Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Sosyal medya ağları ve toplumsal dinamikler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Sosyal medyanın, özellikle devlet-vatandaş ilişkisindeki değişen dinamikler ve ekonomi ve eğitim sistemlerinin değişen doğası açısından toplum üzerinde giderek artan bir etkisi olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

1980'ler ile birlikte küreselleşme süreci ile yaşanan yenilikler ve teknolojinin artan önemi Facebook veya Twitter gibi sosyal ağları insanların hayatında daha merkezi bir yere koymuştur. Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin bir sonucu olarak, sosyal medya hem devlet-toplum ilişkilerinde hem de toplum içinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya araçları gelişmekte olan ülkelerdeki vatandaşları Arap Baharı'nda görüldüğü gibi mobilize etmede etkin olarak kullanılabilmektedir. Sosyal medya sayesinde politik hareketler birçok Arap ülkesinde kısa sürede yaygınlaştı. Sosyal medya, benzer görüşlere sahip insanların bir araya gelmesini sağlayıp kolayca organize edilebilir ve mobilize edilebilir bir hale gelmelerine zemin hazırladı.

Öte yandan, sosyal medyanın insanların günlük yaşamındaki rolü de giderek önem kazanmıştır. Çağdaş dünyada, hemen hemen her etkinliğin Twitter veya Instagram gibi sosyal medya ağları üzerinde bir yansıması vardır. Örneğin, günümüzde ekonomik ilişkiler dijitalleşmekte, insanlar online ödeme ile ihtiyaç duydukları şeyleri satın alabilmekte ve alışveriş merkezlerine gitmeleri ve saatler geçirmeleri gerekmemektedir. Bugün birçok insan Instagram'ı ihtiyaç duydukları mal ve hizmetleri aramak için etkili bir araç olarak kullanıyor. Markalar ürünlerini Instagram'a koyuyor ve milyonlarca insana kolayca ulaşabiliyor.

Diğer yandan eğitim açısından bakıldığında sosyal medyanın öğrencilerin kolay ve pratik bir şekilde güncel bilgileri edinmelerine yardımcı olduğu söylenebilir. Öğrenciler Facebook'taki sayfalar veya Youtube videoları aracılığıyla akademik becerilerine maliyetsiz şekilde katkıda bulunabilir hale geldiler.

Eğitimciler açısından bakıldığında, sosyal medya araçları öğrenciler için olduğu kadar eğitimciler açısından da önemlidir; günümüzde ders planları gibi çalışmalar, sosyal medya ağlarını kullanarak çok sayıda eğitimci tarafından bir veritabanı üzerinden daha verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Kısacası sosyal medya günümüz dünyasında, online eğitimler, pandemi sürecinde zoom ve webinar toplantıları gibi dinamikler ile de gücünü pekiştirmeye devam ediyor, diyebiliriz.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS