Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

'Ulusalcı' ve 'Esedci' CHP, Sosyalist Enternasyonal'e yakışmıyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Hürhaber'den aynen aktarıyorum: "Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'le kıyaslanamayacağını belirtti. Swoboda yaptığı açıklamada, Erdoğan'ı Esed'le kıyaslayan herhangi bir açıklamanın sadece yanlış anlama olduğunu vurgulayarak, "Politikaları meşru olarak eleştirilse de Erdoğan, Suriye halkına yönelik savaş ve teröre devam eden Esed'le kıyaslanamaz" ifadesini kullandı."

Eli kanlı bir diktatörü, masum insanları gözünü kırpmadan katlettiren bir insanlık düşmanı caniyi yani Esed gibi yakalandığı takdirde Lahey'de emrini verdiği katliamların hesabını vermesi gereken bir insanlık düşmanını ülkesinin başbakanı ile bir tutmak sadece büyük bir saygısızlık ve terbiyesizlik değil aynı zamanda katledilen insanlara yapılacak en büyük kötülüktür.

Bu tip bir benzetme "insanlık düşmanının" suçlarını masumlaştırıcı bir bakış açısı olarak değerlendirilir.

Avrupa Parlamentosu Sosyaldemokrat Grup Başkanı Hannes Swobada böyle bir kafa yapısına sahip kişiyle ne konuşabilir?

Son zamanlarda Türkiye'de hükümeti eleştirmek adına ne dediğini bilmeyenlerin saçmalamalarını üzülerek izlemekteyim. Hele öyleleri varki söylediklerinden dolayı Almanya'da yaşıyor olsalar haklarında savcılık soruşturması açılabilirdi.

Hükümeti ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmek amacıyla konuşan ve hatta hukukçu olan bazıları "Hitler Almanyası" benzetmesi yaparken tarih konusundaki cahilliklerini sergilemekteler. Günümüz Türkiye'sinin koşullarını "Hitler Almanyasına" benzetenler Hitler ve onun döneminin Almanyası tarafından katledilen milyonlarca insana saygısızlık yaptıklarını bile farkedemeyecek kadar "cahiller".

Almanya'da bu tarz benzetmeler suçtur. Çünkü bu tarz benzetmeler ile "Hitler vahşeti masumlaştırılıyor" iddiası gündeme gelir.

Günümüz Türkiye'sine "faşist" suçlaması yapanlar "faşizmin" ne anlama geldiğini bilmiyorlarsa "12 Eylül cuntacılarına" sorup öğrensinler!

Sosyalist Enternasyonal üyesi bir partinin başkanı, Suriye'deki vahşetin baş sorumlusu bir diktatör ile kendi ülkesinde demokratik seçimle halk tarafından seçilmiş ve icraatı hala halkın büyük bir çoğunluğu tarafından desteklenen bir başbakanı bir tutuyorsa o zaman onun "demokrasi anlayışından", "insan hakları" gibi konulara ne derece sağlıklı baktığından şüphe etmek yanlış olmaz.

CHP içinde gerçekten sosyaldemokrat olan ve iyi niyetinden şüphem olmayan dostlarımızın artık bir karar verme zamanı gelmiş olsa gerek.

Suriye'de Esed'i destekleyecek kadar "siyasi sapıtma" halinde olan CHP'lilerin olduğu, Türkiye'de cuntacı asker ve sivillerin baş destekçisi CHP'lilerin olduğu, terörün sona ermesi için başlatılan Barış Süreci'ni "ülkeyi böldürmeyiz" saçmalığının arkasına sığınarak savunan CHP'lilerin olduğu, MHP'den daha da milliyetçi çizgilerini "ulusalcı" diye tanımlayarak Türkiye'nin demokratikleşmesinden rahatsız olan CHP'lilerin olduğu, kemalizmi sosyaldemokrasi sanan CHP'lilerin olduğu CHP'de sosyaldemokratların işi zor ve böyle giderse yerleri de yok gibi.

CHP'ye gelinde bu haliyle kesinlikle Sosyalist Enternasyonel'de yeri olmaması gereken milliyetçi bir parti konumunda.

Bazı CHP'liler son zamanlarda Almanya Sosyaldemokrat Partisi (SPD) Başkanı Sigmar Gabriel 19 Mayıs'ta bir CHP etkinliğine katılacak olursa ya da Düsseldorf'ta bir toplantıya katılırsa bu durumu hemen "SPD ile ilişkilerimiz düzeliyor" diye pazarlamaya bayılıyorlar. Oysa gerçek başka.

Sigmar Gabriel ne yapsın?

Her seferinde "hayır" diyecek hali yok. CHP Sosyalist Enternasyonal üyesi olduğu sürece "MHP'ye alınan tavrı CHP'ye almak" mümkün değil.

23 Mayıs 2013 günü SPD 150. yılını kutlayacak. Dile kolay 150 yıl. Böylesine köklü bir sosyaldemokrat partinin kutlamasına CHP Başkanı da katılıyor. Elbette davetli. Çünkü CHP bu haliyle maalesef Sosyalist Enternasyonal üyesi. MHP'yi de geride bırakmış milliyetçi konumuyla orada yeri yok. Ancak bu süreçler ağır işler.

Avrupa Parlamentosu'nda Sosyaldemokrat Grup Başkanı Swobada'nın Kılıçdaroğlu ile randevusunu iptal etmesi iyi bir işaret.

CHP için son uyarı!

CHP ya "titreyip kendine dönecek", ya da "titreyip kendine dönecek".

CHP "ulusalcı kemalizm" ve "çağdaş sosyaldemokrasi" arasında bir karar vermek zorunda!

Aksi takdirde bu kararı Sosyalist Enternasyonal'in vermek zorunda kalması her geçen gün kaçınılmaz hale geliyor.
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS