Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

KKTC'de 'Hanedan'ın Çöküşü'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Nihayet UBP Kurultayı sonuçlandı.

UBP'de parti içi demokrasi kazandı. "Sünnet ziyaretleri", "düğün ziyaretleri", "mezarlık ziyaretleri", "vaktiyle kızını, oğlunu işe almıştım boçlusun şeklinde baskılar" ve benzeri yöntemlerle oy avcılığı yapanlar değil, Türkiye ile birlikte hem parti hem de ülke için programı olanlar kazandı.

KKTC'de demokrasi kazandı. "İrsen Küçük için verdiğiniz her oy kalbime sıkılmış kurşundur" diyecek kadar demokrasiyi ayaklar altına alanlar, para vererek "Ankara karşıtı yazılar yazdıranlar" ve aşırı sağda ve solda tetikçi gazetecileri besleyenler kaybetti.
Türkiye ve KKTC birlikte kazandı. Türkiye ile KKTC arasını açmaya çabalayanlar kaybetti.

Ahmet Kaşif'i "günahı kadar bile sevmediğini" her fırsatta açıklamış olan hanedan kesinlikle kaybedeni bu kurultayın.
Aslında bu kurultayda kaybeden Ahmet Kaşif'te kazandı. Hanedanın adayı olarak kazanması durumunda kaybeden olacaktı. Çünkü hanedan bu UBP Seçimi'ni imtiyazlarını kaybetmemek için son şans olarak görmekte ve bu uğurda geçmişte "kanlı, bıçaklı olduğu" Ahmet Kaşif'i bile desteklemekten kaçınmamaktaydı.

KKTC hanedanın bakış açısından tam bir "hanımın çiftliği" konumunda olduğundan kaybedecek çok şeyi vardı ve bu kurultay sonucu ile bu süreç başladı.

Artık Kıbrıs'ın kuzeyinde değişim zamanı.
Kolay olmayacak.


Bu adayı onlarca yıl "Ergenekon logistik merkezi" olarak kullananlardan arta kalanlar, geçmişte Türkiye'nin karanlıklarından sorumlu çevrelerin beslediği unsurlar ve hanedana hala "körü körüne sadık" olanlar KKTC'de dönüşümü engellemek için ellerinden geleni yapacaklar.

Bu nednele hanedansız bir KKTC'nin inşaası çok önemli.

Türkiye ile uyum ve sıkı işbirliği içinde bu ülkenin gençlerine perspektif sunulan kendi yağıyla kavrulmasını beceren bir ekonomiye sahip olması gereken bu ülkede yaşamanın bir mutluluk olduğu hissini yaşatan yeni modern ve güçlü KKTC zamanı olmalı artık.
Güney Kıbrıs'ta da yeni bir başkan var artık.

Güney Kıbrıs'ın yeni yönetimi ve "her zaman çözüme karşı olmak dışında ülkeye hiç bir katkısı olmayan" hanedanın etkisinden kurtarılmış bir KKTC yeniden gündeme gelecek müzakerelere hazırlanmak durumunda. Bu müzakarelerde KKTC'nin hanedan tarafından temsil edilmemesini sağlamak ilk ve zor işlerden biri olacağa benziyor.

Bu nedenle KKTC'de iktidar partisi UBP için Genel Seçime kadar olan süre çok önemli. Hanedan döneminde afaroz edilmiş insanları da kazanarak ve parti içi demokrasiyi gerçekten yaşama geçirerek kurultayda kaybeden taraftaki milletvekillerini de (hanedanın emir eri olmayanları) kaybetmemeye ve onları önemli görevlerde motive ederek partinin demokratikleşmesi ve gençleşmesini sağlamak aynı zamanda seçime hazırlanmak olacaktır.

Başbakan İrsen Küçük şimdi önemli bir misyon yüklendi.

Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyediği biliniyor. Olur ya da olmaz. UBP Başkanı olarak yeni UBP'nin gerçekleşmesinde büyük sorumluluk taşıyacak ve bayrağı gençlere teslime edecek. UBP Kurultay sonucu yeni bir dönemin başlangıcı olarak tarihi bir olay oldu diyebiliriz.

OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS