Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Saim Gücük

OKUL LAZIMDIR !

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Dünya ülkeleri içerisinde gelişim gösterdiği, ilerlemesi ile göz odağı olduğu söylenen ülkemizde göz ardı ettiğimiz unsurların farkına vardığımızda çok geç kalmış olacağız. Bir önceki yazımızda bırakın okusunlar başlığı ile sizlerle olmuş ve öğrencilere yapılan, aslında yapılmayanlardan bahsetmiştim; şimdiki yazımızda ise yine benzer bir konu ile okullara yapılan, aslında yapılmayanlardan bahsetmek istiyorum.

Bir okul düşünün ki binlerce öğrenciye hizmet vermek adına kurulmuş bir yapı, ancak bu yapının etkin kullanılmaması adına bakanlık elinden geleni yapmakta, örnek vermek gerekir ise binlerce öğrenciye hizmet veren kurumda iki adet temizlik görevlisi mevcut ve özürlü kadrosundan, okula girişte – kayıt zamanı dâhil olmak üzere hiçbir surette velilerden para toplanması yasak, Milli eğitim bakanlığı olarak okullara yapılacak olan giderlere karşılık herhangi bir ödenek yardımı yok!Bir çelişki yumağı, temizlik yetersiz, kurumun her yeri kırık, bozuk, su akıntılarından dolayı sınıflar rutubet içinde, sıralar tam anlamıyla kullanılamaz haldeve vb. birçok örnek… Okul müdürü çaresiz, öğretmenler çaresiz, okul aile birliği çaresiz buna karşılık binlerce öğrenci ise tam anlamıyla mağdur. Öğretmenler sabah ve öğlen olmak üzere iki vardiya olarak sınıfları pas pas yapmaktalar, pek şikâyetleri olmasa da her şey çocuklarımız için deme gücüne de sahipler; Öğretmenlerimize özverilerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. İlçe ve merkez Milli eğitim müdürlükleri bu tür sorunları nasıl görmezden gelirler, Valiler olayın üzerine gitmezler. Bakanlık öğrencilerimiz için önemli olan bu durumu nasıl kulak arkası edebilirler, özel okullar gibi imkanı olmayan devlet okullarının bu denli ikinci sınıfa atılması kabul edilebilir bir durum değildir ! İçinde bulunulan ortamın iyileşme sürecinden uzak olması, dar gelirli vatandaş sayısındaki fazlalık ve bağlı birçok nedenlerden dolayı devlet okulu olarak adlandırılan bu kurumlara ihtiyaç devam edecektir.

Devletin, bu ihtiyaçları görmezden gelerek kurumlara yardım etmemesi, öğrencileri sağlıklı eğitim sisteminden uzaklaştırmaktadır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerde sistem kaynaklı isteklendirme eksikliğinden dolayı yeterli eğitimi almakta zorlanmaktadır. Bu durum karşılıklı mutsuzluk ve başarısızlık getirmektedir. Atatürk’ün sözleri ise her şeyi özetlemektedir. ‘Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.’ Eğitim kurumlarına biran önce gereken mali desteğin sağlanması ile birlikte veli sisteminin de dâhil edileceği bir yasal düzenlemenin getirilmesi gerekmektedir. Böyle bir unsurun gerçekleşmesi sonrası kurumlar gerekli düzen sağlanmış, öğretmenlerimiz gereksiz iş yükünden kurtulmuş ve kendilerini öğrencilerine odaklamış olacaklardır. ‘İlim ve fen çalışmalarının merkezi okuldur. Bundan dolayı okul lazımdır. Okul adını hep beraber hürmetle, saygıyla analım.’ M.Kemal Atatürk
SAİM GÜCÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS