Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Popüler olacak 15 meslek! Tercih yapacakların dikkatine..

Popüler olacak 15 meslek! Tercih yapacakların dikkatine..
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Eğitim - - Editör: Hazal Palavar

İlköğretimden başlayarak, lise, üniversite ve sonrasına kadar en nihayetinde iyi bir meslek edinebilmek için çalışıyoruz. Zira meslek seçimi, şüphesiz hayatımızın en önemli kararlarından biri.

Birçok insan bu önemin ayırdına varmadan, seçtiği meslek dallarında daha sonra mutsuz olabiliyor. Meslek seçimlerimizde bir başka önemli nokta ise, söz konusu mesleğin günümüzde ve gelecekte iyi bir getirisinin olup olmayacağı.

a1

Bazı meslekler sürekli gelişen teknoloji sebebiyle eriyip giderken, bazı meslekler de bu rüzgâra kendilerini adapte edebiliyor. Ve işte yakın bir gelecekte ismini daha sık duyacağımız meslekler...

1. AKTÜRERYA UZMANLIĞI

Aktüerya uzmanları insanların yaşamını etkileyen ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi durumlar için ve bununla beraber mal varlığını etkileyen hırsızlık, yangın, kaza, sel ve deprem gibi öngörülemeyen durumlar için risk analizi yapar. Yaşanan olayların finansal etkilerini gidermek için güvenlik tedbiri olan programlar hazırlar. Gelecek yıllarda da finans sektörünün önü oldukça açık gözüküyor.

B1

2. YAPAY ZEKA UZMANLARI

Gelişen teknolojiyle birlikte robotların hayatımıza dahil olması artık kaçınılmaz. Önümüzdeki 30 senede bu alanda büyük bir ilerleme kaydedileceğini düşünürsek robot yazılımları ve modelleme yapmak için yapay zeka uzmanlarına gereksinim doğuyor.

C1

3. ROBOT MÜHENDİSLİĞİ

Robot mühendisleri düşük maliyetli, daha süratli ve teknolojiyi yakalayan robotlar yaratırken onların bakım ve onarımlarını da unutmamak gerek. Bu sebeple robot bakım teknisyenlerine de ileride ihtiyaç duyulacağına kesin bir gözle bakılıyor.

d1

4. 3D YAZICI MÜHENDİSLİĞİ

3D yazıcılar bilgisayarlarda çizilmiş objeleri deyim yerindeyse elle tutulur duruma getiren cihazlar.  Bu cihazların yaratıcısı 3D yazıcı mühendisleri önümüzdeki yıllarda en fazla aranan meslek gruplarından biri olacak.

E1

5. BULUT HESAPLAMA UZMANLIĞI

Bulut hesaplama, bilişim teknolojileri kaynak ve kabiliyetlerinin servis olarak sunulmasıdır. Bu işlemi gerçekleştirecek olan kişiler de bulut hesaplama uzmanları olarak karşımıza çıkıyor. En fazla para kazandıracak mesleklerden biri olması bulut hesaplama uzmanlığını cazip kılıyor.

F1

6. GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ TASARIMCILIĞI

Giyilebilir teknoloji terimi aksesuar olarak kullanabildiğimiz teknolojik aletleri ifade ediyor. Ürünlerin giyilebilir bir teknolojiye sahip olabilmesi için kablosuz bluetooth ile bağlanabilmesi gerekiyor. Günlük hayata pratiklik kazandıran bu ürünlerin tasarımcısı olmak geleceğin en ideal mesleklerinden biriyle buluşmak demek.

G1

7. GERİATRİ VE GERONTOLOJİ UZMANLIĞI

Gelişen teknoloji ve tıp sayesinde insan ömrü her geçen gün biraz daha uzuyor. Bu nedenle yaşlılık hastalıkları ve fizyolojik anlamda yaşlanma olgusu sosyo-ekonomik, biyolojik ve sosyolojik bağlamda ele alınarak inceleniyor. Her gün gelişen bu bilim dalı uzman ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

H1

8. VERİ ANALİZ UZMANI

Üretim yapan şirketler, fabrikalar ve tedarik zincirleri 'Büyük Veri'yi analiz edebilecek ve bilgi üretebilecek veri analiz uzmanlarına ihtiyaç duyacak. 5 yıl sonra veri analiz uzmanlığı sektörünün %20'ye varan bir artış göstermesi bekleniyor.

I1

9. WEB TASARIMCILIĞI

İnternetin bu derece gelişip yaygınlaşması daha çok web tasarımcısı ihtiyacını doğurdu. İlerleyen yıllarda bu ihtiyacın daha da artacağı öngörülüyor.

J1

10. VERİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal dünyada daha aktif olan yaşamlarımıza sanal dünyadaki siber saldırılar da dâhil oldu. Hal böyleyken veri güvenliği uzmanları hangi tip bilginin gizli olacağını belirleyip bilginin türüne göre bilgiyi gizleme ve imha etme işlevini üstlenecek.

K1

11. ROBOT KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Gelecekte hayatımızın büyük bir kısmını kaplayacak gibi gözüken robotların hayatımıza yeni meslekler de dahil edeceği öngörülüyor. Robot koordinatörlerinin de gelecekteki görevi robotların tamir ve bakımlarını yapmak, yeni robot ihtiyaçlarını belirleyerek, robotlara yeni yetenekler kazandırmak olacak.

L1

12. ENDÜSTRİYEL VERİ BİLİMCİLİĞİ

Günümüzde veri bilimciliği e-ticaret şirketlerinde büyük önem kazanmış durumda. Endüstriyel veri bilimcileri veriyi çıkarıp hazırlamak, analizler oluşturmak ve elde edilen sonuç sayesinde ürünlerin üretim sürecini sağlamak gibi görevlerle yükümlü. Önümüzdeki yıllarda bu alanda yetkin kişilere daha fazla ihtiyaç duyulacak.

M1

13. FİNANS YÖNETİCİSİ

Bu meslek dalında finans ve yöneticilik kavramları bir bütün oluşturuyor. Herhangi bir kurumda finans yöneticisi olarak çalışan kişi, o kurumun tüm finansal işlemlerini gerçekleştiren kişidir. Finans yöneticisi, kurumun parasal ve kredi gibi ihtiyaçlarını yönetir. İlerleyen yıllarda finans sektörünün daha da gelişeceğini düşünürsek finans yöneticiliği de gözde meslekler arasında yerini alacak.

N1

14. MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Mobil uygulama geliştiricileri mobil platformlar için uygulamalar ve oyunlar hazırlar. Günlük hayatta kişilerin masaüstü platformlardan çok mobil platformlar ile vakit geçirmesi bu meslek dalına olan ihtiyacı her geçen gün daha da artırıyor.

O1

15. EPİDEMİYOLOG

Epidemiyoloji bir tıp bilim dalıdır. Epidemiyolog ise bulunduğu toplum içerisinde hastalık, sağlık ve kazalar ile alakalı araştırmaları yapan kişidir. Bu araştırmayı yapan kişi gerçekleşen olayların hangi sıklıkla olduğunu, toplumun hangi kısmında ve ne şekilde olduğunu da araştırır. Epidemiyologun gayesi topladığı veriler sonrasında gerçekleşen olumsuz olayları azaltmaktır. Uzmanlar, epidemiyologların gelecek 10 yılda en çok kazandıran mesleklerden biri olacağı konusunda hemfikir.

P1


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Refah'ta çadır kampı bombaladı: 40 kişi hayatını kaybetti
İsrail ordusu Refah'ta saldırılarına devam ediyor. Uluslararası Adalet
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS