Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

'Şah ve Mat'a doğru PKK...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Büyük kazanımdan büyük yenilgiye doğru döşenen taşlar baş döndürücü bir hızla ilerliyor. PKK sorunu artık NATO uzerinden bir devletler sorununa dönüşüyor.

Öyleki 7 Haziran sonuçlarını kendi örgütsel çıkarlarına feda eden PKK git gide PYD üzerinde bir kambura dönüşerek PYD'nin IŞİD'e karşı elde ettiği meşruiyeti de Türkiye'ye karşı tekrar şiddete baş vurarak yok etmek üzere.

İran ve Suriye'nin Rojava güvencesi bugün için bumerang gibi gelip PKK'nın kalbine bir hançer gibi saplanıyor. Hele ki Rusya'nın Türkiye ile bu gerginliği bir kazanım yerine kaybedilen bir oyuna dönüşüyor. ABD'nin PYD'yi ısrarla PKK'den ayrı görmesi daha fazla sürdürülebilir bir oyun olmaktan çıkıyor. Eğer PKK Türkiye'de şiddete başvurmasaydı bu organik ilişki hiç de sorun olmayacaktı.

Ama PKK'nin bu tavrı Türkiye'nin PYD ile PKK arasındaki ilişkiyi sürekli gündemde tutması ABD ve NATO hukukunu masaya yatırmaya götürüyor. ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak görmemesindeki esas neden de bu. "PYD ile PKK aynıdır" derse bu NATO açısından bir dağılma nedeni olur. Türkiye ise ısrarla "PYD ile PKK aynıdır" tezini savunurken ABD'yi bu en zayıf halkasından vurmaya çalışıyor.

Nitekim ABD'nin "PYD bizim için stratejik müttefik değil taktik müttefiktir" demesi de bundan kaynaklanıyor. Bu sorunu aşmak adına IŞİD ile 'karada mücadele eden başka bir güç yoktur' hamlesine Suudi Arabistan öncülüğünde bir kara ordusunun Türkiye üzerinden IŞİD'e karşı harekete hazır hale getirilmesi PKK'nın PYD'nin güvencesi adına Türkiye'ye karşı başlattığı savaşı da artık sürdüremez duruma sokuyor.

Eğer PKK çok yakın zamanda Türkiye'ye karşı silah kullanmaktan vazgeçmezse PYD'yi de kaybedecek bir tasfiye sürecini yaşayacaktır. Amerikalıların PYD'ye olan baskıları ve onu IŞİD'e karşı kendileriyle hareket etme konusundaki baskıları PKK'nin bu baskılara karşı iki seçenek üzerinde durmasını sağlayacak gibi.

1. PKK Türkiye'de silaha son verip siyasetin önünü açacak hızlı bir stratejik hamle yapıp PYD'nin meşruiyeti üzerinden kendisini yeniden tarif ederse tasfiyeden kurtulur.

2. PKK Türkiye'ye karşı şiddete devam eder .Bu da artık tümüyle bir İran örgütü haline geldiğinin göstergesi olur. Türkiye üzerinden IŞİD'e karşı geliştirilecek arap ülkeleri operasyonu sonucu PYD'ye de kaybettiren bir aktöre dönüşür.

Yani PKK için "şah ve mat" hiç uzak görünmüyor.

Bu kadar karmaşık ve çok hızlı karar alma iradelerinin yaşandığı bu günlerde böylesine hayati değerdeki stratejik aklı gösterecek bir PKK aklı var mı? 

İşte o konuda şüpheliyim. Liderliğini dağda Cemil Bayık'ın legalitede'de Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yaptığı bir siyasi mekanizma böylesine ahtapot kollarına dönüşmüş satranç tahtasında akla yakın karar verebilmeleri çok zor görünüyor. Galiba bu da Kürtlerin kaderi olsa gerek...

  YORUM YAP / YORUM OKU
egenç   08.02.2016 14:18:14
Hele Figen bu işe karar verenler arasındaysa PKK yı kimse kurtaramaz. Cemilin dağda alacağı karar da Figenden iyi olamaz.
Recep Akıl   08.02.2016 02:24:00
Kürtler kaderlerini değiştirebilirler oysa. Yeter ki yüreklerindeki o korkudan kurtulsunlar ve PKK'ya güçlü bir sesle 'Hayır, yeter artık,' deme cesaretini gösterebilsinler.
Cemal Toptancı   08.02.2016 01:31:07
PKK ve bileşenleri Satranç tahtasındaki piyon rolünden kurtulmadıkça ve bu durumunu benimsedikçe, Türkiye'ye karşı silahsız bir harekete dönüşme lüksü olmayacaktır. PKK'nin en büyük handikapı, kendi iradesiyle, oyundaki rolünü oynamaktan mahrum oluşudur. Bunun nedeni de Kürd halkının ebeliğini yapmadığı ve tasvip etmediği neseb-i gayri sahih ve hayırsız bir evlat olarak, kendisine dayatılması olmuştur. Türkiyeli Müslüman Kürd halkının, bütün mazlumiyetlerine rağmen Suriyeli Kürdlere karşı, tedbirli duruşuna da ne yazık ki neden olmaktadır.
Murat Daşdan   08.02.2016 01:06:39
Bu aşırı pozitifleştirilmiş moral aşılayan yazıdaki her şeyi anlarım da, sondaki o faşist cümle bütün o güzel paragrafın itibarını yerle bir ediyor. Türk'ün kürde, kürdün Türk'e üstünlüğü yoktur. Sağlıcakla.
Vaner Alkaç   07.02.2016 23:09:17
Ilhami bey şu anda Rusya'nın alana girmesi ve muhalefeti tasfiye ederek Obama politikasını bozması ile pkk nın doğru yere yatırım yaptığı izlenimi oluştu. ABD pkk kozunu kaybetmemek için Türkiyeyi zorluyor. Ve Türkiye fırat batısında bile bir şey yapamaz durumda. Rusya deli dana gibi iken Türkiye neredeyse neoconcular iktidara gelsin diye dua ediyor. Bence çember Türkiye açısından daralıyor. Şah hamlesi radt gele olmamalı.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS