Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Rest ve jest arasındaki fark sadece 'R' harfi mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Evet kelime olarak bakarsanız sadece 'r' ve 'j' harflerinin yerlerini değiştirerek ister 'jest' ister 'rest' dersiniz.Ancak mana olarak baktığınızda sadece harflerin yer değiştirmesiyle tüm anlamın değiştiğini görürsünüz.Jest , beklenmeyen anda gerçekleşmesine rağmen her zaman kabul görüp takdir edilir. Rest ise elinde ne var ne yoksa karşı tarafı bitirmeye yönelik bir hamle olarak algılanır.

Sayın Bahçeli'nin jest ve rest arasında sadece bir harf fark var demesi iyi anlaşılmalıdır.Cumhur ittifakının çok sağlam temeller üzerinde ilerlediği söylenebilir mi ? Ağır aksak ilerlediği söylenebilir ama çok sağlam olduğu söylenemez.Çok değil daha bir ay kadar önce Sayın Bahçeli'nin grup konuşmasında söylediği ve tüm grubun ayakta büyük bir coşkuyla alkışladığı şu sözleri ''Hiçbir ittifak daha diğer tarafın dayatmasıyla, parmak sallamasıyla yaşamayacaktır. Hiçbir ittifak çatladı, çatlıyor ihbarlarıyla, şartların kollanmasıyla varlığını devam ettiremeyecektir. AK Partisi içinde ittifakı dinamitlemek isteyenler taklalar atabilirler. AK Parti içinde ittifaka karşı olanlar göbek atabilirler. Yasal zemin aramaya son vermenin vakti gelmiştir. Bu kronikleşmiş süreci uzatmanın anlamı ve alemi yoktur. Mart seçimlerinde herhangi bir ittifak ihtimali kalmamıştır. Parti olarak mahalli idareler seçimlerine yönelik ittifak arayışımız artık kalmadı''.

Bu sözler gelişi güzel söylenmiş duygusal yoğunluktan dolayı kelimelere dökülmüş ifadelerdir diye geçiştirilebilir mi ? Hatta siyasetin doğasında var, bu tür atraksiyonlar denebilir ama asla öyle değildir.Elbette Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bu sözlere ''MHP farklı bir tercih yaptı. Madem 'Biz yolumuza' diyorlar, biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz.diyerek cevabı vermişti.

Sonuçta bu restleşmenin artıları eksileri mutlaka düşünüldü ve tartışıldı ki yeniden ittifak görüşmeleri yapıldı.MHP bazı illerden adaylarını geri çekti.Tavanda bu denli yüksek perdeden restleşmeler ardından hiçbir şey yokmuş gibi ittifaka devam kararı almalar tabanlara ne denli yansıyor onlarda aynı şekilde mi düşünüyorlar ? İşte asıl mesele budur.

Bir taraftan Cumhur ittifakının hayati öneminden bahsedip,yerelde Cumhur ittifakının başarısız olması durumunda ''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'' nin 1 Nisan günü tartışmaya açılacağını söyleyeceksiniz diğer taraftan 'Rest' derken hem toplumdaki hemde kendi tabanınızda ki hassasiyeti hesaplamayacaksınız.Bunlar gerçekten ya büyük çelişkilerdir yada çok ince ve keskin düşünülmüş hamlelerdir.

Cumhur ittifakı yerelde,genelde her şartta milletin bekası için birlikte yürümeye karar vermiş bir anlayış olarak millete anlatıldı ancak davranış biçimi ve söylemler böyle olmadı.Neyse ki liderlerin siyasi zekasıyla süreç fazla yıpratılmadan atlatıldı.Ancak bu durumun MHP tabanına tam manasıyla anlatılamadığını görüyorum.Liderlerin bu kadar hızlı fikir ayrılığına düşmesi , aynı şekilde yine hızlı bir şekilde birlikte hareket etme kararı vermeleri kendileri açısından siyasi zekalarının ürünüdür.. Önemli olan tabanların bu durumu nasıl algıladığıdır.

Seçim sonuçları bu zekanın millet tarafından verilecek not karnesi olacaktır.Rest ve Jest arasındaki fark bir harf kadar yakın olarak görülüyorsa ve bu açıkça ifade ediliyorsa ihtiyatlı olmanın büyük faydası olacaktır.MHP tabanı tek bir sözle hareket etmediğini,etmeyeceğini olağanüstü kurultayların istendiği süreçlerde göstermiştir.Örneğin Ankara'da MHP ve AK Parti oylarını toplayıp bunların bütünü üzerinden bir sonuç çıkarmak doğru olmaz.Seçmen tercihi koşullara ve adaya göre değişir toplum sosyolojisinin özünde de bu vardır.31 Mart'ta sandıktan çıkacak sonucu görmeden geçmişteki yerel seçim sonuçlarına bakarak herhangi bir ilde veya ilçede AK Parti ve MHP oylarını toplayarak bir kazanım rehavetine kapılmak rest ve jest arasındaki anlam farkına denk düşebilir.

Dolayısı ile sadece bu toplamdaki oylar üzerinden yapılan değerlendirmeler sağlıklı sonuç vermeyecektir.AK Parti bugünlere bütün kitlelerden oy alarak geldi tüm bölgelerin partisi oldu yine aynı hassasiyetle hareket etmelidir aksi halde telafisi zor sonuçlarla karşılaşabilir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS