Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ekin Gün

Pinokyo’yu Bile Geçtiniz!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

HDP, Ankara'da resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin verilen “128 kişinin öldüğü” bilgisinin hatalı olduğunu açıklayarak, kamuoyundan özür dilemiş.

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle: “11 Ekim Pazar günü Kriz Masamızın verilerine dayanarak paylaştığımız bilgi notunda, Barış Mitingi Katliamı'nda 128 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği bilgisini vermiştik. Katliamın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engeller, farklı kurumlardan Kriz Masamıza ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorluklar, kendisinden haber alınamayanların varlığı, Adli Tıp'taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durum, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırmış, verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz. Büyük bir acı yaşanırken, kamuoyunu aydınlatma amacıyla yaptığımız bilgilendirmedeki hatayı kendi siyasi çıkarları için kullanan çevreleri ise kınıyoruz.

HDP kamuoyunu aydınlatma görevini kendi kendine üstüne vazife edinmiş, kendi çaplarında gelin güvey olmuşlar.

Zaten bunlar 7 Haziran seçimlerinde de iktidara falan geldiklerini sanıp “asmayacağız da yargılayacağız” demişlerdi.

E tabi bunların hayatları yalan üzerine kurulu olunca böyle manzaralarla karşılaşmak da pek olağanüstü bir durum olmuyor doğrusu.

Kurdukları kriz masasına da Pinokyo başkanlık ediyor herhalde.

Adı Kriz Masası ama bu masa yeni “krizler” doğurabiliyor hal böyle olunca.

Hatta yalanlar…

128 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayarak güya devletin güvenilirliğini tartışmaya açıp insanları sokağa dökmek için yalanlar üzerine bir yolun kilometre taşlarını döşemek için kolları sıvamışlar.

Zaten bunların sırtlarını dayadıkları terör örgütlerinin kanalı Med Nuçe patlamadan hemen bir saat sonra Twitter hesabından Adana, Mersin ve Hatay'da binlerce kişinin sokağa döküldüğünü haber etmişti.

Tabi niyet başka olunca bunlardan böyle davranışlar beklemek pek de garip olmuyor bizim için.

Öyle ki bunların bu kaçıncı yalanı olduğunu ben sayamadım ama Allah'a şükür geçenlerde Türkiye basınında ve sosyal medyada yalanları arşivleyen bir site kuruldu da Pinokyo'ların burun uzunluğunu ölçebiliyoruz.

Şimdi HDP'nin Temmuz ayından beri gununyalanlari.com sitesinde yer alan yalanlarından bazılarını yazacağım.

Hayatları yalan olduğu için bazı yalanlarını gözden kaçıracak olursam şimdiden özür dilerim.

Birinci Yalan… Fırat Haber Ajansı'nın 9 Eylül 2015 tarihli “Gerillalar ‘Devlet Size Ne Yaptı Ulan' Diyen Başkomiseri Tutukladı” başlıklı haberinde, Özel Harekat Başkomiseri Ersin Demirel'in tutuklandığı iddia edildi. Bu haber kısa sürede birçok gazete ve internet sitesinde yayınlandı. Anadolu Haber Ajansı'nın 10 Eylül 2015 tarihli haberinde Fırat Haber Ajansı'nın söz konusu iddiasında yer alan fotoğrafın, şizofreni hastası bir kişiye ait olduğu ortaya çıktı. Hastane kayıtlarından Ersin Demirel'in hastalık süreci teyit edilirken Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Mustafa N. Namlı'nın yaptığı açıklamalar da bu kayıtları doğrulamıştır. Anadolu Haber Ajansı'nın Ersin Demirel'in gerçek kimliğini ortaya çıkardığı haberinden sonra Fırat Haber Ajansı bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İkinci Yalan… 18 Ağustos 2015 tarihinde HDP ŞIRNAK hesabı Twitter'da ‘An itibariyle Yüksekova' başlığıyla bir fotoğraf paylaştı. Sosyal medyada kısa sürede yayılan fotoğrafın HDP ŞIRNAK hesabındaki iddianın aksine 12 Ağustos 2015'te Çin'in liman kenti Tiancin'de meydana gelen patlamaya ait görüntüler olduğu ortaya çıktı. HDP ŞIRNAK hesabının Yüksekova iddiası kısa süre içinde tekzip edildi.

Üçüncü Yalan… Demirtaş, 21 Temmuz tarihinde Suruç'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında "Şu âna kadar katliamda kaybedilenlerin ailelerine başsağlığı dilemiş değil." şeklinde bir açıklama yaptı. Aynı saatlerde Erdoğan KKTC'de hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek şu açıklamada bulundu: "Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Teröre karşı uluslararası bir mücadele verilmesi gerektiğine inanıyoruz. İnsanlığın mutluluğuna kast etmiş bir olaydır. Bu terör eyleminde ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu vahşeti milletim adına kınıyorum."

Dördüncü Yalan… Selahattin Demirtaş 12 Ekim 2015 tarihinde CNN International'a verdiği röportajda “IŞİD'e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD'in büyümesine göz yumuldu. Türkiye içinde de IŞİD militanlarının biliniyor olmasına rağmen hiçbir tutuklama yapılmadı” dedi. Doğru: Demirtaş'ın IŞİD'e karşı etkin mücadele yürütülmediği ve hiçbir tutuklamanın gerçekleşmediği iddialarının aksine; Türk Silahlı Kuvvetleri Koalisyon Güçleri'nden önce 29 Ocak 2014 tarihinde IŞİD konvoyunu vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 25 Eylül 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada “IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür” dedi. Demirtaş'ın “Türkiye hiçbir IŞİD'liyi tutuklamadı” iddiasını yalanlayan tutuklama haberlerinden bazıları ise şu şekilde: Haaretz'in 11 Eylül 2014 tarihindeki haberine göre Türkiye, IŞİD'e katılmaya çalışan 830 Avrupa vatandaşını sınır dışı etti. Middle East Monitor'un 22 Nisan 2015 tarihli haberine göre Türkiye, IŞİD'e katılmaya çalışan 1300 kişi sınır dışı etti. New York Times'ın 22 Temmuz 2015 tarihli haberine göre Türkiye, IŞİD'le bağlantılı 21 kişiyi tutukladı. Demirtaş'ın “Türkiye hiçbir IŞİDliyi tutuklamadı” dediği CNN International 25 Temmuz 2015 tarihinde “Türkiye yaklaşık 600 IŞİD'liyi tutukladı” haberini verdi.

Beşinci Yalan… 10 Ekim 2015'te Ankara'da tertip edilen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'nde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 95 kişi öldü, 236 kişi de yaralandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş patlamadan 1 saat sonra hiçbir kaynak ve delil göstermeden "Devlet Ankara'nın göbeğinde büyük bir katliama imza atmıştır." dedi. Pek çok tanınmış gazeteci de bu minvalde tweetler attı. İlk bulgulara göre saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinden şüpheleniliyor. Ve üst düzey iki Emniyet yetkilisi de Reuters'a yaptığı açıklamada soruşturmada "tamamen IŞİD'e odaklanıldığını" ifade etti.

Altıncı Yalan… Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde gerçekleşen patlama sonucu 1 çocuk hayatını kaybetti, 3 çocuk yaralandı. Amed Dicle, hesabından bu patlamanın polis tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Fakat patlama PKK'nın okul yakınına bıraktığı roket mermisinin infilak etmesiyle gerçekleşmişti.

Yedinci Yalan… Figen Yüksekdağ 27 Eylül 2015 tarihinde kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Elif Şimşek'in ölümüyle ilgili Erdoğan'ı ve AK Parti'yi suçladı. Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü açıklamada bulundu. 9 yaşındaki Elif'in PKK'lı grup tarafından atılan roketin evlerine isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. 27.09.2015 tarihinde Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yol kapatmak isteyen PKK'lı grup ile polis arasında çatışma çıktı. PKK'lı grubun polisin zırhlı aracına yönelik roketatarlı saldırısı bir eve isabet etti. Olaylar hakkında DİHA, polisin sivillere saldırdığını, halka ateş açarak bomba ve roket attığı iddialarında bulundu. Bölgedeki çatışmadan hiç bahsedilmeyen bu çelişkili iddialar birçok haber sitesinde yer aldı. Nitekim Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'na göre polislerin bomba ve roket gibi saldırı araçları kullanma yetkisi bulunmamaktadır. Ayrıca Diyarbakır Barosu da otopsi raporuna göre Elif'in ölümüne eve isabet eden roketin neden olduğunu ve polis envanterinde roket bulunmadığını açıkladı. DİHA tarafından paylaşılan evin fotoğrafında , Bismil Gündem ve Bestanuçe haber sitelerinde yer alan fotoğraflarda duvardaki roket izi görülebiliyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü roketin terör örgütü tarafından atıldığını doğruladı.

Sekizinci Yalan… Evrensel Gazetesi 20 Eylül 2015 tarihindeki haberinde, HPG'lilerin defnedildiği mezarlıkların iki gün boyunca bombalanmasından sonra iş makineleri ile mezarlıklara giren asker ve özel harekat timlerinin buradaki cami, cemevi ve taziye evini yıktığını, mezarlıklara da zarar verdiğini yazdı. Ancak Muş Valiliği'nden yapılan açıklamada söz konusu bölgede ne cami ne cemevi olduğu, bununla ilgili herhangi bir ibareye de rastlanmadığı belirtildi. Ayrıca yıkım resimlerinde gösterildiği gibi Hz. Ali'ye ait bir resmin de olmadığı, bölgede PKK'ya ait cephanelik ve mahkemelerin kurulduğu bir bina olduğu ve operasyon sonrası valiliğin resmî sitesinde de yıkım öncesi fotoğrafların paylaşıldığı belirtildi.

Dokuzuncu Yalan… HDP 24. dönem Ağrı milletvekili Halil Aksoy, 11 Eylül 2015 günü kendi hesabından bir tweet attı. İlk kez 29 Ağustos'ta paylaşılan görsel Halep'te kız kardeşini bombadan korumaya çalışan küçük bir çocuğa aitti. Halil Aksoy ise bu görseli Cizre'deymiş gibi sundu.

Onuncu Yalan… “Cizre'de derin dondurucuda saklanan çocuk” iddiası birçok kişi tarafından paylaşıldı, haber sitelerinde manşet olarak verildi. İddiaya delil olarak gösterilen fotoğraf İsrail'in Gazze saldırısı sonucu Rafah'ta hayatını kaybeden 2 yaşındaki Raghad Massoud'a ait. Minik Raghad, Kuveyt Hastanesi'nde morgda yer kalmaması sonucu derin dondurucuya konulmuştu. Bu fotoğrafı Cizre'de diye yayınlayan HDP resmi sayfası tweeti özür dilemeden sildi.

Siteden derleyebildiğim yalanlardan bazıları bunlar.

Elbette geçmişe inildikçe ve gün gittikçe bunların yalanlarını görmemek için ya kör olmak lazım ya da kötü niyetli.

Ankara'daki patlamadan 3 saat sonra “inadına HDP” diye yazı yazan Hasan Cemal bu yalanları görür mü bilinmez, görse de zaten “inadına HDP” dediğine göre “inadına yalan” demesi de tuhaf bir durum oluşturmaz kendi pozisyonu için.

Ya da 7 Haziran'dan önce “ben CHP'ye oy vereceğim, siz HDP'ye oy verin” diyen Bekir Coşkun Ankara'daki patlamadan sonra isim vermeden Erdoğan'a “defol git” dediğine göre bu yalanları yüzüne vuranlara da “defol git” der muhtemelen.

Hatta ve hatta Can Dündar “Bu yangını söndürelim, Nemrud'u devirelim” derken HDP'nin bu yalanlarını görmemek adına daha öncesinde dediği “Türkiye IŞİD'e silah yolluyor” yalanını öne atarak HDP'nin yalanlarına bile rahmet okutur.

Bunlara Seyit Rıza'nın o meşhur “her şeyinizle baş ettim ama yalanlarınızla baş edemedim." sözü deva olur mu bilmem ama Pinokyo'ya bile taş çıkartacak bu yalancılar Pinokyo'nun babası Gepetto'nun kemiklerini bile sızlatırlar. Orası kesin.

  YORUM YAP / YORUM OKU
EKİN GÜN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS