Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hilmi Daşdemir

Seçmenin oy verme ya da vermeme gerekçeleri neler?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yarın 31 Mart 2019 Türk Milleti Yerel yöneticilerini seçecek.

24 Haziran seçimleri öncesinde ‘'Cumhurbaşkanlığı seçimleri i ve Cumhur İttifakı için 24 Haziran seçimlerinde bir risk yok. Asıl risk, Ankara ve İstanbul belediyelerinin kaybedilmesi ile oluşur.'' şeklinde ifade etmeye çalıştığım bir husus vardı. Neden öyle demiştim; İstanbul, Erdoğan'ı Türk Siyasetine kazandıran şehirdir. 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ortaya koyduğu liderlik daha sonra malum cezaevi olayı ve sonrasında AK Parti'nin kuruluşu ve 17 yıllık başarılı ve sürekli yükselen grafik ile siyaset sahnesinde yer almasına sebep oldu. Üstelik e-muhtıra, gezi olayları, 17-25 Darbe girişimi gibi olaylara rağmen devam eden bir başarı grafiğiydi. Şimdi gelinen noktada bu seçimdeki en temel başarı kriterlerinden birisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kimin tarafından kazanıldığı olacak. Diğer bir husus da belediye meclis üyelikleri ve il genel meclisteki oy oranlarının % 50'nin üzerinde olup olmayacağıdır. Neden? Çünkü, belediye meclis ve il genel meclis oylarında seçmen kendi partisine, genel seçimlerde hangi partiye oy verdi ise yine o partiye oy verme eğilimde oluyor. O açıdan yerel seçimlerde belediye meclis ve il genel meclis oyları partilere verilen oylardır.

Bu seçimlerin en büyük belirleyicisinin kendi tabanını ikna ederek sandığa gitmesini sağlamak olduğunu yinelemeliyim. Bu seçimin kaderini seçime katılım oranı belirleyecek.

Cumhur İttifakı tabanının oy verme eğilimlerine bakacak olursak;

1) parti aidiyeti
2) Ülkenin Beka Meselesi
3)İstikrarın devam etmesi
4) Adaylar öne çıkıyor.

Bir de oy vermeme, sandığa gitmeme eğiliminde olanlar var. Onların gerekçesi ise;

1) Ekonomi ve yönetim ile ilgili çeşitli sebeplerle bir mesaj/ders verme eğilimi
2) ittifaklar
3) adayı beğenmeme

Millet ittifakı tarafına bakacak olursak da, sandığa gidecekler açısından sıralayacak olursak;

1) AK Parti ve Erdoğan karşıtlığı
2) Yine AK Parti ve Erdoğan karşıtlığı
3) Erdoğan karşıtlığı
4) parti aidiyetleri
5) Ekonomik sebepler.

Millet İttifakı seçmenindeki oy vermeme ya da sandığa gitmeme eğilimlerinin sebeplerine bakacak olursak;

1) 24 Haziran seçim gecesi yaşanan olaylar
2) adayların belirlenme süreçleri ve belirlenen adaylar
3) HDP ile olan ittifak.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım hususlar genel olarak Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı seçmeninin genel olarak oy verme ya da vermeme eğilimlerini ortaya koyuyor. Seçimler demokrasinin bayramıdır. Türk Milleti 15 Temmuz gecesi, Milli İradeye yapılan saldırıyı püskürttü ve 16 Nisan Halk oylaması ile yeni bir sisteme onay vermiş oldu. Şimdi, bu yeni sistemin tam olarak oturmamış olmasından dolayı oluşan bir takım aksaklıklar olabilir. Ancak, Türkiye olarak 1969'tan beri ilk kez 4,5 yıl boyunca seçim olmayan bir dönem yaşayacağız. Bu dönem, ekonomik problemlerin çözülmesi ve sistemin oturması açısından büyük bir fırsat.

Sandıktan ne çıkarsa çıksın Türk Milleti'nin bir ferdi olarak saygı duymak zorundayız. Ve ‘'olanda hayır vardır.'' diyerek varsa eksiklikler gidermek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni getirirken nasıl daha iyiyi aradıysak daha iyi için çaba göstermek mecburiyetindeyiz. Bu durum bizim için bir zorunluluktur. Etrafımızdaki ve dünyadaki gelişmeler bizi buna mecbur kılıyor. Biz hiçbir şey yapmasak bile hedefiz. Yeni Zelanda'daki Cuma namazındaki Müslümanlara saldıran teröristin yazdıkları bunun en büyük gerekçesidir.

Yarın önemli bir seçim var. Önemi Türkiye'nin ayağını tökezletmek isteyenlerin bu seçim sonucuna göre pozisyon alacak olmalarıdır.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bize düşen sandığa gidip en iyiyi aramak adına görevimizi yerine getirmektir. Bu sebeple sandığa gidip mutlaka oy kullanmanızı tavsiye ediyorum. İnşallah tercihlerimiz daha yaşanılır ve müreffeh bir Türkiye için istikrar oluşturur.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HİLMİ DAŞDEMİR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS