Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Rahatsızlık Türkiye'nin çaresizliği yenmesinden geliyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Rahatsızlık Türkiye'nin öğretilmiş çaresizliği yenmesinden geliyor

Türkiye-ABD ilişkileri bugüne mahsus değil geçmişte de birçok kez kırılma noktaları yaşamıştır.ABD kabul etmeliyiz ki her dönem Türkiye'de çeşitli vasıtalarla siyasete müdahale etmeye çalışmış,kendi çıkarları doğrultusunda operasyonlar çekmiştir.Bu konuda ABD başarısız oldu diyemeyiz içeriden aldıkları desteklerle Türkiye her ayağa kalktığında önünü kesmişlerdir.

Güçlü bir Türkiye değil ABD'nin sözünden çıkmayan-çıkamayan bir Türkiye ABD için ideal bir müttefiktir.Çünkü yakın tarihimize kadar böyle alıştırıldı karşı çıkışlarda ise darbeler yaptırıldı tekrar dedikleri oldu.En son yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişiminin baş aktörü ABD'de saltanat hayatı yaşıyor.ABD'nin darbeler konusunda sicili çok kabarık birçok ülkede istediği darbeyi yaptırdı. Peki ne oldu da ABD Türkiye ilişkileri bu kadar gerildi ? Türkiye eski Türkiye olmaktan çıktı. Ortadoğu'nun sessiz sedasız ağzına vur lokmasını al denilen çocuğu Ortadoğu'nun tüm sorunlarına müdahil olmaya başladı o sessiz çocuk bir anda Ortadoğu'da aktör oldu.Bütün dertleri budur nasıl olurda bizden izinsiz ayağa kalkarlar.Karşınızdaki ülke nihayetinde ABD kırk filmin tezgahını aynı anda kurup yönetecek bilgiye belgeye sahip olabilir ancak bu kesin galip geleceği anlamına gelmez.Vietnam ve Afganistan'da istediklerini yapamadı.

ABD'nin Türkiye politikaları çökmüştür. ABD Türkiye'de başarısız olmuştur.Ortadoğu'da uyguladığı siyaset tutmamıştır.

Tüm bunlara baktığımızda ABD'nin sessiz sedasız çekileceğini söylemek hayalcilik olur nitekim onlarda çekilmedi.Tüm enerji koridorlarına hakim olmak isteyen ABD Türkiye'nin kendi planlarını bozmasından,Rusya'yla yakınlaşmasından olağanüstü rahatsız.İşte bu sebepten dolayı Türkiye'nin 40 yıldır mücadele ettiği terör örgütlerini destekliyor Suriye'de onları kullanıyor.Büyük devlettir çıkarı menfaati neyse onu yapar.Ancak bu kanlı tezgaha düşen örgütler ve onları destekleyenler, ABD'nin ipiyle kuyuya inenlerin asla yukarı çıkamadığını görmüyorlar mezarlıklar bu konuda sayısız örneklerle doludur.

Değirmenini kanla döndürenler,geçimini kanla sağlayanlar için kimin kanının aktığı önemli değildir yeter ki kan olsun.

ABD'nin Kürtler üzerinden kurduğu tezgah Türkiye düşmanlığıdır.Bugün PYD ve PKK'ya destek veren ABD için Suriye'de kimin öldüğü önemli değildir kim ölürse ölsün ABD'nin kanlı değirmeni dönsün ona bakarlar.Ortadoğu'da ve Türkiye'de tüm Kürtler uyanık olmak zorundadır,güçsüz bir Türkiye Türkler kadar Kürtlere de insanlığa da zarar verir. ABD Savunma Bakanı James Mattis'in “YPG'yi PKK'dan ayırıp PKK'ya karşı savaştırabiliriz” demesi açıkça şunu gösteriyor ABD yeri geldiğinde kendi kullandığı örgütleri bile birbirleriyle çatıştırabilir ki daha çok Kürdün kanı aksın.ABD PYD üzerinden Kürtlere şirin gözükmeye çalışıyor. Kürtleri Kürtlere karşı silah olarak kullanıyor.Kürtlerin dostu ABD değil Türkiye'dir.Mattis'in yaptığı açıklama değil itiraftır.

ABD Mesut Barzani'ye de aynı tezgahı çektiler 'devlet kur' dediler .Adam harekete geçince komşu ülkelerin tepkileri yükselince ortada bıraktılar sahip çıkmadılar.Olan kime oldu orada yaşayan nüfusa ellerindeki kazanımlardan oldular. Şimdide aynı kanlı planı uyguluyorlar bütün Kürtler bu oyunu görmelidir.

ABD'nin Türkiye'yi güçsüzleştirme operasyonları bitmiyor.ABD'deki Halkbank davası da senaryonun parçasıdır.Biraz onuru haysiyeti olanlar dahil herkes bu ülkenin ekmeğini yiyen suyunu için her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bağırarak şunu söylemelidir 'Sen kimsin benim yapacağım ticarete karışıyorsun dünyanın öbür ucundan bizi yargılıyorsun'?.'Güçlüyüm' diyorsan 'biz Allah dışında hiçbir gücü tanımıyoruz' demeliyiz.Topyekün bu oyunlara karşı durmalı ve devletimizin yanında olmalıyız.ABD 11 bin kilometre uzaktan gelecek Suriye'de belirleyici olacak Türkiye 50 metre uzaklıkta sınır güvenliğini sağlamak için harekete geçtiğinde 'Ne işiniz var Suriye'de '? sorusuna muhatap olacak öyle mi ? Elbette bu kabul edilebilir bir durum değildir.Ne kadar güçlü ülke olursa olsun bu kabul edilebilir bir durum değildir.Ve aynı sorunun muhatabıdır.' ABD senin ne işin var burada' ? .Ki bütün dünya biliyor ne işi olduğunu.

Türkiye eski Türkiye değildir aciz değildir.Ölünmesi gerekiyorsa hepimiz ölelim ancak kafamızı artık önümüze eğmeyelim.Normalleşmenin yolu buradan geçiyor.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS