Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Salgınla mücadelede tam kapanma ekonomik desteksiz olmaz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ülkemizde 2020 yılının mat ayında ilk vakanın görülmesi üzerinden bir yıldan biraz fazla süre geçti. Dünya genelinde Covid-19 (Korona virüs) salgının görülmediği ülkenin kalmadığı süreçte onu geçmeyen ülke pandemi sürecini iyi yöneterek kontrol altına aldı ve düşük seviyelere çekti.
İçerisinde bulunduğumuz 2021 yılının Nisan ayına geldiğimizde ülke yöneticilerimiz tarafından alınan yanlış kararla ve aşı tedarikinde yaşanan yavaşlamadan dolayı pandemiyle mücadele sürecinde ülke olarak elimiz zayıfladı.
Ülkemizdeki vaka sayıları artık dünyadaki listelerin en üst düzeylerine çıkmış vaziyette. Yoğun bakım servislerinde yataklar dolmuştur. Ama açıklanan önlemlere baktığımızda ne yazık ki bunun gerçek anlamda sosyal bir devletin gereklerinin yerine getiren bir açıklama olduğu ve gerçekten çarkların durduğu söylenemez.
Şu anda hızlı bir kapanma yapılarak mayıs ayı ile birlikte başlayacak olan turizm sektörüne ülkemizin hazırlandığını görüyoruz. Önlemler, sorunlar eşit dağıtılmalı. Pandemi döneminde özellikle çok gelir elde eden iş alanları var. Çok zenginleşen patronlar var. Bütün bunlar, küçük esnafa, çalışmayanlara, yoksullara destek verebilir.
Önceden alınmayan tedbirlerin, ansızın gerçekleşen normalleşme süreci, kalabalık parti kongrelerinin, insanlar en yakınlarına veda edemezken siyasetçilerin katıldığı kalabalık cenaze törenlerinin bedelini başta sağlık çalışanları olmak üzere bütün yurttaşlarımız ödüyor.
Tüm bu olanların sürecinde gerek muhalefet partilerinin gerekse meslek odalarının ve bilim adamlarının uyarılarına kulak kapayan ülke yöneticilerimizin salgınla mücadelede çizmiş oldukları yanlı yol haritası yüzünden on binlerce insanımız kaybettik.
Kabine toplantısı sonrası sayın Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu ve 29 Nisan günü başlayacak olan 17 günlük tam kapanma kararı ile birlikte birçok işletme çalışmalarına ara verecek. Tam kapanma başladığı gün itibariyle temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri dışındaki tüm iş yerleri kapalı olacak.
Yapılan resmi açıklamalara, alınan yasak tedbirlerine ve yasaklardan muafiyet listelerine göre daha önce de denenen fakat salgınla mücadelemizde bizleri amacımıza ulaştırmayan, üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması için çarkların dönmeye, işçilerin çalışmaya devam ettiği tedbirler kararlarına maalesef “tam kapanma” denemez.
Ülkemizde sağlık sisteminin hasta tedavi çalışmalarında giderek zorlandığı şu günlerde “tam kapanma” kararı alanlar güzel ülkemiz için çalışan ve üreten işçilerin hayatına değer vermediklerini açık olarak göstermişlerdir. Alınan kararların tam uygulanabilmesi için gerekli olan ekonomik ve sosyal desteksiz tam kapanmanın hayata geçirilmesi çok zordur. İnsanların yaşayabilmeleri için gerekli desteği vermeden evlerine kapatmak açıkça açlığa, yoksulluğa ve ölüme mahkûm etmektir. Bugün gelinen noktada kaçınılmaz olmakla birlikte ‘kapanma', salgını tamamıyla durduracak sihirli bir formül değildir. ‘Kapanma' ne kadar sıkı, düzgün uygulanırsa uygulansın sonrasındaki açılma süreci doğru yönetilmezse salgında başa dönülmesi kaçınılmazdır.
Alınan kararlar, uygulanacak yasaklar neticesinde ve tam kapanma ile vak'a sayılarında azalma sağlanması sonrasında ‘sıralı, kademeli ve kontrollü açılma' uygulanmalıdır. Şehirlerarası seyahat yasaklanırken uluslar arası seyahat için herhangi bir kısıtlamaya gidilmemesi, Çin, İngiliz ve son olarak ülkemizde tespit edilen Hindistan varyant virüslerin ülkemizde yayılmasında en önemli kaynak olduğu düşünülen yurtdışından ülkeye giriş yapanların olabilecek en yüksek süre denetimli bir izolasyonu ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmaması önemli bir eksikliktir.
Son cümle olarak yukarıda yazmış olduğum sebep ve sonuç ilişkilerine dayanarak ülke olarak büyük fedakârlıklar ile devam ettirdiğimiz salgınla mücadelemizde tam kapanma, ekonomik desteksiz sonuca ulaşması çok zordur.

Şevket GÖLÜK

  YORUM YAP / YORUM OKU
Fatma Kahraman   09.05.2021 17:25:17
Ülke olarak salgınla mücadele ettiğimiz bu günlerde çalışanlar olarak ve esnaf olarak yaşadığımız sıkıntıları kamuoyuna duyurduğunuz için teşekkürler ederim.
Zeki GÜRBÜZ   03.05.2021 13:30:45
Şevket Bey, ülkemizde devam etmekte olan koronavirüs salgınında tam kapanma yapılıyor ise bu kapanmadan etkilenen çalışanlara ve küçük esnafa destek olunmalı fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum.Saygılarımla.
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS