Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Orhan Bircan

Salgın (Covid-19) sürecinin eğitim öğretime katkısı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

2019-2020 eğitim öğretim yılı çalışma takvimi açıklanınca bir ilki yaşayacaktık, devlet okulları olarak ara tatil kavramı, ara tatil özel eğitim öğretim kurumlarında zaten uygulanan bir rutindi. Sayın bakanımız Ziya SELÇUK da özel okul kültüründen gelmesi hasebiyle faydasını görmüş olacak ki ara tatilin, devlet okullarında da uygulanmasının olumlu olacağının kanaatine varmıştır. Yönetmelikteki düzenlemeyle ara tatil uygulamasını 2019 -2020 eğitim öğretim yılında başlattı. Elbette ki eğitim camiası, eğitim öğretim adına kısa bir soluklanma olacağından uygulamaya pozitif yaklaştı. Bir yandan beklenen öğretmenlik meslek kanunu bir yandan da hayata geçirilmesi gereken projeler… Bütün camia bir koşuşturma içindeyken insanlığın ve devletlerin öngöremediği, takvimleri alt üst eden eğitim öğretimin seyrini değiştiren, çoğumuzun salgın diye bildiği ulusal literatürde, pandemi olarak adlandırılan covid-19(koronavirüs) hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi. Hızlı bir şekilde hayatımızdan çıkıp gideceği de öngörülmüyor. Her şeye rağmen bütün dualarımız salgının vakalar ve ölümler çoğalmadan; yıpranan psikolojilerimizin, daha da vahim bir hale gelmeden hayatımızdan çıkıp gitmesidir.

Salgının elbette, bulaş riskinin en çok olduğu yerlerin başında eğitim öğretim kurumlarımız geliyor. Bu yüzden okullar 16 Mart 2020'de nisan ayında girilmesi gereken bir haftalık ikinci ara tatil öne çekildi. Salgın, göz önünde bulundurulunca tatilin uzayacağının da bir ön işaretiydi. Bundan sonra eğitim öğretim adına yaşanacakların kaygılarını millet olarak taşıdığımız bu süreçte, geçmişte adını sık sık duyduğumuz uzaktan eğitim ve uzaktan eğitimle birlikte EBA(Eğitim Bilişim Ağı), EBA Tv hayatımıza uygulamalı olarak girdi. Aslında eğitim camiası EBA'ya çok da uzak değildi. Uzaktan eğitimden, ara ara öğretmenlerin EBA'dan yararlandığı, youtube sosyal medya ağı üzerinden öğretim gerçekleştirdikleri, hatta öğretmen ve velilerin çoğunun okuldaki kazanımların pekiştirilmesi ve öğrenci takibi açısından whatsapp gruplarından faydalandıkları herkesin malumudur. Zaten Eğitim öğretimin geçmişinde açık lise dersleri, TRT Okul adıyla TRT 2'de verilmekteydi.

Zamanla açık öğretim fakültesi dersleri de verilmeye başlandı. Uzun lafın kısası Millet olarak uzaktan eğitimle yeni tanışmadık, hayatımızda zaten vardı. Hayatımızda olmayan sadece Covid-19 ve uzun süreli yüz yüze eğitimin olmayışıydı, tam da bu noktada uzaktan eğitimin destekleyicilik sıfatından sıyrılıp, eğitim öğretimin merkezinde yer alması gerekiyordu. Aynı zamanda yüz yüze eğitimin vasfını da kendisinde barındırması gerekiyordu, bu vasıf da canlı derslerle sağlanmış oldu. Artık öğretmen öğrencinin evine uzaktan misafir oluyordu. Bizler yıllar önce Hababam Sınıfı'nın, usta oyuncusu Münir Özkul'un hayat verdiği idealist öğretmen Mahmut Hoca'nın “Okul sadece dört yanı duvarlarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir.'' Cümlesini bu salgın sürecinde tam manasıyla idrak ettik. Elbette ki salgın olumlu bir vaka değil. Bu sürecin, bize kaybettirdiklerinden çok kazanımlarına odaklanmamızın lehimize olacağının kanısındayım. Uzmanların, televizyon programlarında ve sosyal medyada sık sık dile getirdikleri, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sözlerini özellikle eğitim öğretime uyarlayacak olursak, hayatımızda yüz yüze eğitimle birlikte artık uzaktan eğitim de yer alacak. Bizler salgın ortadan kalksa bile uzaktan eğitimi sürdürmeye devam etmek durumundayız.

Özellikle ilk, orta ve lise kademelerinde EBA'yı yüz yüze eğitime destek olarak daha sık kullanacağız. Kazanımların, okulda etkileşimli tahta veya projeksiyonlar vasıtasıyla verilmesi ve bunların evde pekiştirilmesi; öğretmen ve velilerin fotokopi yükünden kurtarılması, zamanın daha verimli yönetilmesi noktasında EBA eğitim camiasının adeta yardımcısı olacaktır. Yüz yüze eğitim yani örgün eğitim, eğitim öğretimin sağ koluysa, uzaktan eğitim de sol koludur; bu açıdan bakınca millet olarak eğitim öğretimde bir yarıyılı kaybetmiş olsak da, bu süreçte MEB tarafından içeriği zenginleştirilmiş ve öğretmenlerin katkıda bulunduğu uzaktan eğitim, bütün olumsuzluklara rağmen salgın sürecinin, eğitim ve öğretime en büyük kazanımıdır. Milletçe 2020-2021 eğitim öğretim yılının kayıpsız geçirmemiz dileğiyle…

Orhan BİRCAN

  YORUM YAP / YORUM OKU
ORHAN BİRCAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS