Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Resüsitasyon ve Pandemide önemi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Sağlık biliminde kalbin ve solunumun aniden durması gibi acil vakalarda uygulanan yöntemlerin bütününe Yaşam Desteği (CPR) denilmektedir.
Yaşam Desteği (CPR), kalp masajı veya suni solunum olarak da bilinir, ani kalp durması ya da boğulma gibi vakalarda kişiyi hayata döndürmek amacıyla uygulanan ilk yardım yöntemidir.
CPR, “kardiyopulmoner resüsitasyon”un kısaltılmış halidir. “Kardiyo” kalbi, “pulmoner” akciğerleri, resüsitasyon ise solunumu veya kan dolaşımı durmuş bir kişiye dışarıdan yapılan destekleyici müdahaleleri ifade eder. Bu uygulamanın hayati önemi vardır.
Bu müdahalelerin herhangi bir ilaç veya cihaz kullanmadan yapılan kısmına “Temel Yaşam Desteği” denir. Bu müdahaleyi yapabilecek kişinin acil tıp eğitimi almış olması gerekmektedir.
Ülkemizde mesleki olarak acil tıp eğitimi İlk ve Acil Yardım programı adı altında üniversitelerimize bağlı olarak eğitim/öğrenim veren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında verilmektedir.
Acil Tıp Teknikeri (ATT) ünvanıyla mezun olan sağlık personelinin çalışma hayatındaki usul ve esasları 26 Mart 2009 tarih ve 27181 sayılı resmi gazetede yayınlanan “AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERLERİ İLE ACİL TIP TEKNİSYENLERİNİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR TEBLİĞ” yönetmeliği ile belirlenmiştir.
Ülkemizde ağır bir şekilde devam eden Korona Virüs (Covid-19) salgınında sağlık cephesinin en önünde büyük fedakârlıklar, zorluklar içerisinde çalışmakta olan Acil Tıp Teknikerleri büyük bir saygı ve alkış hak ediyorlar.
Dünyamızda hızla gelişen bilimsel ve teknolojik gelişmeler sağlık profesyonellerinin eğitiminde, mesleki gelişimlerini sürdürmede doğru stratejilerin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır.
Sağlık sisteminin topyekûn bütün fertleri başta olmak üzere, milletçe salgın hastalıkla mücadele verdiğimiz ve bu zorlu sürecin devam ettiği geçtiğimiz hafta sonu olan 23 Ocak 2021 Cumartesi günü “Resüsist Pandemi” temalı 7. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon Sempozyumu online (çevrimiçi) olarak yoğun bir katılımla düzenlendi.
Acil Tıp Teknikerleri Derneği tarafınca düzenlenen sempozyuma meslek alanım olmasa da ilgi alanımda olduğu için bende kayıt oldum ve takip ettim. Sempozyuma T.C. Sağlık Bakanlığından yetkililer, üniversitelerimizden öğretim üyeleri ve Acil Tıp Teknikeri olarak sağlık alanında çalışanlar yoğun katılım gösterdi.
Alanında uzman konuşmacıların katılımıyla bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı sempozyumda özellikle pandemi sürecinde yaşadığımız sorunlara karşı ortak hareket etmenin önemine vurgu yapımlı ayrıca acil tıp sistemimizin gelişimine rehberlik yapacak kararlar alınmıştır.
Buradan sempozyumu düzenleyenleri, emeği geçenleri ve tüm katılımcıları tebrik ediyorum.
Zor bir dönemden geçtiğimiz bu pandemi günlerinde tüm milletimizin gördüğü gibi toplumun sağlık sorunlarında acil tıp müdahalesi büyük önem arz etmektedir. Bu eğitimi almış Acil Tıp Teknikeri/Teknisyeni ünvanlı sağlık personellerimize daha çok kadro verilerek ülke insanımıza acil durumlarda daha iyi sağlık hizmeti verilebilir.
Son olarak ülkemizde acil tıp müdahalesine, eğitimine ülkemizde daha çok önem verilmesi gerekliliğinin altını çiziyor ve tüm sağlık yetkililerimizi bu konuda harekete geçmelerini bekliyoruz.

Şevket GÖLÜK

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
Adem KARTAL   30.01.2021 16:00:56
Bir Sağlık Teknikeri olarak yazınızı bir solukta okudum. Pandemi döneminde yaşanan sıkıntıları ve mesleki sorunlarımızı kamuoyuna duyurduğunuz için teşekkürler.
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS