Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Burak İğlikçi

Para oyunları ve İstihbarat

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Küresel para oyunları ve istihbarat pek çok kaynakta yer alan bilgilere göre Rothschild ailesinin zenginliklerinin temel sırrı onların birçok bilgiyi önceden bir yolunu bulup elde etmeleriydi. Bugün insider kelimesiyle ifade edilen içeriden bilgi alma hususunda o devirde uzmanlaşan bir aile daha vardı. Bu ailenin kökeni 12. yüzyıla kadar gerilere giden İtalyan asıllı , Alman Thurn ve Taxis ailesiydi. Thurn ve Taxis adıyla iki soyadı olan bu bira imalatçısı zengin bir Almanlaşmış aileydi. İtalya Milan kökenli bu aile 1695 te Kutsal Roma İmparatoru I. Leopold'dan iktidarı 1658 - 1705 prenslik ünvanı aldı. Günümüzde halen Almanya'nın en zengin ailelerinden olan bu ailenin İtalya ve Çekoslovakya'da kolları mevcuttur. 

Kutsal Roma İmparatoru I. Maximillian iktidarı 1486 - 1519 ile 1516 da bir imtiyaz olarak. Viyana - Brüksel bir posta hizmeti servisi kurmuştu. 1595 yılında Thurn ve Taxis ailesinin ileri gelen mensuplarından Leonhard won Taxis , posta idaresinin başı olarak atandı. Bu tarihten sonra bu görev atanmadan Taxis aile fertlerine geçti.
Thurn und Taxis Posta Servisi sonradan servisini Fransa, İspanya ,Portekiz , İtalya, Belçika ve İsviçre'yi de içine alacak şekilde genişletti. Kısacası bu aile Batı ve Orta Avrupa posta servisinin neredeyse tekeline eline geçirmişti. Bu devirde bu işin bir avantajını keşfettiler. Kendileri tüccar olduğu için mektuplardaki bilgileri elde etmenin büyük bir avantaj olduğunu gördüler. Mektuplar bedava istihbarat kaynağıydı. 18 . yüzyıl sonu 19. yüzyıl başında posta tekelini elinde bulunduran Thurn ve Taxis ailesi mektupları açıp mutevasını okuduktan sonra adreslerine teslim etmeye başladılar.
Bu dönemde , Rothschild ailesinin kurucu babası daha henüz Rothschild soyadını almamış olan Frankfurt'ta ikamet etmekte olan Mayer Amschel bir banker ve tüccar için önceden elde edilen bilgilerin, yani istihbaratın özellikle savaş zamanı çok büyük bir avantaj sağladığını fark etmişti. Frankurt şehri Thurn ve Taxis ailesinin posta hizmetlerini yürüttüğü merkezlerden biriydi. Thurn ve Taxis ailesiyle ilişkilerini giderek daha da güçlendirdi. Mayer A. Rothschild 29 Ocak 1801'de imparatorluğun resmi acentesi imperial crown agent hakkını aldı. Böylelikle silah taşıma , vergilerden muaf olma yanında pek çok ayrıcalığın da sahibi oldu. İşte bu ayrıcalıklarla beraber Thurn ve Taxis ailesinden elde ettiği bilgilerle çok büyük güce sahip oldu.
Rothschild'ler istihbaratın, bilgilere önceden sahip olmanın ve hızlı ulaştırma ve haberleşme ağına sahip olmanın ne kadar önemli bir husus olduğunu Thurn ve Taxis ailesiyle olan ilişkilerinde gördüler ve bunu ticari hayatlarında en önemli kural olarak kullandılar. Uzun mesafeler kat eden edebilen Rothschild'lerin at arabaları, Manş Denizi'ni aşan ufak deniz araçları bu aile adına çalışıp haber toplayan,çekleri, senetleri, kıymetli kağıtları,mektupları paraları bu araçla lüzumlu yerlere uşaltıran ajanları ve hepsinden daha önemlisi borsayı alakadar eden haberlerin öncelikle alınarak bunları Londra Paris borsalarında hemen hayata geçirmekti.
Basında yer alan haberlere ve muhtelif araştırmacılara göre Rothschild ailesi dün olduğu gibi günümüzde de istihbarat konusuna çok önem vermekte olup pek çok ülkenin istihbarat teşkilatlarıyla ilişkili emekli CIA, MOSSAD , MI6 , BND gİbi istihbarat kurumlarının ajanlarını, bünyesindeki şirketlerde istihdam ettiği ifade edilmektedir.
Dünya da olduğu gibi kraliyet ailesi ,İngiliz İstihbarat servisleri , politikacılar başta olmak üzere İngiltere'de Rothschild'lerin bütün güç odakları ile bir şekilde ilişkileri vardır.
İngiliz Kraliyet ailesiyle, meşhur spekülatör George Soros gibi birçok büyük finansörle , hatta gizli istihbarat teşkilatları ile yakın ilişkileri vardır. Jacob Rothschild'in babası Victor Rothschild Winston Churchill'in de yakın arkadaşı olup aynı zamanda İngiliz İstihbarat örgütü MI5 ile ilişkisi vardır.
Victor Rothschild aynı zamanda SSCB İstihbarat teşkilatı KGB ajanı olan Anthony Blunt ile de yakın arkadaştı. Kendisinin de Sovyetler adına çalıştığı iddiaları ortaya atılmıştı. Bu hususta İngiliz istihbaratı MI5 'in eski elemanı olan Peter Wright 1915 - 1995 ile Paul Greengrass tarafından yazılan Spycatcher isimli kitap Avustralya ve Kanada'da basılmış, iki milyon adet satarak en çok satanlar listesine girmişti. İngiltere'de Demir Leydi unvanıyla anılan yeni muhafazakar Thatcher hükümeti kitabın Avustralya'daki basımını bile durdurmaya çalışmış, fakat başaramamış, İngiltere'de bir müddet yasaklanmıştı. Bu hususta iki kitap yazılmıştı.Yaşadığımız 21'nci yüzyıl'da bu ve buna benzer savaşlar yoğun bir şekilde devam etmektedir. İstihbarat her alanda, ve çeşitli sektörlerde hayatımızda görünür biçimde devam etmektedir.
İstihbaratı sadece istihbarat servisleri değil özel kurulan düşünce kuruluşları ve çeşitli merkezlerde isteğe göre uzmanlık alanlarını içeren istihbarat rapor ,analizi sunmaktadır.
Ortadoğu da bir çok istihbaratı yapan toplayan paralı askerler ve düşünce kuruluşlarıdır.
Teknoloji ile yakından takip ettiğimiz makaleler, Haber maiyeti taşıyan her şey açık istihbarat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgiyi ve Teknolojiyi gelişen dünya ya göre kullanalım.

Kaynak : Ramazan Kurtoğlu - Burak İğlikçi.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BURAK İĞLİKÇİ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS