Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Sinema krizi çözüldü! Meclis'ten geçti

Sinema krizi çözüldü! Meclis'ten geçti
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Sinema - - Editör: Hazal Palavar

Sinemada işletmeci-yapımcı tartışmasını son buluyor. Hazırlanan düzenleme TBMM'den geçti. Sinema salonu işletmecileri bilet promosyonu yapacaksa yapımcılarla ancak sözleşme imzalayarak yapabilecek. Bir bakıma tartışmaları başlatan bilet ile mısırın bir satılmasında da, bilet satışları bir başka ürünle birleştirilerek satılmayacak olarak konuyu açıklık getirdi.

Milli kültürün uluslararası tanıtımına katkı sağlar nitelikte olan dizi filmlerin desteklenmesi ve sinema sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasını hedefleyen teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre, sinema filmi öncesinde reklamların süresi en fazla 10 dakika, fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olacak; sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı geçemeyecek. Sinema salonu işletmecileri, sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetlerin yararlanamayacak. Bilet ile mısır veya başka bir ürünün satışı birlikkte olmayacak.

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, ilgili yasada, dizi film desteğinin yeni bir destek türü olarak eklenmesi nedeniyle "dizi film" tanımı yapılmasını tahmin ediliyor.

Yasaya göre; proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, animasyon film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtımyla yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere, sayısı dördü geçmemek şartıyla "destekleme kurulları" oluşturulacak.

Destekleme kurulları, ilgili alan meslek birlikleri tarafından belirlenecek dört sektör temsilcisi ile yapımcı, yönetmen, senaryo ve diyalog yazarı, oyuncu, sinema salonu işletmecileri, film dağıtımcıları, yayıncı kurum veya kuruluş temsilcileri ve üniversitelerin sinema alanında eğitim veren bölümlerinde görev yapan öğretim üyeleri arasından, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından seçilecek üç üye ve bir bakanlık temsilcisi olmak üzere 8 üyeden oluşacak. Bakanlık temsilcisi de aynı zamanda kurulun başkanı olacak.

Dizi film ile yabancı film yapım destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere de Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu kurulacak.

KOMİSYON, BAKANLIKÇA BELİRLENİP 8 ÜYEDEN OLUŞACAK

Komisyon; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Sinema Genel Müdürü, Tanıtma Genel Müdürü, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdürü, ilgili alan meslek birlikleri tarafından önerilen sektör temsilcileri arasından bakanlık tarafından belirlenip iki üye, film yapımcıları, dağıtımcıları ve yayıncı kurum veya kuruluş temsilcileri arasından bakanlıkça belirlenecek iki üye olmak üzere 8 üyeden oluşacak.

Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılması olacak. Değerlendirme ve sınıflandırma sonucunda uygun bulunmayan filmler ise, ticari dolaşıma ve gösterimi yapılmayacak.

Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri ise, festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak "18+" yaş işaretiyle sunulabilinecek.

Daha önce bakanlıkça değerlendirme ve sınıflandırması yapılan filmler, ilgili etkinliklerde aldıkları işaret ve ibarelere uygun olarak sunulacak. Söz konusu etkinliklerde gösterimi yapılacak olan filmlerin taşımaları gereken işaret ve ibarelerin, her türlü tanıtım ve gösterim alanında kullanılması da zorunlu olacak.

DESTEK TUTARI, BÜTÇENİN YÜZDE 50'SİNİ GEÇEMEYECEK

Destek başvuruları, ülke içinde yerleşik gerçek veya tüzel kişiler tarafından gerçekleşecek.

Destek tutarı; proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası ile dağıtım ve tanıtım destek türleri için başvuruda belirtilen toplam bütçenin yüzde 50'sini geçemeyecek..

Animasyon film yapım, kısa film yapım, senaryo ve diyalog yazımıyla yerli film gösterim destek türleri için başvuruda belirtilen toplam bütçenin tamamı destekten yararkanabilecek. Yabancı film yapım destek türü için destek tutarı, ülke içinde harcanan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kabul edilen tutarın yüzde 30'unu geçemeyecek. Yasa kapsamındaki bütün destekler, geri ödemesiz olarak verilecek.

Yasa, yönetmelik ve destek sözleşmesinde ifade edilen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya desteğin haksız alındığının tespiti halinde destek tutarı faiziyle geri alınacak.

İHTİYAÇ SAHİBİ OLAN SİNEMA SANATÇILARINA DESTEK VERİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema alanındaki etkinlik, proje ve faaliyetleri destekleyebilecek, düzenleyebilecek ve ödüller verebilecek. Uluslararası festivallere ve yarışmalara katılım ile ilgili  tanıtım faaliyetlerini destekleyebilecek.

Bakanlık, kamu kurum, kuruluş ve kamu tüzel kişilerine sinema donanım desteği verebilecek, ihtiyaç sahibi sinema sanatçılarına veya sinema sektörü çalışanlarına maddi destek de sağlayabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema alanında arşiv veya müze oluşturulmasını teminen yurt içi veya yurt dışından eser ya da çoğaltılmış nüshaları ve sinemaya ilişkin diğer materyalleri satın alma veya bağış yoluyla temin edebilecek.

Sinema filmlerinin hazırlık, yapım, yapım sonrası ve gösterim süreçlerinin genellikle bir yıldan daha uzun sürmesi sebebiyle, bütün destek türleri için Cumhurbaşkanlığının uygun görüşü alınarak, yıllara sari destek sözleşmesi yapılabilecek.

REKLAM VE FRAGMAN SÜRELERİ DE BELLİ OLDU

Değerlendirme ve sınıflandırma yükümlülüğüne uyulmaması, zorunlu tutulan işaret ve ibarelerin değerlendirme ve sınıflandırma sonrasında her türlü tanıtım ve gösterim alanında ve taşıyıcı materyal üzerinde kullanılmaması veya yanıltıcı şekilde kullanılması halinde, mahallin mülki idare amiri tarafından filmlerin gösterim ve dağıtımı işaret ve ibareler kullanılıncaya kadar durdurulacak ve ilgililer hakkında idari para cezaları olacak.

Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçmeyecek. Fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olabilecek.

Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili gösterimler, bu sürelere dahil olmayacak. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı geçemeyecek.

BİLET İLE MISIR SATILMAYACAK

İlk seans, öğrenci halk günü gibi gelenekselleşmiş indirimler ile okullara, meslek gruplarına, belirli yaşın üzerindeki kişilere yapılacak benzeri indirimler, işletmeciler ile filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı arasında yapılacak sözleşmelerle belirlenebilecek.Fakat sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısıyla yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere, sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri olmayacak.

Sinema salon işletmecileri, sinema filmi bileti ile başka bir ürünün satışını aynı anda olmayacak. Bilet ile mısır veya başka bir ürün birleştirilerek satılamayacak.


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
UEFA açıkladı: İstanbul'a 2 büyük final müjdesi
2026 UEFA Avrupa Ligi ile 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi finalleri ül
Eylem Tok ve oğlu hakkında kırmızı bülten çıkarıldı
Eyüpsultan'da lüks ciple, arızalanan ATV motorunu emniyet şeridinde ko
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS