Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Sevgi ve Nefret

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Şehir efsaneleri vardır insanın hayatında konuşup güldüğü veya ağladığı. Tıpkı daha önce cahiliye döneminde Arapların veya başka toplumların yaptıkları ve gülünç hikâyelerde anlatıldığı gibidir.

Toplum olarak severken veya döverken elimizin ayarı bazen kaçar da neden olduğu belli olmayan ölümlerin sebebi çok sevmekten veya çok kızmaktan meydana geliverir.

Geçenlerde ülkede tanınmışlığından dolayı bir popüler şahsın dediklerine veya yazdıklarına ilişkin getirdiğimiz eleştiriden dolayı kendilerinin akletmeye önem verdiğini düşündüğümüz insanımızdan eleştiri yağmuruna tabi tutulunca, bu yazıyı yazma ihtiyacı hâsıl oldu.

Daha önceden de ifade etmiştim kendisi dışarda eserleri ülkemizde olan bir varlığın; hiç sevemediğimden dolayı geçmiş zamanda övülürken abartılışıyla, pek çok insanın şimdilerde biz sevmiyoruz feryatlarıyla karşılaştığımız durumunu yıllardır ölçüye vurarak yanlış yapıyorsunuz dediğimiz halde; onun yurt dışında yaptıklarını nasıl görmezden gelirsin? Bak insanlar parasız pulsuz oralara hicret edip Mekke'den Medine'ye gitmiş gibi sevapları topluyorlar sözlerini çokça işitir olmuştum.

Ama adalet bir gün tecelli etti ve bu dışardaki adamın ülkeme ve ümmete nasıl zararlar verdiği ortaya çıkarak beni haklı çıkaracak bir duruma dönüştü.

Tamam, bu varlığı sevmiyor olabilirsiniz ama ilk sevdiklerinden dolayı hala kendince içinde ona karşı bir zafiyetle sevgi besleyerek onun bu halinden umudu kesmeyenleri görünce şaşırmamak elde değil.

Hani rivayet odur ki güya Hz. Ömer helvadan put yaptığını bazen hatırlar ve ne saçma şey yapmışız dercesine o anki haline güler ve rabbinden affını istermiş.

Tamam, bunu Hz. Ömer'le ilgili olarak konuşmak kolaydır. Şimdi gelin sevdiklerinizle ilgili bir de kendi durumumuzu gözden geçirelim.

Pek çok ölmüş siyasi liderin ilk sevilen lider olmasından dolayı, hala onda ve yaptıklarına hikmet aramaya çalışanlarımızın, şimdilerde onlara yapılan eleştirileri hazmedemeyerek bir şekilde savunmaya çalışması ne kadar düzgün ve haklı bir sebep olarak algılanacaktır veya algılanabilir mi?

Hani anlatılır ya, kadıncağız pek çok evlilik başından geçince oğlu sormuş hangisini çok sevdiğine dair da “ah evladım annen koca mı gördü ali ile veli on üç te ondan evveli, ama ilk kocamı asla unutmamam olsa da deli “deyivermiş.

Peki, ilk kocasını unutmayan kadın gibi, bir türlü ilk sevdiği lideri veya hocayı unutamayanlara ne diyelim.

Severken ölçülü olmayı bilemediğimiz gibi kızarken de ölçüyü kaçırarak birilerinde uzaklaşmanın bir türlü ortasını bulamayacak mıyız?

Ebedi kızdıklarımızla, ebedi sevdiklerimiz arasında hangi ölçüyle bir karar tutturup, yol almayı beceremeyecek miyiz?

Hem eleştirmekten uzak kalmayıp, hem de başkasının eleştirisine dayanamayacak kadar; kendimize yol veya ölçü olarak belirlediklerimizle nereye doğru yol almış oluruz acaba?

Yıllar önce şu veya bu sebeple birlerine yakın olmak nasıl mümkün ise, bugün de o gün yaptıklarımızda yanlışlar varsa onları fark etmek ve geri dönmek büyük bir öneme sahiptir.

Sevmelerimiz veya kızmalarımız bizi asla gerçekleri görmezden gelmeye veya tek problem onlardaymış gibi bir psikolojiye itmemelidir.

Hele bir de birilerinin siyasi erkleri arkasına gizlenerek, hiç suçu olmadığı halde; sanki i suçsuz gibi bir pişkinlik edasıyla olaylara yaklaşanlarla, ellerindeki bazı güçleri kullanarak başkalarını suçlamaya kalkışanlar, bir gün adil olan yaratana hesap vereceklerinin bir kere daha akıllarına getirmelidirler.

Üstad Necip FAZIL der ki;

Bir cümbüştür kopsa da, gece, yakamozlarda;
Münzevi balıklarız ayrı kavanozlarda...

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS