Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Merkel'e dostluk ödülü: Gecikmiş 1 Nisan şakası

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Merkel'e Türk-Alman Dostluk Ödülü gecikmiş "1 Nisan" şakası gibi

"Türk-Alman Dostluk Ödülü'nü" 2013 yılında hangi gerekçe ile Angela Merkel'e vermek mümkündür bunu tespit edebilmek çok zor.
Angela Merkel Almanya'da "Türk-Alman Dostluğu" söz konusu olduğunda değil tam tersine "Türkiye'nin AB'ye yakışmayan bir ülke olduğu" iddiası söz konusu olduğunda "kulaklarını çınlattığımız" isimlerin başında gelmekte.

Türkiye konusunda çok sorunlu olan geçmişin 16 yıllık Almanya Şansölyesi Helmut Kohl'un siyasete kazandırdığı bir isim olan Angela Merkel bugüne kadar hiç bir zaman gerçek anlamda bir "Türkiye dostu" olmadı.

Angela Merkel'in sorumluluk taşıdığı dönemlerde Türkiye "AB nezdinde en sert dışlamalardan birini" yaşamak zorunda kaldı. Fransa'nın eski malüm Başkanı Sarkozy ve Almanya Şansölyesi Merkel "Türkiye'nin AB yolunda üyeliğe giden bir yolda olmadığını" anlata, anlata "bir hal oldular". Müzakere başlıklarının açılmaması konusunda Türkiye'nin en sorunlu olduğu ülke "hangisidir?" diye soracak olsak inanın Güney Kıbrıs'tan sonra ikincilik için Almanya ve Fransa "yarışabilirler".

Angela Merkel'in partisi CDU Almanya'da bir, iki arladaşımızı parti yönetimine ya da eyalet meclisine seçerek ve bir arkadaşımızı eyalet düzeyinde bakan yaparak "Türk oylarını" almak amaçlı adımlar atarken diğer yandan Türkiye'ye karşı "AB'ye ait olamaz" söylevini her düzeyde dile getirmeye özen gösterdi.

Angela Merkel'in iki kez Güney Kıbrıs'a geldiğinde de KKTC'ye "işgal bölgesi" muamelesi yapmayı ihmal etmedi.

İlk Güney Kıbrıs ziyaretinde Güney Lefkoşa'da BM askerlerinin nezaretinde bir merdivene çıkıp Kuzey Kıbrıs'a bakarak sert demeçler verirken "işgal altında topraklardan ve işgalci Türkiye'den" bahsetmeyi de unutmadı!

İkinci Güney Kıbrıs ziyaretinde yanındaki ekibi bazı medya mensupları ile sohbet ederken "Türkiye'de keşke eskisi gibi askerler iktidarda olsaydı" diyecek kadar günümüz Türkiye'sinin "başarılarıyla sorunlu" danışmanları olduğunu da "dehşetle" tespit ettik.
Bugün Hacettepe Üniversitesi'nin Göç ve Siyaset Merkezi'nin (HUGO)"Avrupa'da Göç, İslam ve Çokkültürlülük" konulu Ankara'da gerçekleştirmekte olduğu konferansta "AB, Avrupa Siyaseti ve İslam" konulu panelde yapacağım konuşmamı hazırlarken bile Almanya'da Angela Merkel Hükümeti'nin İç İşleri Bakanlığı tarafından yürütülmüş bulunan "çirkin bir kampanya" ile karşılaştım. "Başörtülü" genç kız fotoğrafını "yoldan çıkmış" genç insan olarak sergileyen ve bunun "terörizm ile mücadele" yöntemlerinden biri olduğunu iddia eden bir kafa yapısının ürünü kampanyalar yapan bir hükümetin Şansölyesi'ne "nasıl olur da Türk-Alman Dostluk Ödülü verilebilinir?" anlamak çok zor.

Hele bir de Almanya'da 22 Eylül 2013 tarihinde Federal Parlamento Seçimi yapılacağını göz önünde tutacak olursak Berlin Eyalet Meclisi Yeşiller milletvekili ve Berlin'de "kazanacağı kesin 2. sıradan federal milletvekili adayı olan" Özcan Mutlu'nun "bu ödülü verenler 1 Nisan şakası için geç kalmadılar mı?" sorusunu hatırlatmadan edemiyoruz.

Angela Merkel'e şaka gibi "Türk-Alman Dostluğu Ödülü" veren Münih'teki Türk-Alman Dostluk Federasyonu şu anda CHP'nin yurtdışı teşkilatlanmasından sorumlu politikacısı Ali Kılıç tarafından kuruldu. Duyduğuma göre Angela Merkel'in katılamayacağı ödül töreninde Ali Kılıç'ta ufak bir ödül alacakmış.

Almanya'da seçim yılı ve bizim CHP'ye yakın olan Almanya'daki CHP sempazitanı dostlarımız sanki kardeş partileri SPD'deye "nispet yaparcasına" Angela Merkel'e "Türk-Alman Dostluğu'na olan sözde muhteşem katkılarından dolayı" bir ödül diğer ödüller arasında da CHP'li Alı Kılıç'a bir ödül verecekler.

Şu CHP'liler "lütfen bir kez de düzgün bir iş yapamazlar mı?". Kardeş partileri SPD'nin devirmeye çalıştığı "Merkel'e ödülü illa seçim yılı mı vermeleri gerekiyordu?"

Almanya'daki tüm Türkiye kökenli insanlarımız seçimlerde "inşallah Merkel kaybeder" derken, Türkiye'de yaşamakta olan insanlarımız "Sarkozy ve Merkel'den çektiklerimizi biz biliriz" diye dert yanarken ve Kıbrıslı Türkler "Merkel'de daha fazla tek yanlı Rum pozisyonlarını destekleyen Alman politikacı tanımıyoruz ve buradaki "zehir gibi demecini" unutmadık" diye hatırlatırken bazılarımız "Angela Merkel'i dostumuz" ilan etti.

Merkel'in propaganda ekibi bu ödülü "Almanların duyup rahatsız olmamasına özen göstererek Türk oylarını alabilmek amacıyla ustaca kullanmasını" bileceklerdir.

Almanya'da yaşamakta olan biz Türkiye kökenlilerin ezici bir çoğunluğu "SPD ve Yeşiller iktidara gelsin de hem Almanya, hem Avrupa hem de Türkiye rahat bir soluk alsın" diye 22 Eylül Federal Seçimi'ne odaklanırken gördüğünüz gibi nelerle uğraşmaktayız!
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS