir parti yöneticisi, “eğer hayır çıkarsa, iç savaş da çıkar” diyebiliyor?!..

Hay, “evet”iniz de yere batsın, “hayır”ınız da!...

Sizi gidi amigdala kurbanları sizi!...

  YORUM YAP / YORUM OKU
YALÇIN ŞİMŞEK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS