Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Türkiye’nin PEGİDA’sı CHP’dir!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Almanya’nın sosyaldemokrat partisi SPD, Dresden kentinden çıkıp tüm Avrupa’ya yayılan ırkçı PEGİDA Hareketi’ne kesinkes karşıdır. Hatta Avrupa’da Sosyalist Enternasyonal üyesi tüm sosyaldemokrat partiler PEGİDA’yı lanetlemektedirler. Böyle olması gayet doğal. Çünkü en başta müslümanlara ve müslüman sığınmacılara karşı her türlü ırkçı sloganı atarak düşmanlık tohumları saçan bir ırkçı hareketin Willy Brandt’ın yolunda gittiklerini iddia eden sosyaldemokratlar tarafından desteklenmesi düşünülemez.
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz sevdiğim bir sosyaldemokrat arkadaşımdır. Yıllardır tanırım. Irkçılığa karşı tavrını ve samimiyetini iyi bilirim.

Birileri Martin Schulz’u yanlış bilgilendirmiş olmalı!

Çünkü Martin Schulz PEGİDA’yı desteklemez.

Ancak nasıl oldu ise, PEGİDA’nın gönüllü Türkiye Şubeliği’ni üstlenen CHP’yi desteklemekte.

Sosyaldemokrasi adına oldukça talihsiz bir durum.

Aynı Almanya’da PEGİDA’nın ya da Fransa’da Le Pen’in yaptığı gibi seçimlerde müslümanlara karşı propaganda yaparak oy avcılığı yapan Avrupa’nın bildik ırkçı partilerinin müslüman sığınmacılara karşı yaptıklarını ve dediklerini aynen CHP’de Türkiye’de kopyalamakta. 7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye’de yapılacak olan Genel Seçim kampanyaları kapsamında CHP’nin seçim malzemelerinin başında Türkiye’nin kendilerine kucak açarak sahip çıktığı yüzbinlerce Suriyeli müslüman sığınmacı geliyor.
Aynı Avrupa’daki ırkçı partiler gibi Türkiye’nin PEGİDA şubeliğini üstlenen CHP Suriyeli müslüman sığınmacıları „sınırdışı edeceğini“ seçim vaadi olarak sürekli meydanlarda dile getirmekte.

Türkiye’nin Suriye’nin eli kanlı diktatörü Esed’in kendi halkına uyguladığı zulme karşı çıkarak tüm dünya adına insan haklarına sahip çıkmasına da karşı olan CHP, bu tavrıyla da tüm Avrupa Birliği değerleri ile çelişmekte. Bir yandan eli kanlı diktatör Esed’i destekleyen diğer yandan Esed’e „şirin görünme“ adına onun zulmünden kaçan Suriyeli müslüman mültecileri iktidara geldiği takdirde „sınır dışı edeceği“ sözünü veren CHP sadece Sosyalist Enternasyonal için bir yüz karası değil, aynı zamanda tüm AB Değerleri’ni ve ırkçılığa karşı mücadeleyi savunanlar açısından da kesinlikle tasvip edilmeyecek bir parti konumunda.

Sadece alevi ve sunni diye ayrımcılık yaparak Suriyeli müslüman mülteciler çoğunluk olarak sunni oldukları için onları Türkiye’de istemeyen ve yine aynı nedenlerden yüzbinlerce Suriyeli’yi katleden bir diktatörü destekleyen CHP’nin Avrupa Parlamementosu Başkanı ve Almanya’da sosyaldemokrat şansölye adayı olarak adı da geçen Martin Schulz tarafından desteklenmesini tasvip edemeyeceğimiz „günahları“ bununla da bitmiyor.

Türkiye’de artık annelerin ağlamamasını sağlayan Türklerle Kürtlerin kardeşce yaşamasının temellerini oluşturan „Çözüm Süreci’ne“ en sert muhalefet maalesef yine CHP tarafından yapılmakta.

Türkiye’nin etnik milliyetçi partileri MHP ve HDP ile birlikte „Çözüm Süreci’nin“ başarıya ulaşmaması için özel çaba gösteren bu partinin çok değer verdiğim ve saygı duyduğum Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz tarafından destekleniyor olmasına yıllarca Martin Schulz ile birlikte Avrupa Politikası alanında koşturmuş bir sosyaldemokrat olarak gönlüm razı olmuyor.
Avrupa’daki Türkiye karşıtlarının, Türkiye’nin AB üyesi olmasına karşı olan mihrakların, müslümanlarla sorunlu çevrelerin ve Avrupa’nın aşırı sağcılarının CHP’yi desteklemelerini ve Türkiye’nin Suriyeli müslüman sığınmacılara karşı çıkmalarını çok iyi anlıyabiliyorum.

Türkiye tarihinde Kürtlere yönelik yapılmış en büyük katliam olarak bildiğimiz Dersim Katliamı’nı yapan dönemin iktidar partisi CHP’nin bu konuda bugüne kadar tek bir „özeleleştiri“ bile yapmamış olması ve bugün çirkin bir şekilde „oy deposu“ olarak gördüğü ve istismar etmeye çalıştığı Aleviler’e yönelik en büyük baskıların ve yaşatılan acıların yine CHP iktidarları imzası taşıyor olması gerçeğini birileri dostum Martin Schulz’a ve diğer onun gibi düşünerek CHP’ye destek açıklamaları yapan sosyaldemokrat Avrupalılara hatırlatmalı.

Sosyalist Enternasyonal üyesi olmak maalesef hiç bir partiyi „etnik milliyetçi“ ya da „ırkçı“ kimliklere bürünmekten kurtaramıyor! İşte CHP!

Türkiye’nin PEGİDA’sı konumunda bir parti olan CHP’yi desteklemek en başta AB’nin hepimizin sahip çıktığı tüm değerleri ile çelişmekte.

Avrupa’da vicdan sahibi olan her sosyaldemokratın bu yukarıda dile getirdiğim „utanç kaynağı“ politikaları uygulayan bir partiyi detekleyebileceğine inanmak istemiyorum.

İslamafobi’ye, etnik-milliyetçiliğe ve PEGİDA gibi hareketlere karşı olanlar CHP’ye karşı da tavır almak sorumluluğunu taşımaktalar!
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS