Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Seçimleri boykot yenilgiye kılıf olabilir mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Demokrasinin ve hukukun tehdit altında olduğunu söyleyen bir siyasi partiden neler beklenmelidir ? Haksızlıklara karşı mücadele etmesi,toplumun taleplerini,beklentilerini karşılayacak siyasal çözümler önermesi beklenir.Sağlam bir demokrasinin varlığı için iki güçlü temel gerekiyor, biri iktidar diğeri güçlü muhalefet.Birbirini tamamlayan bu iki ana gövdeden herhangi birinin aksaması demek demokrasinin yıpranması anlamına gelir.CHP anamuhalefet partisi olarak bugüne kadar milletin kendisine verdiği görevi yapamadı. 'Hak,hukuk,adalet' dedi ancak milletin hakkını,hukukunu yok saydı.Etkin ve etkili muhalefet yerine sürekli hakaret dilini siyasetinin merkezine aldı.Kısır döngülerin esiri oldu,iktidarın 'aman gitmesinler böyle muhalefete can kurban bunlar olduğu sürece iktidarımıza zeval gelmez' düşüncesini kemikleştirdiler.Dünyanın hiçbir ülkesinde muhalefetin değişmemesi için dua eden bir iktidar olmamıştır.Asıl acı olan değişmemek için direnen muhalefetin sürekli yerinde sayarken ileri gittiğini düşünmesidir.

Siyasetsizliğin son noktası yine anamuhaletin içinde konuldu.Ne yapacaklarmış ? 'Seçimleri boykot'.Öngörüsüzlüğün zirvesi.Böyle siyasi körlük olabilir mi ?

Anamuhalefet olarak toplumda kapladığın alan belli,yapacakların belli,girdiğin her seçimde yenilmişsin,asla umut ışığı olamamışsın ve çıkıp ortaya seçimleri boykottan bahsediyorsun.Böyle saçmalık olabilir mi ? Zaten milletin kafasında 'bu seferde yenilecekler' algısı var.Böyle bir algıyı yıkmak için çaba harcamak yerine güçlendirmek için çaba harcamak tam manasıyla iktidarın yaptığı her işi onaylamak ve destek vermek manasına gelir ki böyle olduğuna inananların sayısı hiçte az değil.Kime sorarsanız sorun bu değişmez.Madem ki memnun değilsiniz değişim istiyorsunuz bunun yolu seçimdir.Seçimlerden kaçtığınız anda iktidardan memnun olduğunuz anlamı çıkar ki iktidar çevreleri anamuhalefetten memnun olduğunu her platformda en üst perdeden dillendiriyor.

CHP içinden yapılan bu çıkış başta kendi seçmenleri olmak üzere iktidarın değişmesini isteyen herkese mesajdır.İnsanların umudunu beklentisini kırmaya kimsenin hakkı yoktur.Neden değişim konusunda inançsızlık yaratıp muhalif kitleleri karamsarlığa itiyorlar ? Sonuçta demokrasi için iki tarafında güçlü olması gerekiyor.Bu açıklamalar net bir şekilde iktidara destektir.

CHP böyle çıkmaz sokaklarda dolaşmak yerine,millette değişim talebi ne ölçüde bunu gözlemlese,yeni bir siyasi dil kullanıp varsa değişim isteği neler yapacağını anlatsa demokrasiye büyük katkı sağlamış olur.

CHP'nin yaptıklarını eleştirdiğimiz için CHP içinden tepki alıyoruz bu konuda kesinlikle haksızlar.Millet kendilerine iktidarın yanlışlarını,hatalarını ortaya çıkarsınlar diye görevlendirdi. CHP bu görevi yerine getiremedi başarısız oldu.Suçu oraya buraya atıyor.

CHP iktidarın yaptığı her yanlışın her hatanın ortağıdır.'Hak,hukuk,adalet' diye bağırmakla olmaz bu işler ,şikayeti millete yapın,sahaya inin,meyhane köşelerinde değil mahalle kahvehanelerinde oturun işte o zaman geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

CHP sanki siyasi hafızasını yitirmiş gibi hareket ediyor demokrasimize zarar veriyor.Güçlü ve etkin muhalefet yapamadığı için iktidarın en büyük destekçisi durumundadır.MHP'ye haksızlık ediliyor.MHP hiçbir zaman AK Parti'nin 'koltuk değneği' olmamıştır tam aksine yeri geldiğinde en şiddetli şekilde eleştirmiştir.Kaldı ki MHP anamuhalefet partisi konumunda da değildir.Eğer ki bir eleştiri getirilecekse birinci muhatap CHP'dir.İktidarın en büyük destekçisidir.Kendisini yenilemeyerek,anamuhalefetin önünü tıkamış AK Parti'nin her seçimde büyük zaferlere imza atmasına vesile olmuştur.Günümüz siyaseti sahte kabadayılar gibi bağırıp çağırmakla olmuyor. 'Hırsızlık,yolsuzluk' demekle de bir yere varılmıyor.Siyaset artık bir bilim dalı.Hırsızlığın,yolsuzluğun oy tercihine etkisi yüzde 1.CHP güçlü bir demokrasi istiyorsa öncelikle siyasi dilini değiştirmeli milletin beklentileri doğrultusunda siyaset üretmelidir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS