Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül Menekşe

Seçim sonucunu doğru okumak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yapılan seçim, sonuçları ile ülke tarihinde, ülkenin geleceğine, Kürt sorunun geleceğine damgasını vuran bir seçim oldu. Konu ile ilgili  tartışmalar yoğun bir şekilde yapıldı. Yapılmaya devam ediyor. Bu  tartışmalar çok değerlidir. Ancak; 7 Haziran seçimlerinde özellikle HDP nin almış olduğu oylarla ilgili yanlış analizler yapılmaktadır. 

HDP nin oy  almış olduğu bölgelere baktığımızda, HDP genel olarak almış olduğu  yüzde 13 lük oyun  yaklaşık yüzde 1 ni sol ve sosyalistlerden almıştır. Bunun dışında almış olduğu yüzde 12 lik oyu ise Kürt'lerden almıştır.

HDP  yüzde 7 ler de olan oyunun üzerine, bu güne kadar Ak Partiye oy veren muhafazakar Kürt'lerin yüzde 5 lik oyunu da koymuştur.Bu aldığı oyu muhalefetin, özellikle de AK Parti  taraftarlarının: " HDP seçimlere silahı,baskıyı, mahalle baskısını, terörü katarak bu oyları almıştır." söylemleri doğru bir yaklaşım değildir. Böyle bir yaklaşım seçim sonuçlarını, HDP'yi ve Kürt'leri doğru anlayamamaktır. İleri sürülen bu iddialar doğru olsaydı, HDP bölgede geçmişten beri güçlüydü ve bu baskıları geçmişte de yapardı.

2015 genel seçimlerinde bir kaç ili, değerlendirdiğimizde HDP nin ülke genelinde Kürt'lerin oylarını aldığını görürüz. Örneğin Kürt'lerin en önemli kenti olan Diyarbakır dan 2011 genel seçimlerinde 230 bin oy alan AK Parti, 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 214 bin civarında oy, 2015 genel seçimlerinde ise 110 bin oy almıştır. Yine Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Aydın ilinde HDP nin geçmişte aldığı oy oranına baktığımızda 2011 seçimlerinde bağımsız adayla girdiği seçimden 23 bin, Cumhurbaşkanlığı seçiminden 42 bin ve 2015 genel seçimlerinden 58 bin oy almıştır. Aynı HDP, CHP ve solun güçlü olduğu Ankara dan ise  167 bin civarında oy almıştır. Ankara oy dağılımına baktığınızda da HDP,  dün Ankara da AK Partiye oy veren muhafazakar Kürtlerin oyunu almıştır.

Sizce HDP Aydın da, Manisa da "Baskı ve zorbalık" mı yaptı? Oy toplamak için fiili saldırılar mı yaptı?Adam mı  kaçırdı? Aydın, Manisa da bunu yapan HDP; Bingöl, Ankara ve Karadeniz illerinde bunu yapamamış mı? Bu tezlere sadece gülünür. Türkiye de siyaset uzmanlarımız, akademisyenlerimiz böyle düşünürlerse seçim sonucunda ortaya çıkan tabloyu okuyamazlar.

Sosyolojide gelişmelerin tek bir nedeni olmayacağını herkes bilir. Ama Kürt'ler bu seçimlerde  Sosyoloji bilimini de yanıltmıştır. Bu gün AK Partinin 2015 genel seçimlerinde  Muhafazakar Kürt'lerin oyunu kaybetmesinin tek  bir nedeni vardır. Seçim süresince Ak Parti liderlerinin Kürt'lere, Kürt sorununa yönelik yaptıkları açıklamalardır. Özellikle bir ilin belediye başkanının (Melih GÖKÇEK) kanal kanal dolaşıp yapmış olduğu açıklamalar, ülkede yaşayan tüm Kürt'leri çileden çıkarmıştır. Bunun sonucunda da seçimlerde ortaya çıkan oy dağılımı,Kürt iradesinin, ne istediğinin sandığa sağlıklı  yansıması olmuştur.

Ortaya çıkan sonucu doğru okumak gerekir.

2015 Genel Seçim sonuçları; toplumun özellikle Kürt'lerin barışa, demokratik çözüme ve çözüm sürecinden sapma gösterenlere, ben ne dersem o, anlayışına destek vermeyeceğini sandıkta  göstermiştir. Kürt'ler HDP nin barışçı, özgürlükçü duruşunu, anadilde eğitim, yerel demokrasiyi geliştirme, Türkiye nin toprak bütünlüğü ve Türkiyelileşme  düşüncelerini desteklemiştir. Bunun yanında HDP'nin Türkiye Sosyolojisine denk düşen  çok renkli milletvekili listesine de gerekli desteği vererek Nasıl Bir Türkiye ? istediğinin mesajını da vermiştir.

Hükümeti kuracak partilerin,  gözden kaçırmamaları gereken en önemli konunun  Kürt sorunun çözümü ve demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile  hayata geçirilmesi  olduğudur. HDP seçmeninin oyları,çözüm sürecinin devamına verilmiş oylardır. Bunun aksi yaklaşımlar ülkeyi büyük bir çıkmaza sokacaktır.

Şimdi sıra  ülkemizde siyaset yapanların, siyaset uzmanlığı yapanların bu sonuçları doğru okumalarındadır. Bu sonuçlar doğru okunursa , daha güzel bir Türkiye ye ulaşmanın yolu da açılmış olur.

  YORUM YAP / YORUM OKU
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS