Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Sosyalist Enternasyonal’e MHP’li adayla ihanet!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Tam da 18 Aralık 2013 tarihinde Sosyalist Enternasyonal ve özellikle Almanya’nın 150 yaşındaki sosyaldemokrat partisi SPD dünyanın sayılı liderlerinden biri olan Willy Brandt’ın 100. doğum gününü kutlarken Sosyalist Enternasyonal’e hala üye konumunda olan CHP’de MHP’li bir adayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı yapacağını CHP Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı aracılığı ile yaymaktaydı. Utanmaları gerekir aslında!
Tam bir skandal!
Bir yandan dünyadaki sosyaldemokratlar “yaşamı faşizme karşı direnişin sembolu” olan liderlerini anarken, diğer yandan özellikle Almanya’da “MHP” dendiğinde “Grauwolf (Bozkurt)” olarak tanımlanan ve de her türlü içeriği ile tamamen karşısında oldukları bir partinin namlı bir üyesini Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara için “ideal aday” olarak pazarlamaktalar.
Almanya’daki tüm arkadaşlarımdan ricam bu yazımı Almanca ve İngilizce’ye çevirip AB’deki tüm tanıdıkları sosyaldemokratlara iletmeleri.
Ben ayrıca Almanca makale olarak da ele alacağım bu konuyu SPD nezdinde dile getirmelerini özellikle SPD üyesi olan ve demokrasiye değer veren tüm arkadaşlarımdan sosyaldemokrat bir sorumluluk ve görev olarak beklemekteyim.
CHP, 30 Mart 2013 tarihinde gerçekleşecek olan Yerel Seçimler’de MHP’li adayları kendi üyelerine tercih ederek sosyaldemokrasiye ihanet etmiyor mu?
MHP’nin Sosyalist Enternasyonal üyesi partiler nezdinde tanımlaması açık ve net. Dünyanın hiç bir ülkesinde MHP ideolojisini benimsemiş parti ve üyelerinin değil aday olmak kendileriyle aynı yerde bile bulunmasından büyük rahatsızlık duyan dünya sosyaldemokratları da CHP tarafından aldatılmakta bu tercihle!
Türkiye’de iktidarda olan “AK Parti’yi faşist bir parti” olarak tüm dünyaya şikayet eden CHP, şimdi “güya demokrasi mücadelesi verdiği” Türkiye’de “şöhretli” MHP’li bir adayla ne mesajı vermekte?
CHP “eğer Türkiye’de “MHP düşüncesi” iktidarda olacaksa onu da biz mi getiririz” iddiasında?
2009 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na MHP adayı olarak seçimlere katılan Sayın Mansur Yavaş’ı tanımıyorum. Kendisi dünyanın en “iyi” insanı da olabilir. Ancak konumuz onun şahsen “nasıl biri olduğu değil”.
Türkiye’de kendisini MHP saflarında “doğru yerde” olduğuna inanmış ve de MHP için kavga verirken isim yapmış bir şahsın CHP adayı olması sadece Türkiye’deki sosyaldemokratların değil aynı zamanda tüm dünya sosyaldemokratlarının sorunudur.
Üstelik bu sadece başlangıç.
CHP’nin Uşak kentinde de bir MHP’li aday öngörmesi nedeniyle Uşak’ta CHP üyeleri ayaklanmış durumda.
Dünyanın hiç bir ülkesinde sosyaldemokratlar iktidar hırsı ile “MHP tarzı parti üyelerini” aday göstermezler. Bu sosyaldemokrat düşünceye ihanettir!
Bu “rotasını şaşırmış” CHP’yi ve MHP’li adaylarını teşhir etmek her gerçek sosyaldemokratın görevidir.
MHP’li adaya evet diyen CHP “Türkiye’de tüm barış çabalarına karşıyım” mesajı mı vererek oy toplama sevdasındadır?
AK Parti’yi “Sivas Olayları” nedeniyle eleştiren Alevi dostlarımın “Maraş ve Çorum” sözkonusu olduğunda MHP hakkında neler düşündüklerini bu derece önemsemeyen bir CHP acaba şimdi hangi seçmen kitlesinin oylarına göz dikti?
Çok merak ediyorum Alevi seçmenler her fırsatını bulduğunda MHP’li adayları aday yapmak için uğraşan bir CHP Yönetimi’nin belirlediği adaylara nasıl oy verecekler?
AK Parti’ye oy vermek istemeyen Alevileri yakınen tanıyan biri olarak MHP’li adaya oy verecek Alevilere diyecek tek sözüm olabilir: “Lütfen artık tek kelime söylemeyin, çünkü inandırıcı olamazsınız!
Durum vahim.
Sosyalist Enternasyonal’in CHP isimli taşeron aracılığı ile (istemese de) Ankara’da hatta belki Uşak’ta ve kimbilir başka hangi kentlerde MHP’li adayları var!
Bu Sosyalist Enternasyonal’in onlarca yıllık “faşizme karşı mücadelesine” yapılmış en büyük saygısızlıktır!
150 yaşını kutlayan SPD’nin ve 100. yaşı kutlanan Willy Brandt’ın felsefesini yaşam kavgası olarak seçmiş olanlar artık anlamalıdır: bu CHP sosyaldemokrat değil ulusalcı kemalist ve de MHP’den hiç de uzakta olmayan bir parti konumundadır.
Böyle bir partinin Sosyalist Enternasyonal’de yeri olamaz!
MHP’li adaya göz yuman bir Sosyalist Enternasyonal dünya genelinde inandırıcı olamaz!
Durum budur!
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS